100 %

Nabokov, Vladimir - Dar

Více informací k této knize najdete v detailu
Razím tvrzení, že není nad pořádný ruský román. Mám je prostě rád a o to víc jsem se těšil na první český překlad knihy Dar od ruského spisovatele Vladimira Nabokova. U nás když se řekne jméno Nabokov, vybaví se asi každému automaticky kultovní román Lolita, ale jak nám Nabokov v Daru názorně ukazuje, je toho mnohem více, co nám tento ruský autor může nabídnout.

Dar vás chytne a nepustí, dobře vím o čem mluvím. Místo toho abych se učil na důležitý test, trávil jsem veškerý čas čtením této výjimečné knihy a rozhodně toho nelituji (a to nejen proto, že test se nakonec podařil). Dar je posledním Nabokovovým rusky psaným románem a je to zřejmě takový pokus o důstojné rozloučení se svou vlastí.

Kniha se dělí na několik částí jejichž vzájemná provázanost a zároveň různorodost patří k hlavním devizám příběhu. Vypravěč knihy, mladý ruský emigrant pocházející z aristokratické rodiny, prožívá radosti i strasti vynuceného berlínského exilu během třicátých let minulého století. Tedy v době kdy Německo stálo na prahu nástupu nacionálního socialismu a zároveň v době, kdy ruská emigrace stále bláhově doufala ve změnu kurzu ve své domovině. Nabokov zde evidentně čerpá ze svých vlastních zážitků z berlínského pobytu a rozhodně se nejedná o jediný autobiografický prvek. Vykreslení dusné atmosféry prostředí ruských exulantů je opravdu brilantní.

Hlavní hrdina, mladý a ambiciózní spisovatel, se odhodlává k napsání románu, ve kterém by vzdal hold svému otci, významnému ruskému aristokratovi. Práce se mu ale nedaří tak, jak by chtěl, a tak nakonec sepisuje vlastní verzi osudů známého ruského revolucionáře Černyševského. Porovnání vyprávění o aristokratovi a revolucionáři nám podává zvláštní obraz, jenž je možná klíčem k pochopení vývoje Ruska po Velké říjnové revoluci. Čtenář sám cítí, že pokud se národ vzdá svých elit a nahradí je přinejlepším průměrnými osobami (a je v podstatě jedno, kdo je v tomto případě hodný a kdo je zlý), vydláždí si tak cestu do pekel. Nabokov tohle dobře věděl a tak opěvuje věci, které patří k té světlejší stránce tehdejší aristokracie a tím je zejména pěstování kultury, láska k vlasti a pocit zodpovědnosti k jejímu vývoji. Zamýšlí se nad tím co se stalo špatně, kde byl ten moment, kdy se začal vlak řítit do propasti?

Stejně tak Nabokov miluje ruskou literaturu a v Daru se jí dostává snad největšího prostoru. O ruské literatuře se nejen často přímo hovoří, ale nechybí obrovská spousta literárních odkazů. Dar patří k tomu nejlepšímu z ruské literatury, co má český čtenář k dispozici a jeho vydání patří k nejdůležitějším literárním událostem tohoto roku.


17.12.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:
Nabokov, Vladimir - Dar (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 12. Z toho průměrné hodnocení: 1,92.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31167 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kočičí pyžamo
(2) Lesk královského majestátu ve středověku
(3) T.M.A.
"Po Spalovači mrtvol jsem měl připravené čtyři další filmy stejného žánru, ale ani jeden mi nedovolili točit. Udělal jsem tedy pohádky, jenže děti s brekem utíkaly z kina, protože jsem ani v nich ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům