80 %

Murakami, Haruki - Spánek

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
"Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát" - takto začíná povídka "Spánek" (orig. Nemuri), kterou na počátku devadesátých let napsal japonský spisovatel Haruki Murakami. Příběh mladé ženy, která prožívá podobný stav jako v době studií, kdy taky na několik dní nemohla usnout. Rozdíl je v tom, že současnou nespavost prožívá zcela jinak. Tehdy po několika probdělých nocích se doslova stala něco jako živou mrtvolou, která upadala do stavu absolutní vyčerpanosti. Nyní jsou ale přízraky zcela opačného rázu, pro ní nečekaně překvapivého. Její psychika, ale i fyzický stav, se neuvěřitelně mění k lepšímu. Její už věkem přece jen poznamenané tělo začíná dostávat krásnějších proporcí a pružnosti, výkony v plaveckém bazénu jsou tak úžasné, že si jich všímají i okolní plavci. Ale pro ní nejzajímavější je novost nočního života.

Tolik obdivovaný Murakami už v tomto starším kousku předkládá pro sebe typickou fantaskní, či snad surrealistickou hru s realitou. Noční spánek, stav tzv. vychladnutí přehřátého lidského stroje, nám očima své hrdinky přirovnává ke stádiu smrti. A ona díky své "poruše" má najednou možnost poznat jiný svět, svět temnoty a noci. Svět, ve kterém je najednou svobodnější. Když totiž celý okolní svět usne, prostě ustane, ona ho nyní může pozorovat zcela nově, a objevovat a vyvozovat z toho pro ní až šokující poznatky. Skrze svého manžela a dítě náhle vidí realitu v novém hávu. Ale kde začíná realita splývat s fantasií?

Stejně jako u mnoha jiných děl, i zde autor pracuje stylem otevřeného konce. My, čtenáři, jsme vhozeni do příběhu, který plyne k jistému závěru, k vyvrcholení. Ale Murakami nás nechá stát před branami objasnění. A můžeme sami spíše cítit, než poznat skutečnou pointu.

Vydání, které nám Odeon nabízí, vychází sice z japonského originálního textu, který opět mistrně přeložil Tomáš Jurkovič, ale celková grafická úprava má základ v německém ilustrovaném vydání nakl. DuMont z roku 2009, které je doplněno dvěma desítkami grafik německé ilustrátorky a komiksové autorky Kat Menschik. Ta takto upravila i některé další Murakamiho povídky pro DuMont. Díky tomu je kniha, než "pouhým" interesantním kratičkým příběhem, i nádherným příkladem grafického umění.


09.01.2014
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Murakami, Haruki - Spánek (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 10. Z toho průměrné hodnocení: 2,3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Primitivní astronauti
(2) Džordžíno, politický buldozér
Autor, Jan Žáček si zajistil docela dobrou reklamu v nejčtenějším seriozním denním tisku. Ten několik dní před vydáním knihy otiskl ukázku a komentář, jak to zase někdo panu Paroubkovi natřel. Jak je ...
(3) Dětské básničky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům