100 %

Murakami, Haruki - Na jih od hranic, na západ od slunce

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Zjevení, úžas, absolutní nadšení, omráčení... výrazů které mě v souvislosti s Murakamim napadají je ještě mnohem víc, ale vy už jistě chápete, že tahle recenze patří k těm oslavným... zapřísahávám vás, že poprávu.

Haruki Murakami si u nás získává stále větší popularitu, naposled v Česku vyšla jeho kniha Kafka na pobřeží a ještě před ní světový bestseller Norské dřevo, poté právě Na jih od hranic, na západ od slunce. Čili momentálně existují v Čechách už tři překlady tohoto světoznámého autora.

Na jih od hranic, na západ od slunce společně s Norským dřevem tak trochu vybočují z Murakamiho základní tvorby a skutečnost, že právě tyto dvě knihy vyšly v českém překladu, trochu svádí k tomu, že zrovna ony představují jeho typickou tvorbu. V obou titulech můžeme sice nalézt podobné postupy a škarohlídi by dokonce mohli namítat, že se v podstatě jedná o ten samý příběh a že si Murakami prostě napsal Norské dřevo dvě a hotovo. Jak asi tušíte, já k těmto škarohlídům rozhodně nepatřím...

No a teď už k samotné knize. Stejně jako řada dalších Murakamiho knih, i tato si vypůjčila svůj název od titulu známé písně a stejně jako v řadě dalších, i zde můžeme najít řadu autobiografických prvků.

Vypravěč příběhu, Japonec středního věku, nás seznamuje se svým životem. Paralelně s Norským dřevem je hlavní hrdina atypická postava, která se do přísně uniformované japonské společnosti tak nějak nehodí. Jde si přesně svou individuální cestou, společnost ho více méně nezajímá. Co se Evropanovi může zdát jako něco v podstatě běžného, je v Japonsku takřka nepředstavitelné. Tradičně konfuciánská společnost si zkrátka zakládá na poslušnosti jednotlivce, na jeho těsné zaintegrovanosti do složitých sociálních vztahů a odpadlíkům nerozumí a raději je vyobcuje, než aby jim dovolila narušovat společenský řád.

To si na vlastní kůži prožije i hrdina románu Hadžime. Společnost ho neláká, chce žít vlastní život, ale většinu času se trápí. A jak jinak, jde o vztahy. Ačkoliv chce žit dobrý život, neustále někomu ubližuje, no vlastně ne jen tak někomu, ale zejména ženám. Těch osudových se v jeho životě objeví celá řada a ani já nevím, jak bych na jeho místě postupoval. To, že člověk ubližuje svým blízkým, ačkoliv je to to poslední, co by vlastně chtěl, je stěžejní motiv celé knihy. Jasná odpověď nepřichází, ale závěrečné smíření přináší jistou naději.

Bylo by škoda rozvádět více samotný příběh, a tak aspoň vyzdvihnu tradiční Murakamiho ingredience. Opět narazíte na, u japonského autora až nečekaně, mnoho odkazů na západní kulturu (knihy, hudba), budete šokováni, a nebo příjemně vzrušeni velice otevřenými milostnými scénami, poznáte zase o něco víc velice zajímavé japonské prostředí a nechybí ani Murakamiho tradiční poetika. A k tomu si ještě přidejte plný kbelík emocí.

Vyzdvihnout musím opět skvělý překlad Tomáše Jurkoviče, dvorního překladatele Haruki Murakamiho u nás. Za sebe bych chtěl ještě přidat přání, aby postupně vyšla i Murakamiho další díla, pořád jich zbývá dlouhá řada. Naštěstí to vypadá, že by mé touhy mohly být vyslyšeny, protože ještě v tomto roce je plánované vydání další Murakamiho knihy Afterdark. A já říkám: jen houšť...


05.09.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 13. Z toho průměrné hodnocení: 1,85.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kruh
(2) Arcanum
(3) Meče kardinála de Richelieu
Ocitneme se opět ve Francii na počátku 17. století, kdy vládne Ludvík XIII., ale skutečnou moc dřímá v rukou jeho první ministr, známá šedá eminence kardinál Richelieu. Ale zatímco v Dumasově podání ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům