100 %

Nabokov, Vladimir - Dar

Více informací k této knize najdete v detailu
Razím tvrzení, že není nad pořádný ruský román. Mám je prostě rád a o to víc jsem se těšil na první český překlad knihy Dar od ruského spisovatele Vladimira Nabokova. U nás když se řekne jméno Nabokov, vybaví se asi každému automaticky kultovní román Lolita, ale jak nám Nabokov v Daru názorně ukazuje, je toho mnohem více, co nám tento ruský autor může nabídnout.

Dar vás chytne a nepustí, dobře vím o čem mluvím. Místo toho abych se učil na důležitý test, trávil jsem veškerý čas čtením této výjimečné knihy a rozhodně toho nelituji (a to nejen proto, že test se nakonec podařil). Dar je posledním Nabokovovým rusky psaným románem a je to zřejmě takový pokus o důstojné rozloučení se svou vlastí.

Kniha se dělí na několik částí jejichž vzájemná provázanost a zároveň různorodost patří k hlavním devizám příběhu. Vypravěč knihy, mladý ruský emigrant pocházející z aristokratické rodiny, prožívá radosti i strasti vynuceného berlínského exilu během třicátých let minulého století. Tedy v době kdy Německo stálo na prahu nástupu nacionálního socialismu a zároveň v době, kdy ruská emigrace stále bláhově doufala ve změnu kurzu ve své domovině. Nabokov zde evidentně čerpá ze svých vlastních zážitků z berlínského pobytu a rozhodně se nejedná o jediný autobiografický prvek. Vykreslení dusné atmosféry prostředí ruských exulantů je opravdu brilantní.

Hlavní hrdina, mladý a ambiciózní spisovatel, se odhodlává k napsání románu, ve kterém by vzdal hold svému otci, významnému ruskému aristokratovi. Práce se mu ale nedaří tak, jak by chtěl, a tak nakonec sepisuje vlastní verzi osudů známého ruského revolucionáře Černyševského. Porovnání vyprávění o aristokratovi a revolucionáři nám podává zvláštní obraz, jenž je možná klíčem k pochopení vývoje Ruska po Velké říjnové revoluci. Čtenář sám cítí, že pokud se národ vzdá svých elit a nahradí je přinejlepším průměrnými osobami (a je v podstatě jedno, kdo je v tomto případě hodný a kdo je zlý), vydláždí si tak cestu do pekel. Nabokov tohle dobře věděl a tak opěvuje věci, které patří k té světlejší stránce tehdejší aristokracie a tím je zejména pěstování kultury, láska k vlasti a pocit zodpovědnosti k jejímu vývoji. Zamýšlí se nad tím co se stalo špatně, kde byl ten moment, kdy se začal vlak řítit do propasti?

Stejně tak Nabokov miluje ruskou literaturu a v Daru se jí dostává snad největšího prostoru. O ruské literatuře se nejen často přímo hovoří, ale nechybí obrovská spousta literárních odkazů. Dar patří k tomu nejlepšímu z ruské literatury, co má český čtenář k dispozici a jeho vydání patří k nejdůležitějším literárním událostem tohoto roku.


17.12.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:
Nabokov, Vladimir - Dar (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 12. Z toho průměrné hodnocení: 1,92.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Interkulturní psychologie
(2) Zlatý řez
(3) Egypt
Nejedná se o naučnou encyklopedii, kde nalezneme vše od A až po Z o zemi kolem povodí Nilu. Hravou formou otázek a odpovědí ale poznají děti ta nejzajímavější fakta, týkající se země faraonů. ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům