70 %

Morgan, Richard K. - Brutální byznys

Více informací k této knize najdete v detailu
Richard K. Morgan známý nám již z předchozích dvou knih do češtiny přeložených přichází potřetí a (zde by měla následovat rozpačitá pauza) tak trochu navazuje a tak trochu se vydává kompletně novou cestou. Tedy, čtenáři Zlomených andělů naleznou mnoho premis, které se v Brutálním byznysu opakují a které již byly dříve zmíněny. Ale! Brutální byznys je systematická politická fikce, svět vytvořený rozvitím našeho společenského systému ad absurdum, čemuž se vše ostatní v knize musí přizpůsobit.

Takže, věkovitější z čtenářů, kteří si dosud pamatují doby socialistické, si mohou s hrůzou vzpomenout na sedmdesátá, na dobu krutého procitnutí z osmašedesátnického snu, ve kterém byli lidé významní, potřební a mohli něčeho dosáhnout. Teď je doba procitnutí, systém funguje, jednotlivce nepotřebuje a jednotlivec jej neohrozí. Nezastavitelný parní válec řízený slepými zákony termodynamiky a statistické fyziky se sune po své světočáře. Svědomí, rozhodnutí, pravda jsou efemérní pojmy hluboko pod úrovní rozlišení.

Mám pocit, že Morgan se zlomil, alespoň dle toho, že za poslední stránkou je seznam doporučených autorů a je v něm Chomsky a Moore. Chudák, upadl do tenat levicového nadšení, teď se bude do smrti tvářit jako by v roce 1990 chytil zácpu a bude lidem se zpoceným čelem vypravovat, že se musíme odstěhovat do srubů v kanadské divočině a žít jen z toho, co si sami ulovíme a vypěstujeme. [Ale ono ne! On si píše klidně dál (viz jeho stránky), klidně si pokračuje v Kovacsovi a nám zanechal tento ambivalentní materiál.]

Jistě, bolševik západní nám, bolševikem východním procvičeným, uškoditi nemůže. Avšak, lemma nekonečného a stále rostoucího rozvoje tu máme. Věrchušku složenou z managerů tu také máme a víme, z koho se sestává (a kdybychom jí nepohrdali, jistě bychom se jí stali, ba dokonce v nejvyšších pozicích excelovali), ostatně, mnohé z nich osobně známe. Už nevěříme, že vedoucím pracovníkem s platem vedoucím o 900 koňských délek může být jeden z miliónu. Může to být každý třetí, ale ve skutečnosti je to každý druhý.

A tu zjevuje se Richard Krutý a z našeho světa vytahuje dlouhý nos budoucnosti. Pád komerčního světa pro všechny. Zákaz automobilové dopravy pro nemanažerské. Zákaz letecké dopravy pro nemanažerské. Uzavřené zóny pro chudé - samozřejmě z ekologických důvodů. Postupné přetvoření demokracie ve feudalismus. Nic co bychom před svýma očima neviděli - ani nevím, jestli to byl modrý pták, kdo navrhoval, aby se po Praze zavedly "rychlé pruhy", do kterých by mohly jen auta po zaplacení speciálního poplatku.

Zpočátku to bylo kruté. Někdo přišel o práci, přišel o hotovost na kartách a jednu neděli odpoledne už nenakoupil. V pondělí se odstěhoval do kontrolované zóny. A pokud se v supermarketu vzpouzel, tak už se stěhovali jenom pozůstalí. Tak to mimochodem začíná.

A břity nůžek svištěly dál a rychleji než protilehlé konce vesmíru. Než chlapec dospěje v muže je z rozvinutého Západu něco mezi kastovní Indií a světem kyberpunku - masa za plotem a vyvolení stále v blahobytu Západu. Pořád jsou firmy, pořád jsou zakázky. Každý už ví, že každá firma plus-mínus stejně zajistí požadavek, a tak už se jen soutěží, kdo si jej přijede převzít dříve. A rytíři s kravatami, stejně jako rytířky v kostýmku se řítí holořiťoprázdnými dálnicemi, aby byli prví a nalezli svatý grál zakázky a růstu portfolia. Ale rytíř, nežli přijme zakázku dobra, to je jen bitkař, který se dere ke žrádlu, štětkám a chlastu.

A tak pár let po zaručování lidských práv a vymožeností všeho druhu, hynou i adepti vyvolenosti. V gejzírech hořícího benzínu se řeší zakázky, povýšení i běžná závist a jen chuďas by vzpomínal na doby zlatých padáků.

Myslím si, že je zbytečné psát, že nějaký Faulkner se vypracoval ze zón, že si vzal ženu, která nepřísluší manažerskému stavu, že se pokoušel změnit systém a že nakonec navzdory svému přesvědčení uvěřil, že jen moc a postavení je zárukou svobody a přesvědčení. Že kniha končí divně a že v kurzu kreativního psaní by autora lektorka doporučila existenciálnímu psychoterapeutovi. Že občas prudí západokomunistickými kecy a že někde mrazivě děsí uvěřitelností svých extrapolací. Že životem se nedá procházet s neposkvrněnýma ideálama, psát si poznámky a věřit, že to nějakej idiotskej soudce OSN vyřeší.

Po dlouhé době se objevila politická utopie opravdu hodná toho jména. Jsem rozpačitý, nevím, zda ji chválit nebo hanit. Nápad, ten tu je, vize je tu také, ale já se děsím, že se vrátí doba Brubakerů a dnů pro Kondora. Mi neoliberální sen sliboval legální marihuanu v celé EU. Třeba jsem jeden z dedikace: Všem, kterým život zničil nebo rozvrátil Velký Neoliberální Sen a Devastující Globalizace.

Navzdory rozpoložení si myslím, že to nemělo být ani ve věnování s velkými písmeny. Také trvám na tom, že Lofoten jsou česky Lofoty a Georgií je myšlena Gruzie.

Vydal Triton v roce 2007. Vyšlo v Interkomu.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vánoce nebudou!
(2) Ikona
(3) Pánbůh vám požehnej, pane Rosewatere aneb perly sviním
Kurt Vonnegut jr. (1922-2007) patří k nejoceňovanějším a nejoblíbenějším spisovatelům druhé poloviny 20. století. Největší popularity se mu dostalo v šedesátých letech, kdy si ho jako svého ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům