80 %

Murakami, Haruki - Kronika ptáčka na klíček

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Spisovatel Haruki Murakami patří k nejčtenějším japonským autorům posledních desetiletí na světě, je kladně hodnocen nejen čtenáři, ale i odbornou veřejností, díky čemuž se každoročně na podzim objevuje mezi nejžhavějšími kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu. Po loňském vydání jeho rozsáhlého díla „1Q84” přináší nakl. Euromedia Group našemu čtenáři další autorovo slavné dílo „Kronika ptáčka na klíček”.

„Kronika ptáčka na klíček” (orig. Nedžimakidori kuronikuru) má s knihou „1Q84” mnoho společných prvků. Jednak je to rozsah, jde také o trilogii, která ale na rozdíl od „1Q84” vyšla v edici Odeon v jednom svazku o 730 stranách, a pak opět jde především o podivně komplikovaný partnerský vztah odehrávající se v našem světě, do kterého jakoby prosakuje i jiná realita. Příběh, který bychom značně nadneseně mohli charakterizovat slovy „nehledejte pravdu na googlu, ale na dně studny”, jinak obsahuje další typické prvky pro u nás vydávanou japonskou tvorbu. Určitě je to onen fantaskní prvek, který nelze charakterizovat jako klasickou západní fantasy, nýbrž jako japonskou specifiku. Jde spíše o jisté až snové splývání naší reality s jinou alternativní skutečností. Skvěle to charakterizuje věta z knihy, že realita nemusí být pravdivá a pravda nemusí být realitou. Dále je to zcela jiný pohled na sex a sexualitu, místy bychom určitě některé pasáže nazývali až soft porno, a následně pak velmi chladně popisované násilí či brutalita (v tomto ohledu určitě více vyniká autorův jmenovec Ryu Murakami). A právě násilí z hlediska nedávné japonské role během druhé světové války bylo především pro japonské čtenáře jedním z nezvyklých prvků knihy. Pro Japonce je jejich agrese za války dosti tabuizované téma, se kterým se nevyrovnávají jako například Němci. Část příběhu se odehrává během japonské agrese v Mandžusku, kdy brutalita japonských vojsk dosahovala nezvyklé výše. A Murakami se jí nijak nevyhýbá. Některé scény, jako popisy stahování lidí zaživa z kůže, či líčení, jak se japonskými standarty zabíjí pomocí bajonetu, zaujmou svojí chladností pohledu, že rozkaz je prostě rozkaz.

Ale přes celkem vyzdvihovaný válečný prvek se kniha odehrává především v dnešním světě, tedy přesněji v 80. letech 20. století. Ve shonu japonského stylu života, pracovní vytíženosti, díky čemuž příběh našeho hrdiny, třicetiletého Tóru Okady, který opustí nezajímavou práci a „poflakuje” se nicneděláním, živen svojí manželkou, ještě více zdůrazní jeho podivné psychické rozpoložení, které vyjadřuje slovy ve třiceti jsem se zastavil a od té doby nevím, co se sebou. Jeho normální svět se změní, když jeho žena Kumiko náhle zmizí, bez důvodu, bez vysvětlení. A do jeho života následně vstoupí množství osob, které se stávají nedílnou součástí příběhu. Příběhu, u kterého těžko definovat jednu hlavní dějovou linku. Je spíše souborem životních osudů, možná zvláštností jednotlivých postav. Je to příběh o lásce, plný melancholie a podivností spojených s pocitem až bolestné osamělosti. Není to pohodové oddychové čtení, ale když člověk přijme autorovu hru, jeho fantasii, oprostí se od klasické logiky, tak skutečně splyne s tímto doslova hutným příběhem.

V premiérovém překladu Kláry Macúchové, s interesantním doslovem, vydalo v řadě Světová knihovna nakl. Euromedia Group – Odeon, na podzim 2014.


19.11.2014
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Černá planeta - Nemesis z hvězd
Po pětadvaceti letech od prvního českého vydání sci-fi románů německého spisovatele Hannse Kneifela se k nim znovu vrátilo nakl. Triton. V době svého vzniku - na konci 60. let minulého století - ...
(2) Koukám a co nevidím
(3) Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům