100 %

Míka, Zdeněk - Zapomenuté obrazy - Praha 19. století

Více informací k této knize najdete v detailu
Dostala se mi do rukou opravdu pěkná knížka, která vznikla v době, kdy probíhala stejnojmenná výstava. Proměny Prahy 19. století dokumentuje vybraný soubor více než sto sedmdesáti obrazů českých malířů, ale i cizinců, kteří v té době v Praze pobývali a tvořili. Tato kniha zachycuje historii a architektonický vývoj Prahy tak, jak ji viděli výtvarníci té doby...

Kniha je vázaná s krásným přebalem, který charakterizuje obsah, publikace má přes 170 stránek, je rozdělena na dvě části, v první části nás autor provází slovem (úvod) a charakterizuje období, kdy obrazy vznikaly. Druhá část je obrazová a tvoří většinu knihy, je zde kolem 170 barevných dobových obrazů. Na konci knihy je opět průvodcem slovo, je zde seznam exponátů výstavy Zapomenuté obrazy - Praha 19. století. V seznamu obrazů, které jsou chronologicky očíslované, můžeme najít jméno autora (data doby, kdy žil), název obrazu, rok vzniku obrazu, rozměry obrazu, typ malby (olej, plátno, lepenka), rám nebo také bez rámu a značení. Některý autor obrazu je uveden jako anonym a některá díla (více než polovina) nebyla ještě nikdy zveřejněna...

Není vůbec na škodu podívat se na hodnocení knihy s odstupem času... Tak nějak se to má i se zapomenutými obrazy o Praze 19. století. Je to zvláštní, sugestivní, zajímavá a nostalgická procházka minulostí...

19. století je období pro Prahu tak významné, že se sluší za ním poohlédnout zpět. V Praze se soustřeďoval český hospodářský, politický, společenský a kulturní život, Praha se stala centrem vysokého školství, vědy, hudebního a výtvarného umění. Proměny města jsou v publikaci dokumentovány z doby osmdesátých let 18. století až na počátek 20. století.

Ve druhé části (obrazové) jsou představeni zapomenutí malíři Prahy 19. století a počátku 20. století. Obrazová část knihy je nádherná, barevná. Obrazy známé i neznámé působí nostalgickým dojmem, jsou vlastně dokumentem o Praze jaká byla a nikdy víc již nebude...

Obrazy známých i neznámých umělců jsou svědectvím doby, která je pro nás minulostí, svědectvím o životě lidí, o slávě, průmyslu a rozvoji. Zajímavou zmínkou jsou zde obrazy přírodní katastrofy - povodeň v Praze roku 1824...

Praha není jen hlavním městem naší republiky, ale je to jedno z nejvyhledávanějších evropských měst. Je to město, které mám ráda! Velice emotivně a romanticky na mne vždy zapůsobí panorama Pražského hradu, Národní divadlo, Karlův most a řeka Vltava, jež je spoutána mnoha mosty a jeví se mi jako němý svědek starých časů, zapomenuté historie města, zapomenutých výtvarných umělců i obrazů...

Phdr. Zdeněk Míka (1936), vystudoval Filosofickou fakultu UK obor Československé dějiny se specializací na 19. století. Od roku 1961 pracuje v Muzeu hlavního města Prahy, zde pracuje dodnes. Nutno připomenout, že má za sebou mnoho let plodné práce v podobě publikací či významných muzejních expozicí a výstav ( 150 let železnice, Jak se Praha bavila, Staropražské Vánoce). Jeho nová publikace Zapomenuté obrazy - Praha 19. století je krásnou obrazovou přehlídkou tvorby známých, méně známých nebo i anonymních malířů.

Autor výstavy a stejnojmenné publikace Zdeněk Míka, který obrazy vybral a rozhodl se představit je veřejnosti, připomíná, že jde především o díla, na nichž převažuje dokumentární hodnota nad uměleckou, ale v žádném případě se nejedná o díla umělecky nekvalitní. Vždyť jejich autoři prošli většinou školením v krajinomalbě na pražské Akademii. U několika anonymních obrazů jde o díla mimořádně zdařilá, zůstává však otázkou, zda se jejich autory v budoucnu podaří s konečnou platností určit.

Slovo autora knihy:
"Jako dlouholetý pracovník Muzea hlavního města Prahy jsem věděl, že v depozitáři je uložena velká sbírka obrazů, z nichž některá část byla využita v expozicích nebo na výstavách, jiné jsou však téměř neznámé. K těm proslaveným autorům patří například malíř Jan Minařík, jehož obrazy byly vloni vystaveny v prostorách našeho muzea pod názvem "Zmizelá Praha Jana Minaříka." Výstava měla obrovský úspěch, a tak jsem se rozhodl představit návštěvníkům pohled na někdejší Prahu i očima jiných tvůrců, byť ne renomovaných. Nechtěl jsem prostě, aby ta neznámá díla zůstala zakleta v depozitáři.

Proto je nyní připravena výstava "Zapomenuté obrazy - Praha 19. století", která by také měla připomínat onu zmizelou Prahu, o níž mají lidé překvapivě enormní zájem.

Více než polovina z těch 177 zapomenutých obrazů nebyla nikdy vystavena. A jak se v Muzeu hlavního města ocitly? Muzeum je zakoupilo od pražských starožitníků, ale nabízeli je také lidé, mnohdy darem a s obvyklou větou:
Mám obraz, je na něm Praha, chcete ji? Nakonec bych chtěl něco říci o samotných motivech těch neznámých kumštýřů zachytit Prahu v prchavém čase dějin. Většina z nich se v Praze narodila, milovali ji jako překrásné město, zbožňovali ty bizarní vnitřní zástavby historického centra, prostě své rodné město přenášeli na malířská plátna ze silné vnitřní potřeby. Ale pochopitelně také museli být z něčeho živi, takže je v prodejních galeriích nabízeli pražskému měšťanstvu, pro které bylo jakýmsi společenským úzusem mít nějakou tu "matičku Prahu" na významném místě v interiéru domova.

Dnes mají tyto obrazy pragenzistickou hodnotu např. Pražský hrad před novogotickou dostavbou a po ní, podoba první plynárny v Karlíně zásobující Prahu od r. 1847 svítiplynem, Nové aleje, dnešní Národní třída, nicméně po umělecké stránce jsou i výsledkem malířské erudice autorů, kterou získali pod vedením takových mistrů, jakými byli Antonín Mánes, Max Haushofer nebo Julius Mařák.

"Ale nejenom Praha ve své architektonické podobě je na obrazech zachycena. Nechybí ani Praha zalidněná. Jeden příklad za všechny: Zcela zapomenutý malíř Salomon Emanuel z Friedbergu- Mírohorský, který sloužil v rakouské armádě a dosáhl až hodnosti generála, se jako penzista vrátil k malbě. A když maloval život na pražských ulicích, nikdy tam nechyběl nějaký voják, ačkoliv žádný nebyl v tu chvíli před jeho malířským plátnem přítomen..."

"Postupující urbanizace Prahy však nespočívala jen v rostoucím počtu obyvatelstva a vzniku nových předměstských obcí. Docházelo při ní rovněž k modernizaci veřejné dopravy, bydlení a kanalizace, k plynofikaci a elektrifikaci pouličního osvětlení, veřejných budov, průmyslových objektů a domácností, k zavádění pitné vody, ke zlepšenému zásobování obyvatelstva potravinami apod. Nezbytnou součástí modernizace se stalo zbourání barokních hradeb kolem historického centra Prahy a asanace některých jeho částí."

(pasáže psané kurzívou jsou převzaté z odkazů na Internetu)

Jaké obrazy můžete v publikaci vidět?

Mně zaujaly například obrazy o stavbě železničního mostu, dostavbě památek, život v pražských ulicích nebo na náměstích, trhy, svatba, slavnosti, ale i povodeň v roce 1824... Zajímavý je pohled na Pražský hrad, Starý židovský hřbitov nebo jak se lidé oblékali, jak žili...

Myslím si, že žádný milovník Prahy a její historie, krásy výtvarného umění nebo architektury, nepohrdne takovou knihou, kterou zde recenzuji. Zapomenuté obrazy - Praha 19. století je zdařilá publikace!

Nikdy "není na škodu" poohlédnout se zpět do minulosti, obzvlášť dnes, kdy se řeší budoucnost nové Národní knihovny...

Představovaná kniha Zapomenuté obrazy - Praha 19. století je nejen vynikajícím průvodcem, ale i národní, kulturní a historickou památkou.

Vydání první.
Za podpory Muzea hlavního města Prahy.
Vydalo nakladatelství PASEKA, 2007.


14.07.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,8.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Den pro Šakala
Slavní autoři mají na svém kontě většinou mnoho titulů, ale vpovědomí čtenářů jsou většinou jen ty nejpopulárnější. Shakespere napsal desítky her, ale každý si vzpomene hlavně na Hamleta a Romeo a ...
(2) O jeskyních, vějířích a jiných věcech tohoto světa
(3) Blaze
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům