80 %

Nálevka, Vladimír - Druhá světová válka

Více informací k této knize najdete v detailu
Jedenadvacátý díl tritonských Dějin do kapsy je vynikajícím shrnutím běhu Druhé světové války. Rozsah knihy, bratru 300 stran, umožnil či přinutil autora napsat jasné a stručné dějiny konfliktu, onen globální náhled, který pročítáním mnohasetstránkových knih o jednotlivých bitvách často ztratíme.

Vladimír Nálevka je, dá-li se to tak říci, kmenovým autorem Dějin do kapsy, v nichž už vyšla Studená válka a Čas soumraku o pádu koloniálních říší právě po Druhé světové válce.

Vcelku logicky kniha začíná polsko-německou válkou i s její politickou předehrou. Tak se dočteme, že britský velvyslanec v Berlíně, sir Neville Henderson, byl málem prvním Britem, který krvácel kvůli anglo-polské spojenecké smlouvě, když se 30.9.1939 téměř popral s Ribbentropem. Nakonec tato smlouva zajistila Polsku jen šest dní míru navíc. Dokladem již vydaného a později odvolaného povelu k útoku z 25.9. je obsazení Jablunkovského tunelu diverzní jednotkou poručíka Herzera (oblast tou dobou okupována Polskem).

Cennou devizou knihy jsou politické kapitoly, které zajímavě dokreslují bojové operace, respektive ukazují, že každý z účastníků protihitlerovské koalice měl své vlastní plány a jen nouze nejvyšší je přinutila ke shodě. Ukázány jsou vcelku neznámé tahanice USA s jihoamerickými zeměmi o vztah k nacistickému Německu, rozpolcený přístup USA ke Svobodným francouzům a vichistické vládě (Roosevelt nesnášel de Gaulla). Podnětné jsou i německé a italské výhledové plány na přerozdělení světa. Kupříkladu Hitler považoval USA za potenciálně nebezpečné tak od roku 1970 či spíše 2000.

I při povrchním čtení si čtenář udrží časovou kontinuitu mezi událostmi na evropském, africkém a asijském bojišti. Kniha nezabíhá do detailů, ale u kontroverzních otázek otevřených po roce 1989 se zastavuje a odkazuje na detailnější publikace; otázka hrozby sovětského útoku na Německo v roce 1940, v poslední chvíli zmařeného útokem Německa, jak píše Suvorov/Rezun, zastavení Rundstedtových tanků před Dunkerkem, či neúspěch spojeneckého výsadku v Dieppe v srpnu 1942.

Knihu uzavírá porážka Japonska a "přechod" na režim studené války (kde, ostatně, navazuje další Nálevkova kniha). Pochopitelně jsou detailně probrány důvody i následky použití jaderných zbraní. Snaha získat sovětskou pomoc v boji proti Japonsku také čiší z politických ústupků Moskvě v otázkách evropského poválečného uspořádání.

Několik kapitol se věnuje osudu a roli Československa ve druhé světové válce, zejména v jejím závěru. Součástí je přehled významných dat Druhé světové války. Znovu opakuji, výtečná kniha, zbývá ještě zopakovat autorovo varování před pokusy o "objektivizaci Hitlera a nacistického válečného úsilí", čímž není myšlena jen osvětimská lež, ale i roztodivné glorifikace Wetrmachtu.

Vydal Triton v roce 2003.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30993 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Digitální pevnost
(2) Strukturální antropologie
(3) Jedinečný nůž
...nebojte, nevracíme se zpět do Lyřina Oxfordu, ale do města, ve kterém žije podobně starý kluk, Will Parry. Je si s Lyrou vlastně hodně podobný. Taky má nezvěstného tátu, taky je chytrý, statečný a ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům