90 %

Murakami, Haruki - Podivná knihovna

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Už jsou tady tisíce let, a přes všechny prognózy o jejich zbytečnosti v době sdílených informací, nedostatků financí v době krize, jsou tu stále. Řeč je o knihovnách, místech, kde mrtví otvírají oči živým, či podle spisovatele Borgese místa podobná rajské zahradě. Japonský literární fenomén Haruki Murakami nám ale v novele „Podivná knihovna” (orig. Fušigina tošokan, 2005) předkládá zcela jiný obraz tohoto místa nabitého věděním celých věků.

Mladík, hrdina našeho příběhu, jde jednoho podvečera do místní knihovny vrátit vypůjčené knížky, jako vždy včas. Jenže pak se knihovnice zeptá: „Potřeboval bych jednu knihu”, a tím se jeho představa knihovny a vůbec jeho život změní. Cesta do suterénní místnosti č. 107 („Byl jsem v knihovně už kdoví pokolikáté, ještě jsem ale neslyšel, že by tu měli suterén”), kde získá odpověď, je jen začátkem putování v temném labyrintu pod knihovnou, kde vládne úlisný, starý a plešatý knihovník se silnými brýlemi.

Už od počátku vnímáte tu temnou, mysteriózní, až kafkovsky laděnou atmosféru, ve které si autor hraje se svojí fantaskní představivostí, potažmo vlastně i s vaší. Temné kobky, bizarní postavy ovčího mužíka či krásné němé dívky, to vše je svět, ve kterém Murakami prolíná jakoby více realit. Tedy stejné prvky jako u jeho románů, kde se často dějová linie pohybuje na pomezí reality a snu. A jakoby je pouze na čtenáři, aby si vybral. Jako celoživotnímu návštěvníku knihoven se mi líbí především ta zvrácená, kanibalská myšlenka starého knihovníka: „Kdyby knihovny pořád jen půjčovaly lidem vědomosti, tak o ně přece za chvilku přijdou, nemyslíš?”

Stejně jako u loňského „Spánku” je knížka především uměleckým kouskem, a to díky ilustracím německé výtvarnice Kat Menschik. Tak se z ní stává nejen další titul do knihovny milovníků Murakamiho, ale prostě všech, kteří knihu samu o sobě vnímají taky jako jistý druh umění.

V překladu osvědčeného Tomáše Jurkoviče vydala Euromedia Group – Odeon na konci roku 2014.


09.12.2014
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 10. Z toho průměrné hodnocení: 3,2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Třetí přání 2: zbytek příběhu (skoro)
(2) Poslední rituál
"Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí. Co nám odhalí třetí znamení. Jaký význam má poslední rituál?" Tento podtitul je dostatečně hrůzný a zaujme, jelikož zde zjevně opravdu nejde o obyčejnou ...
(3) Brutální byznys
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům