80 %

Milosz, Czeslaw - Miloszova abeceda

Více informací k této knize najdete v detailu
Jméno Czeslawa Milosze není v Čechách příliš známé. Já osobně jsem ho prvně zaregistroval teprve vloni, kdy tato legenda polské literatury opustila pozemský svět. Snad je to dozvuk komunismu, že nejznámější polsky píšící disident je u nás takřka neznámý.

Miloszova abeceda není souvislým románem ani sbírkou básní. Skládá se z medailonků a krátkých esejí. V těch autor čtenáři odhaluje své názory na nejrůznější témata (obdiv, krutost, kostely, Francie, alkohol a mnoho dalších), ale také představuje své známé, přátele i lidi, se kterými se sice neznal, ale ve své době hodně znamenali. Kniha se tak stává netradičním obrazem dějin dvacátého století. Dočteme se o lidech, jejichž jména jsou dávno zapomenuta, nicméně jejich díla a aktivity byly přinejmenším zajímavé. Miloszova abeceda hodně vypovídá o svém autorovi. Ten, kdo četl některé jeho předchozí knihy, z nichž česky vyšel Pejsek u cesty, je může snáze a lépe pochopit. Kdo Miloszovu tvorbu nezná, toho zase začne lákat si něco přečíst. Miloszova abeceda tak symbolicky uzavírá tvorbu tohoto polského velikána.
Z textu je patrné, že Czeslaw Milosz byl duší emigrant. Nepocházel z Polska, ale z litevského Vilniusu. Po válce působil jako kulturní rada polského velvyslanectví ve Washingtonu, poté v Paříži. V roce 1951 se odmítl vrátit do Polska a dalších devět let žil ve Francii. Ale ze samotného hesla Francie v Abecedě se můžeme o jeho vztahu k této zemi dočíst, že nebyl zrovna idylický. Ani Amerika mu nijak zvláště neučarovala. Připadal si v ní osamocený, děsili ho "celé čtvrti nešťastníků". Měl cit pro sociální spravedlnost a tu zde nenacházel. V roce 1981, po návratu do Polska, začal podporovat hnutí Solidarita. A na sklonku svého života podpořil pochod gayů a lesbiček v Polsku, za což si od katolických spoluobčanů zasloužil výkřiky typu "Vrať se zpátky do Litvy, vrať se zpátky do Ameriky". Z několika hesel je patrný nadhled a odstup Czeslawa Milosze od okolního světa. Snad se považoval ve své proslulosti za cosi více, ale dost možná to je jen básníkova pýcha. Autor vystupuje jako trefný a vtipný glosátor všeho možného. Kniha je tak velmi příjemným čtením pro chvíle, kdy člověk nemá čas či naládu pustit se do tlustého románu. Dá se číst deset minut, a posléze odložit. Můžete ji číst měsíc, dva. Po roce se k ní vrátit. Vybrat si jen to, co vás zajímá. Nejedná se o pouhá encyklopedická hesla, ale o krátké prózy. To je někdy obtížnější, než napsat dlouhý román. A Czeslawu Miloszovi to šlo velmi dobře.


20.07.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Andělé a démoni
Spolu s celosvětovým úspěchem knihy "Šifra mistra Leonarda" (Da Vince Code) se na výsluní popularity dostala i o trochu starší kniha téhož autora "Andělé a démoni" (Angels & Demons). Kniha vyšla v ...
(2) Stručnější historie času
(3) Strukturální antropologie II
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům