75 %

Morgan, Richard K. - Půjčovna masa

Více informací k této knize najdete v detailu
Půjčovna masa je svižná sci-fi detektivka z budoucí země. Richarda K. Morgan je jedním z nových autorů oznamujících nám, že doba petrifikované sci-fi končí a přichází nová generace autorů, kteří mají přehled o tom, co je, a chuť přemýšlet o tom, co by mohlo být. Tedy alespoň po stránce popisných rekvizit, formu volil autor více než tradiční, jak vysvitne níže.

Autor vychází ze světa budoucnosti, v němž je lidstvo rozlezné po mnoha planetách, Země je místem plným výstředníků a bohatí (či užiteční) mají prakticky zajištěnou nesmrtelnost. Hrdinové jsou, jak už hrdinové bývají, jedni z nás, tedy nezničitelní supermani, kteří dokáží přeprat Eskymačku i souložit s medvědem.

Morgan připravil svět poněkud chudší na rasy, mimozemští jsou jen mrtví Marťani, po nichž lidstvu zůstaly artefakty, hyperprostorové navigační tabulky a občas i fungující systémy. Digitalizace vědomí se zde v detailech nerozebírá, prostě je pokračováním již dnes započaté cesty. Na rozdíl od hmoty se dají informace posílat hyperprostorem nadsvětelnou rychlostí. Každý žijící člověk má u horního konce páteře bázi, obzvláště odolnou flešku, do které se zálohuje. Umře-li, snadno se nahraje do nového těla. Ta se vyrábějí roztodivnými, principiálně již dnes známými metodami. Více tintil znamená lepší tělo. Opravdu výtečně vymyšlený je systém trestů. Po dobu odsouzení je dotyčný zazálohován na disku, kdesi na úřadě, zatímco jeho tělo stát použije - jako metaře, vojáka nebo ho za úplatu půjčuje. Pokud sebevrahovi podepíše dopis na rozloučenou svědek, nebude již dotyčný oživen.

Hlavní hrdina, Takeshi Kovacs, se pohybuje po spirále zločinu a trestu. Po jisté přestřelce s policií se probouzí v oživovací jednotce a ke svému překvapení shledává, že to není jeho rodný Harlanův svět, ale matička Země. Je mu předložena lákavá nabídka panem Bancroftem - metem, čili Metuzalémem, který už za sebou má nějaké to století. Tento pán jednou zjistil, že spáchal sebevraždu. Tedy po oživení ze zálohy. Proč však páchat sebevraždu, udělal-li jste v posledních 200 letech vše pro to, abyste nemusel zemřít? Nicméně policie má jasno a panu Bancroftovi má jasno udělat nájemný detektiv, individuum upravené pro tzv. vyslanecké jednotky - řešiče spletitých situací planetárního rozměru libovolnými prostředky.

Takeshi je výrazně sexuální. Morgan sám píše o velkém ovlivnění filmem noir, Bladerunnerem a kyberpunkem, ale především je v něm cítit Phill Marlowe a drsná škola. Půjčovna masa je hodně drsná detektivka ve futuristických kulisách a mučení detektiva ve virtuálním těle nebo hotel fungující jako umělá inteligence (které přináší rozkoš pečování o zákazníky) na tom nic nezmění.

Morgan si ke své škodě napískal tolika pistolek, že ze všech nestačí vystřelit! Rovněž si natloukl tolik postav, že ke konci knihy, kde vyplouvají figury z počátku, bude čtenář listovat a hledat, kdo že je Sullivan a jemu podobní.

Morganův klovací řád ve společnosti představuje klasický Západ - každý potenciální pachatel má vždycky pravdu, policie se omlouvá, ustupuje a pokud něčeho opravdu chce dosáhnout, používá kličky. Všude jsou právníci. Uvádí fiktivní drsnou revolucionářku Quellcrist, kombinaci Che Guevary s Trockým, která píše básně jako Mao Ce-tung nebo Ho Či-min.

Výše zmíněné se odráží i ve vztahu k církvi. V Morganově pojetí jsou katolíci starobylá sekta, která nevěří, že lze digitalizovat lidskou bytost, aniž by ztratila duši. Morganovi katolíci jsou tak nápadnými outsidery, nenáviděnými a zneužívanými podsvětím (nechtějí se nechat oživovat a proto se nikdo nedoví, jak zemřeli).

Kniha jsou docela zábavná, poněkud přesycená nesmrtelností v duchu akčních hrdinů. Morgan píše velrybách, které si pamatují na přílet Marťanů, alias o paměti rasy. Přece jen měl na západě více možností načichnout německou romantickou vědou. Přesto vyniká překvapivě smysluplnými úvahami o evoluci, strategiích a možnostech. Plánovat na celá staletí, to jednoho změní.

Vydal Triton v roce 2005. Tato recenze byla původně psána jako komparativní dvojrecenze s Lukjaněnkovou Hranicí snů pro Interkom.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,86.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vánoce nebudou!
(2) Carrie
(3) Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize
Jiří Trávníček (1960) je odborníkem na poli teorie literatury, zabývá se moderní literaturou, interpretací a průzkumy čtenářů a čtení. Zabývá se ale také ediční činností, je autorem úspěšných ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům