80 %

Nálevka, Vladimír - Čas soumraku

Více informací k této knize najdete v detailu
Aneb rozpad koloniálních říší po druhé světové válce. Podtitulem je řečeno vše. Vladimír Nálevka v kostce shrnul proces rozpadu koloniálních říší evropských států od osamostatnění Filipín (kniha je členěna podle kontinentů) až po válku o Falklandy a spory kolem Gibraltaru.

Čtení je to sice místy neradostné, ale neobyčejně poučné, nemazlící se ani s kolonizátory, ani s kolonizovanými, jak bylo donedávna zcela samozřejmé. Už od počátku překvapí nadšení mnohých kolonizovaných národů pro nacismus či japonský militarismus podle hesla, nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Zvláště v Asii přišlo často nepříjemné vystřízlivění, hned po příchodu Japonců. Avšak představitelům filipínských nacionalistů zapleteným do vyhlášení Filipínské republiky pod kuratelou Japonska v roce 1943 bylo velkoryse odpuštěno. O to hůře dopadli bojovníci komunistické armády Hukbalahap, kteří byli za války MacArthurem respektováni a v boji proti Japoncům podporováni a po válce týmž MacArthurem pozavíráni. Ještě o něco kyselejší hrozny zbyly na Javánce, když v roce 1945 odmítli uznat závislost na Nizozemí a Bandung společně dobyly britsko-indické jednotky s podporou Japonců...

V celém souhrnu se vine jako červená nit role Británie - matky muslimských států. Od Malajsie, kterou v roce 1948 vybavila ústavou záměrně zdůrazňující etnickou nerovnost, a když se etnickou válku konečně podařilo vyvolat, pak i likvidací souvislého venkovského čínského osídlení. Jiným příkladem hesla "rozděl a panuj" je Indie, kde se britští místokrálové rovněž všemožně snažili - od Curzonova rozdělení Bengálska na muslimskou a hinduistickou část až po Mintovo iniciování založení Muslimské ligy proklamující vytvoření "země čistých" - Pákistánu. Když pak Liga ve volbách roku 1946 neuspěla ani ve většinově muslimských oblastech, došlo na "přímé akce", jak vzletně Džinnáh označoval pogromy na hinduisty. Tím bylo rozdělení Indie stvrzeno. O rok později pak měli možnost obyvatelé obou nově vzniklých států krvácet pod vedením britských generálů ve válce o Kašmír.

Po vzdáleném východu přichází na řadu východ blízký, jak jinak než vznikem Izraele, respektive Herzlovým vynálezem sionismu a Sykes-Picotovou dohodou o parcelaci arabských území osmanské říše z roku 1916. Nečekaně pestré bylo i osamostatňování Kuvajtu, či spíše historické librace mezi příslušenstvím k Basře (a Iráku) a samosprávností. Po ostatních britských protektorátech Arabského poloostrova dojde řada na Kypr, který Britové ovládali od 70. let 19. století (ale anektovali až 5.11. 1914). I zde se podařilo umnou politikou ostrov rozdělit, asi ani nemusím zmiňovat na čí straně stály koloniální úřady.

Afrika se nutně štěpí na arabský sever a černošský jih. Severu vévodí Alžír, vojenské povstání alžírských Francouzů spojené s obsazením Korsiky vedlo k nastolení Charlese de Gaulla presidentem (1958). Subsaharská Afrika je rozhodně nejtrudnější částí knihy. Nedá se říci, že by zdejší národy za svobodu nebojovaly, ale nedá se ani říci, že by si s ní dokázaly poradit. Zatímco převážná část asijských zemí vykročily rázně kupředu, převážná část Afriky se zhroutila. Autor zmiňuje kmenové války, náboženské války, rasismus, totální neochotu politiků hledět si čehokoli jiného než vlastního prospěchu. Zvláštní oddíl je věnován přítomnosti kubánských bojovníků v různých afrických zemích. Popichování socialistickým táborem, stejně jako jeho poměrně pozdní nástup do Třetího světa se vine celou knihou.

Poslední část je věnována britskému ústupu z Karibiku, válce o Falklandy a otázce Gibraltaru, dodnes bolavému místu Evropské unie. Součástí knihy je přehled dat a doporučená literatura k dalšímu studiu. Část o Indočíně kopíruje odpovídající pasáže z Nálevkovy Studené války.

Zajímavý náhled do témat, o kterých se příliš nemluví, která však mluví do nyní i naší politické reality. Vydal Triton v roce 2004.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Racionálně emoční behaviorální terapie
(2) Já a obranné mechanismy
Kniha není rozsáhlá, ale text je dosti hutný a myšlenkově velmi zajímavý a podnětný. Opět se ukazuje, že nemají-li psychoanalytici pravdu, mají alespoň schopnost klást otázky a navrhovat zajímavé ...
(3) Vietnam
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům