80 %

Murakami, Haruki - 1Q84: Kniha 3

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Aomame, Tengo, Ušikawa - tři hlavní postavy závěrečné části asi nejrozsáhlejšího díla japonského autora Haruki Murakamiho s podivným názvem "1Q84" - jsou našimi průvodci po světě tak podobném tomu našemu v roce 1984, ale přesto trochu odlišném. Co spustili svým jednáním Tengo a Aomame v první knize, se blíží ke svému závěru. Poté, co Aomame coby tajemný zabiják či ruka odplaty, sprovodí ze světa božského lídra náboženské sekty Úsvit, musí opustit svůj dosavadní způsob života. Stejně tak Tengo, učitel matematiky a literární mystifikátor, musí změnit své zaběhnuté tradice. Protože každá akce vyvolává reakci. A hlavní změnou je tak trochu odlišný svět, kde na noční obloze jsou dva měsíce a osudy lidí ovládají bytosti zvané Little People.

Závěrečná, oficiálně tedy třetí kniha, je koncipovaná stylově jinak než první kniha (1.-2. díl). Murakami jakoby zpomalil tempo akce, které z první knihy vytvářelo skoro až dojem thrillerové četby. Ve své svébytné imaginaci nám tam předložil příběh o ospravedlnitelné pomstě za nepostižitelné násilí na ženách, o drobném literárním podvodu, který se vymknul z rukou, a vše to spojovala podivná, ale mocná náboženská sekta. Ale očekávaný závěr v poslední knize se nese v odlišném duchu. Autor nečekaně mnoho postav z první knihy doslova odložil jako nepotřebné loutky. Veškerou dramatičnost vložil do osudů trojice Aomame-Tengo-Ušikawa. Děj se teď spíše obrací do minulosti jejich životů a lidí s ní spojených a stvořil tedy příběh skládající se z desítek vzpomínek, kterými dokresluje charaktery našich postav. Jakoby sami splnili své poslání, a teď se musí vypořádat s duchy minulosti. A tím i jejich stále urgentnější potřebou znovunalezení. Ani dvacet let odloučení Tenga a Aomami není schopno devalvovat sílu lásky vzniklé pouhým dotekem rukou v dětství. A s touto filozofií Murakami předkládá i závěrečnou pointu, vyvrcholení příběhu, kde je vyjma lásky vše jakoby zbytečné, dokonce jistá očekávaná nutnost vysvětlení předešlých dějů a reálií. Láska je totiž jediná stálá veličina i tam, kde "mezi reálným světem a produktem fantasie už nevede jasná hranice".

Haruki Murakami (*1949) dostál svému jménu originálního vypravěče, a snad se z věčného kandidáta na Nobelovu cenu stane jejím nositelem.

Knihu přeložil opět Tomáš Jurkovič, jenž doplnil vydání i doslovem. Vyšlo v Odeonu na podzim 2013.


21.11.2013
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 13. Z toho průměrné hodnocení: 1,92.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Abarat
(2) Popírání holocaustu
Řekněme na rovinu, Popírání holocaustu není příjemné čtení, mnoho stran zabírají rozbory naivních lží a řetězců drobných podvodů, kterými popírači argumentují. Rozhodně je to však čtení poučné, ...
(3) Nejkrásnější řecké báje a pověsti
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům