80 %

Mayor, Michel; Frei, Pierre-Yves - Nové světy ve vesmíru

Více informací k této knize najdete v detailu
Aneb objevování exoplanet, čili planet, které obíhají jinou hvězdu než Slunce, a to přímo od spoluobjevitele první potvrzené exoplanety u hvězdy podobné Slunci (51 Pegasi) Michela Mayora a novináře, tedy stylisty a učesavatele textu, Pierra-Yvese Freie.

Téma vzdor tomu, že se jedná o objekty z astronomického hlediska chladné, bylo žhavé dokonce tolik, že proniklo na stránky novin. Úroda na síti obecně je ještě bohatší, lze se dočíst o exoplanetách a významu Mayora, o exoplanetách trochu odborněji, psalo se o nich na Oslu, dokonce existuje gargantuovský Průvodce exoplanetární džunglí s neuvěřitelnou masou obrázků. Anglický rozhovor s Michelem Mayorem je pouhým potvrzením, že se nejedná o ryze českou záležitost.

Zbývá se krátce zmínit o formální a jazykové stránce knihy. Je vidět, že se na ní podepsal zkušený stylista a člověk, který je zvyklý vysvětlovat. Jednotlivé kapitoly by mohly být s minimem úprav nezávislými články. Po historickém shrnutí objevu exoplanet a Mayorovy vědecké kariéry se druhá kapitola noří hluboko do historie - shrnuje názory filozofů a později i astronomů na možnost existence jiných světů, následují objevy planet sluneční soustavy od Uranu po Pluta, který už je dnes jen trpasličí planetou (ale ony jsou v kapitole i objevy asteroidů, takže to jistě nevadí). Pak strom hledání nových světů košatí v neutronové planety (první exoplanetu objevil Wolszczan v roce 1991 u pulzaru - rychle rotující neutronové hvězdy PSR 1257+12), hnědé trpaslíky a trudný osud astrometrie a nástup spektrografie, což je metoda využívaná Mayorem. Spletité osudy objevitelů i mnohokrát odvolané objevy jsou proloženy soudobou teorií vzniku planet a konečně i objevem první planety u hvězdy 51 Pegasi Mayorem a Quelozem v roce 1995. Připojeno je povídání o možnostech existence života mimo zemi a jeho hledání. Zmíněno je velké množství vesmírných projektů, například přistání sondy Huygens na Titanu.

Výklad je doplněn barevnou obrázkovou přílohou a především obrázky v textu, které ozřejmují komplikované výklady. Český překlad regulérně používá přechodníky - pochvala pro Michalal Stupku. Doslov, ve kterém shrnul současný stav bádání a český přínos na poli exoplanet sepsal jeho kolega Petr Harmanec. Doporučenou literaturu včetně internetové, slovníček a tabulku vlastností prvních exoplanet netřeba vhledem ke kvalitě řady Fénix ani zvlášť připomínat.

Vydala Paseka v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,8.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31181 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Všechno je definitivní
(2) Valis
(3) Mayday
Mayday je román ze staré školy britského humoru. Jméno jeho autora, Jonathana Lynna, není příliš známé, ale je to spoluautor legendárních sitkomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. V jeho ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům