80 %

Márquez, Gabriel García - Sto roků samoty

Více informací k této knize najdete v detailu
Kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez má v našich končinách stejně jako jinde ve světě velice početnou řadu obdivovatelů. Kultovní román Sto roků samoty je považován za jeho vůbec nejzdařilejší a byl to právě tento román, s kterým Márquez dokázal prorazit a nastoupit cestu světového uznávaného spisovatele, získat Nobelovu cenu za literaturu a zajistit si nesmrtelnou slávu.

Sto roků samoty popisuje historii šesti generací rodu Buendíů z fiktivního města Macondo, jehož předlohou se stalo spisovatelovo rodné kolumbijské město Aracataca. Celý příběh je plný autobiografických prvků, mísí se v něm řada historických událostí s autorovou fantazií a celek pak působí tak kompaktně, že je často problém je od sebe odlišit, také důležité postavy mají své předobrazy ve spisovatelově rodině.

Márquezův způsob vyprávění je skutečně velice osobitý a těžko příběhu vytknout nějaké slabší místo. Když se ale na román podívám jako na celek, nemohu si odpustit řadu výtek. Na poměrně malém prostoru se objevuje neskutečně početná řada postav, některé se objeví jen proto, aby mohly v dalším odstavci zase navždy zmizet a nepřehlednou situaci umocňuje navíc ten fakt, že rodina Buendíů pojmenovává všechny mužské potomky pouze dvěma jmény a jejich kombinacemi, což vyvolává zmatek a postavy se velice pletou. Často budete muset listovat knihou nazpátek, abyste si udělali v ději jasno. Velké množství postav má na svědomí i další problém a tím je jejich špatná propracovanost. Jen málokdy se o nich dozvíte větší množství informací, než autor uznal za nutné a příběh tím ztrácí hloubku. Pro něho jsou často jen materiál, s kterým zachází velice krutě až sadisticky. Právě autorův sadismus, mystika a erotické motivy však dohromady dávají zajímavý celek, který zkrátka má své kouzlo a čtenáře vábí už tolik let.

I přese všechno co jsem knize právě vytknul, nemohu říci, že by mě nebavila. Naopak, příběh mě natolik vtáhnul, že jsem ho četl se zatajeným dechem, a celkový dojem z knihy je nakonec více než dobrý.


27.03.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 92. Z toho průměrné hodnocení: 2,88.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Duhová šestka
Duhová šestka je kniha od americké megastar na literárním nebi nejen v USA - Toma Clancyho, u nás už také velmi oblíbeného autora technothrillerů a špionážních románů jako Hon na ponorku, Vysoká hra ...
(2) Mnich z hory Kója
(3) Špeky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům