80 %

Meijer, Fik - Gladiátoři

Více informací k této knize najdete v detailu
V roce 1920 ve své knize Ludwig Friedländer napsal: Nic neukazuje tolik nesmírný rozdíl mezi způsobem myšlení a cítění římského starověku a dnešní Evropy jako hodnocení her v amfiteátru tehdejšími a dnešními vzdělanci. Rovněž holandského historika a spisovatele Fika Meijera inspiroval pohled na turisty v Koloseu k sepsání studie na téma her, které patří k chlebu.

A nutno dodat, že opravdové hry v cirku byl krajíc, který by zůstal viset v krku i nejednomu dnešnímu divákovi uvyklému na béčkové horory. Kupříkladu, když statečný císař Commodus, ustrojený jako Herkules, utloukal holí mrzáky bez levé nohy vyzbrojené houbami. Nebo Probus, který nechal v cirku za jeden den ulovit tisíc pštrosů, tisíc jelenů, nějaká divoká prasata a kozorohy. V následujícím dni sto ochočených lvů. Za Trajána padlo za jedny hry 11,000 zvířat. Prostě, masová zábava. [Ovšem Lybijci si vyhubení lvů náramně pochvalovali.]

Z výše uvedeného je zřejmé, že Meijer není nadšenec, který s jiskrou v oku opěvuje statečnou a mužnou zábavu. Není však ani puritánem, který s varovně vztyčeným prstem kárá hříchy dávno mrtvých. Jeho studie je až překvapivě záživná a čtivá. Přináší jednak předpokládané drsné detaily a obrazy největší slávy, ale i spekulace o původu a zániku.

Z dob římské republiky jsou známy tři zápisy o gladiátorských zápasech. Z této skromné kolekce bylo vyvozováno, že Římani přejali zápasy gladiátorů od Etrusků. Novější studie ukazují na původ v Řeky osídlené Kampánii, kde se vyvinuly ze zádušních bojů k uctění mrtvého. V řeckých provinciích i později převládali placení gladiátoři na dobu určitou nad válečnými zajatci a odsouzenci.

Snad nejcennější je důkladné začlenění her do každodenního života Římanů. Již staří Římané ... se totiž dělili na stoupence bojovníků s kulatým štítem a stoupence bojovníků s podlouhlým štítem, kteří si nadávali, házeli po sobě vším, co měli, a prali se. Pokud se prali moc, rozehnali je pretoriáni. Po obzvláště vyvedené rvačce místních s přespolními, která se neobešla bez mrtvých, dostaly Pompeje na deset let zákaz pořádat hry.

Pořadatelé her o návštěvníky pečovali vskutku královsky, vzhledem k vysokým teplotám je občas kropili vodou. Vzhledem k tomu, že rozprašovače často nefungovaly, byla část diváků promočená, zatímco část se dále grilovala. Lístky byly cenově téměř nedostupné - lidu je zpravidla rozdávali císaři nebo senátoři. Titus při hrách do jeviště házel dřevěné koule s názvy lukrativních výher - otroků, jídla, koní, oděvů. Lid pokřikoval na císaře a císař jej za to trestal. Prostě, ani v hledišti nebylo zcela bezpečno.

Ne tak v aréně. Absolutní úmrtnost zvířat a odsouzenců byla samozřejmostí. Jistým překvapením je, že v prvém století byla pravděpodobnost přežití zápasu 90%, později klesla na 50%. Meijer důkladně popisuje všechny známé druhy gladiátorů a v jakých kombinacích proti sobě byli nasazováni. V závěrečné zmínce o filmech s gladiátorskou tématikou vypočítává faktické chyby tvůrců.

Zmínka o knize by nebyla úplná bez dvou velkých ikon gladiátorství. Dopadený thrácký dezertér z římské armády Spartacus spolu se dvěma Galy - Crixem a Oenomaem - zorganizoval útěk z gladiátorské školy v Capui (roku 37 př.n.l.). Posléze s armádou otroků tři roky vzdoroval římskému vojsku. Zapsal se tím sice do dějin a do římského práva - zákaz najímání gladiátorů do soukromých jednotek, avšak útěk domů se mu nevydařil.

O něco šťastněji dopadlo Vespasiánovo Amfitheatrum Flavium nazývané podle poblíž stojící sochy "kolosa" Nerona Colosseum. Stavba byla zahájena v roce 70 za pomoci 10,000 zajatců z Jeruzaléma. Dokončeno bylo za deset let a kromě betonových základů bylo vybaveno i systémem výtahů. Domitianus v něm (naposled) uspořádal námořní bitku, a pak jej přebudoval tak, aby se nedalo napustit vodou. Ještě v roce 1332 v něm byly uspořádány býčí zápasy na podporu císaře Ludvíka Bavorského (později několikrát exkomunikovaného). Pro současnost jej zachránil papež Pius II:, který jej zahrnul do seznamu chráněných římských památek a nemohlo se tedy dále používat jako zdroj stavebního materiálu (alespoň ne ve velkém).

Stav současný i model původního má čtenář možnost porovnat na snímcích, které v hojném počtu prostupují celou knihou. Připojen je soupis zajímavých dat, slovníček gladiátorských termínů, seznam známých amfiteátrů, bibliografie, poznámky a rejstřík. Čili, jak již bylo řečeno, gladiátorské hry z pohledu účastníka, diváka i pořadatele od počátku do konce a od rána do večera, takže si každý přijde na své.

Vydala Aurora v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:
Meijer, Fik - Gladiátoři (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,8.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31058 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kroniky Jakuba Vandrovce
(2) Muž z vysokého zámku
Dick je skvělý vypravěč, po jeho slovech vyvstávají před očima situace, místnosti, charaktery, dialogy jako byste sami slyšeli. Zároveň dokáže být znepokojivě nejasný. Kladné postavy se vlečou se ...
(3) Doktor od Jezera hrochů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům