100 %

Murakami, Haruki - Kafka na pobřeží

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Moderní literatura ráda řeší otázky, jako například CO s námi bude, CO všechno naši předci prožili nebo případně JAK vyřeším svou "bezvýchodnou" situaci. Otázky důležité, ale často se opakující. Je pak na autorovi, aby k tomuto přistoupil nově, s elegancí, neotřelostí a invencí. Haruki Murakami se těmto tématům nevyhnul - a vznikla kniha, která mne na celé čtyři týdny pohltila. Doslova - v přesném významu slova pohltit.

Ano - tuto knihu jsem četl celé čtyři týdny. Doba dlouhá, zdá se. Ovšem - číst Kafku na pobřeží, to není jen tak. Je potřeba hledat význam vět plynoucích před očima, je třeba hledat souvislosti, je třeba klást si otázky: Jak to vlastně myslí? A co to všechno znamená? Co se to proboha děje? A buďte ubezpečeni, že odpovědí na tyto otázky se jen tak nedočkáte. A ve chvíli, kdy je naleznete a povídáte si někým dalším o tomto románu, jeho odpovědi budou jiné. Ale k tomu se ještě dostaneme, pojďme si v nástinu vylíčit příběh.

Kafka Tamura je normální patnáctiletý kluk. Žije jen s otcem, slavným sochařem, matka a sestra od nich odešly. Kafka svého otce nesnáší a tak se chystá z domova odejít, což nakonec udělá. Tím se vydává na pouť - ale nejen na pouť daleko od domova, ale hlavním cílem je poznání sebe sama. Autor však rozvíjí paralelní dějovou linku - trochu jiném časovém úseku. Starý pan Nakata - jenž v mládí zažil neobvyklou a nevysvětlitelnou událost, po které ztratil rozum - se vydává hledat ...on vlastně neví co, ale ví, že až to najde, bude to vědět. A že to najít musí. Pan Nakata umí mluvit s kočkami - žije tak trochu v jiném světě. Neumí psát a číst a běžným věcem nerozumí. Na své cestě za svým cílem se setká s panem Hošinem - řidičem kamionu, který mu po zbytek cesty dělá průvodce. Není snad trestné, prozradím-li, že pan Hošino se ukáže jako postava naprosto klíčová na cestě pana Nakaty. Vraťme se teď ke Kafkovi - ten našel azyl v Takamacu v knihovně, kterou spravuje slečna Saeki. Seznámí se s panem Óšimou, který je zase klíčový pro Kafku. Postava pana Óšimy je jedna z nejzajímavějších z celé knihy, ale tohle rozhodně neprozradím.

Dále nemá cenu pokračovat v líčení děje, ten je velmi spletitý, plný zvratů a překvapivých point. Pokud chcete tuhle knihu číst, měli byste pochopit význam slovního spojení "magický realismus". Murakami sice nezachází tak daleko, jako Márquez například ve Sto roků samoty, ale i tak se budete setkávat s jevy, které není možné pochopit. A ono to není ani potřeba. Prostě se smiřte s tím, že v románu je možné naprosto vše. Je také dobré si uvědomit, že nadpřirozené prvky nejsou samoúčelné, ale že tvoří oporu smyslu a poselství příběhu. Vězte, že Johnnie Walker se po Japonsku neprochází jen tak...

Murakami se nevyhýbá v knize ani erotickým scénám, ale rozhodně z Kafky na pobřeží neudělal porno literaturu. Myslím si totiž, že sex je vždy pevně ukotven v ději, má tam své místo a své opodstatnění. Co mě však na první pohled zaujalo, je to, že Murakami svou literaturu doplňuje o odkazy na západní kulturu - prvky z evropské vážné hudby a filmového umění, prvky evropské filosofie. Hrdinové poslouchají Mozarta, Prince, chodí do kina na filmy Francoise Truffauta. Tímto - a nejen tímto - se odlišuje od ostatních japonských autorů, například od Tanizakiho nebo Abeho.

Faktem je, že styl psaní pana Murakamiho je více evropský, než japonský. A nebo lépe řečeno - je prostě moderní. Když jsem četl knihy Rjúnosuke Akutagawy, našel jsem v nich jiný jazyk, ale také jinou náladu. Magičtější, tajemnější. Murakami se magii nevyhne - naopak ji vyhládává, ale tyto prvky zasadí do současného světa, současného prostředí a vytvoří tak velmi zajímavý kontrast. Tento kontrast je jedna z nejzajímavějších věcí na Kafkovi na pobřeží. Ale tím nejvíce zajímavým je fakt, že tuto knížku si, a to se dostávám k "jádru pudla", každý může vyložit po svém. Jak říká pan Óšima - Svět je jedna velká metafora. Příběh vlastně nemá stoprocentně jednoznačné rozuzlení. Ano, jakýsi konec kniha má (aby taky ne, že...). Ale jeho význam je třeba si domyslet - každý po svém, jak je komu libo. Kdo je vlastně slečna Saeki? Kdo je vlastně Kafka? A kdo je pan Nakata? A kdo je vlastně ten pan Óšima? Když jsem na tyto otázky odpovědi nalezl a o knize si posléze povídal se svou kamarádkou, přišli jsme na to, že každý si odpověděl jinak - a pravdu jsme měli oba.

Tahle knížka by neměla ujít pozornosti nikomu, kdo si chce udržet přehled o kvalitní současné beletrii. A nikomu, kdo se chce na nějaký čas přenést do jiného světa.


11.07.2007
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 41. Z toho průměrné hodnocení: 1,56.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Na počátku
(2) Srovnáno se zemí
Hrdinou příběhu je Bart Dawes, stárnoucí muž bez budoucnosti. Jakým směrem se asi jeho život bude udávat nám naznačuje už prolog knihy, v jakém je psychickém stavu zase první kapitola odehrávající se ...
(3) Zmatek
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům