70 %

Mládek, Ivan - Fejetony

Více informací k této knize najdete v detailu
Když jsem v hloubi devadesátých let poprvé otevřel Zápisky šílencovy, poprvé jsem si uvědomil, že Ivan Mládek není jen autor žertovných písniček. Jeho estrády v televizi mne pak přesvědčily, že Mládek je dokonce i démon, který se z šílence vyvine, až nasbírá dost hříchů a vypelichaných vtipů. Po dalších několika letech jsem s ním četl poměrně dlouhý rozhovor. Bylo to v době, kdy jeho estrádu navrátivší se Železný opět vpustil na Novu, což Mládek komentoval slovy, že je to obchodník, kterému jde o zisk, ne o staré křivdy. V článku se Mládek předvedl především jako člověk razantních a konfliktních názorů nešetřící komunisty a levicovou orientaci, ale také ani různé třeťocestaře.

Možná, že to byl i tentýž článek, ve kterém Mládek doznal, že knížky už psát nebude, protože to málo sype a on umí za stejný čas vydělat více. Zamáčkl jsem slzu, že si budu muset najít jiné šílence, a tu, po letech: Hle! Fejetony Ivana Mládka!

Z obálky tenké knížečky se na nás usmívá proslulý banjista přestrojený za Večerníčka bez čepičky. Krátce oznámí, že fejetony psal pro různé regionální "Deníky" v letech 2006 a 2007. Růžové a černé brýle, jimiž chtěl vypěnit co nejvíc lidí a povedlo se mu to beze zbytku.

Můj kamarád si po několikahodinové nečinnosti v autě začal z nudy prohlížet svou manželku a po třiceti letech se do ní opravdu zamiloval! Alespoň tak čteme ve fejetonu "Dopravní zácpy přinášejí lidem dobro". Zatímco většina fejetonů je založena na absurdním humoru a situacích přetažených ad absurdum, v části z nich máme přeci jen možnost nahlédnout pravého selfmademana Mládka, člověka přesvědčeného o tom, že občané by se měli živit rukama nebo alespoň hubou a nikoliv tím, že jsou. Do této kategorie anti-levicové zavilosti bych například zahrnul návrh sociálního pojištění úměrného politickému přesvědčení: Čím bude politická strana levicovější, tím budou její členové platit vyšší sociální pojištění. Své sociální cítění budou tak národu každý měsíc jasně dokazovat a svým pravicovým odpůrcům navždy zavřou huby. Podobná popíchnutí by měla přesvědčit i nejzarytější Mládkovy odpůrce, že opravdu nehraje debila za každou cenu, protože nic jiného neumí, ale naopak, že masku debila má nasazenu bratr Paleček, se kterým by se špatně porážel v politické diskusi.

Pár postřehů o letenské chobotnici ukazuje, jak ten čas běží. Pointa mi, pravda, trochu připomíná povídku Šimka a Grossmanna, ve které dědeček rozvíjel transparent: "Co balkón, to strom. Co strom, to veverka!", ale jinak je přínosná též podnětným varováním panu prezidentovi hodlajícímu bojovat proti stavbě Kaplického chobotnice vlastním tělem: Jsem zvědav, jak dlouho bude odolávat bagru obsluhovanému dost pravděpodobně fanouškem sociální demokracie.

Na mnohých fejetonech je dobře vidět, že je autor psal 15 minut před uzávěrkou, přesně jak v úvodu sliboval, a vypointování, jaké známe z povídek Šimka a Grossmanna, pokulhává, ačkoliv typ humoru je podobný. Jiné jsou dotažené a jiné obsahují prostě tak dobré špeky, že je úplně jedno, že končí uprostřed myšlenky. Kdo má rád Mládka a humor jeho estrád, nebude zklamaný.

A když někoho políbíte do ucha, může váš jazyk dostat zánět středního ucha.

Ale pozor na Mládka, servítky si opravdu nebere a dříve nebo později vytočí každého: Všichni si dnes myslí, jak četba povznáší a zatím dělá z lidí závistivce, úchyly všeho druhu, vrahy, nácky a komunisty. Posuďte jeho tvorbu sami z ukázky.

A víte kolik čtenářů, kteří si zakupují knihy jen na jedno přečtení, zemřelo už na rakovinu konečníku?

Vydal Fragment v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:
Mládek, Ivan - Fejetony (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 4,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31056 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mládí v hajzlu V.
(2) Úsměvné židovské historky
(3) Zbav nás od zlého
Kniha si s autorovou prvotinou v ničem nezadá. Příběh se odehrává vlastně ve stejné době jako "A odpusť nám naše viny", na konci 13. století, tedy doby končícího středověku, ale přesto stále za časů ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům