70 %

McDermidová, Val - Zpěv Sirény

Více informací k této knize najdete v detailu
Anglická, přesněji skotská autorka Val McDermidová patří už ke stálicím na poli thrillerů nejen v západní Evropě, ale i v České republice. Její příběhy sklízejí ve světě detektivek a thrilerů množství literárních cen, jsou převáděna do filmových podob, prostě slavná autorka. Román "Zpěv sirény" (Orig. Mermaid´s Singing) vyšel v roce 1996, a jde o první knihu ze čtyř, ve kterých se můžete setkat s hlavní postavou Tony Hillem, detektivním psychologem, a policejní vyšetřovatelkou Carol Jordanovou.

Děj nás zavede od univerzitního města Bradfield, v jehož "vykřičené" gay čtvrti začnou nacházet zmasakrovaná těla mužů. Nejde o klasické vraždy, ale o oběti krvavého mučení s následnou popravou. Zprvu se policie přiklání k názoru, že jde o nějakého šílence, který nenávidí homosexuály, ale osobnosti všech obětí nepatří přímo k této sexuální orientace. Problém policie je v tom, že vrah po sobě zatím nezanechal ani jedinou stopu, a tak se nemají ničeho chytnout. Už od počátku je Hillovi jasné, že zde nejde o žádného šílence. Všechny vraždy lze nazvat jako "dokonalé zločiny". Mrtvoly jsou umyté, do maličkostí zbavené všech možnách stop po tělesných dotecích. Jde o vyšinutý, ale přesto systematicky a logicky myslící mozek vraha, který v tom co dělá, má systém a zálibu. Však sami jako čtenáři si to můžete přečíst, protože příběh má dvě cínie - jednu popisující vyšetřování těchto činů policií, a druhou psanou jako deník vraha, který se nevyhýbá sebemenším detailům o svých činech. Máte tak dokonalý přehled o jeho činech a jejich důvodech. Tak trochu vidíte, jak se Hill a policejní vyšetřovací tým mýlí. Jejich psychologický portrét pachatele má jisté přesné náznaky, ale už samotná prognóza o pohlaví vraha je mylná.
Příběh nemá příliš akční tempo. Dá se říct, že nikoho jakoby netlačil čas. Díky tomu mi trochu chybělo napětí. To se objeví až vlastně v poslední kapitole, kdy se najednou objeví "zázračný" svědek, a celý případ je vyřešen na čtyřiceti stranách.
Trochu moc průhledný je autorčin nápad o vzájemném vztahu mezi hrdiny, tedy Carol Jordanovou a Tony Hillem. Oba trpí problémy ve vztahu k druhému pohlaví, hlavně díky svému pracovnímu nasazení, ale musím přiznat, že to mi trochu v thrillerech vadí. Velké množství stránek, které se vlastně přímo případu netýkají, a jen tok děje zbytečně brzdí.
Val McDermidová vytvořila thriller, který vypadá jako současný produkt tradice anglické detektivky, kdy na všechno se jde rozumem a intuicí, ale až moc neoplývá napětí.


12.05.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 2,29.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1062 recenzí
  (1004 ohodnocených)
1076 knih
  (955 ohodnocených)
a celkem 30006 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Mankell, Henning - Pyramida
Titul: Mankell, Henning - Pyramida
Sleva: 30 % (ušetříte 105 Kč)
Cena: 244 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Planeta mezi dvěma slunci
Kdo od něj již něco četl (Mariňáci, Carpe Diem1, 2, vše vydalo nakladatelství Straky na vrbě), musí obdivovat jeho všezahrnující znalosti na poli militantní sci-fi. Všemožné zkratky a popisy vybavení ...
(2) Jistě, pane premiére II.
(3) Zbytečnost
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům