80 %

Nálevka, Vladimír - Druhá světová válka

Více informací k této knize najdete v detailu
Jedenadvacátý díl tritonských Dějin do kapsy je vynikajícím shrnutím běhu Druhé světové války. Rozsah knihy, bratru 300 stran, umožnil či přinutil autora napsat jasné a stručné dějiny konfliktu, onen globální náhled, který pročítáním mnohasetstránkových knih o jednotlivých bitvách často ztratíme.

Vladimír Nálevka je, dá-li se to tak říci, kmenovým autorem Dějin do kapsy, v nichž už vyšla Studená válka a Čas soumraku o pádu koloniálních říší právě po Druhé světové válce.

Vcelku logicky kniha začíná polsko-německou válkou i s její politickou předehrou. Tak se dočteme, že britský velvyslanec v Berlíně, sir Neville Henderson, byl málem prvním Britem, který krvácel kvůli anglo-polské spojenecké smlouvě, když se 30.9.1939 téměř popral s Ribbentropem. Nakonec tato smlouva zajistila Polsku jen šest dní míru navíc. Dokladem již vydaného a později odvolaného povelu k útoku z 25.9. je obsazení Jablunkovského tunelu diverzní jednotkou poručíka Herzera (oblast tou dobou okupována Polskem).

Cennou devizou knihy jsou politické kapitoly, které zajímavě dokreslují bojové operace, respektive ukazují, že každý z účastníků protihitlerovské koalice měl své vlastní plány a jen nouze nejvyšší je přinutila ke shodě. Ukázány jsou vcelku neznámé tahanice USA s jihoamerickými zeměmi o vztah k nacistickému Německu, rozpolcený přístup USA ke Svobodným francouzům a vichistické vládě (Roosevelt nesnášel de Gaulla). Podnětné jsou i německé a italské výhledové plány na přerozdělení světa. Kupříkladu Hitler považoval USA za potenciálně nebezpečné tak od roku 1970 či spíše 2000.

I při povrchním čtení si čtenář udrží časovou kontinuitu mezi událostmi na evropském, africkém a asijském bojišti. Kniha nezabíhá do detailů, ale u kontroverzních otázek otevřených po roce 1989 se zastavuje a odkazuje na detailnější publikace; otázka hrozby sovětského útoku na Německo v roce 1940, v poslední chvíli zmařeného útokem Německa, jak píše Suvorov/Rezun, zastavení Rundstedtových tanků před Dunkerkem, či neúspěch spojeneckého výsadku v Dieppe v srpnu 1942.

Knihu uzavírá porážka Japonska a "přechod" na režim studené války (kde, ostatně, navazuje další Nálevkova kniha). Pochopitelně jsou detailně probrány důvody i následky použití jaderných zbraní. Snaha získat sovětskou pomoc v boji proti Japonsku také čiší z politických ústupků Moskvě v otázkách evropského poválečného uspořádání.

Několik kapitol se věnuje osudu a roli Československa ve druhé světové válce, zejména v jejím závěru. Součástí je přehled významných dat Druhé světové války. Znovu opakuji, výtečná kniha, zbývá ještě zopakovat autorovo varování před pokusy o "objektivizaci Hitlera a nacistického válečného úsilí", čímž není myšlena jen osvětimská lež, ale i roztodivné glorifikace Wetrmachtu.

Vydal Triton v roce 2003.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1063 recenzí
  (1005 ohodnocených)
1077 knih
  (956 ohodnocených)
a celkem 30123 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Harris, Neil Patrick - Zvol si vlastní životopis
Titul: Harris, Neil Patrick - Zvol si vlastní životopis
Sleva: 35 % (ušetříte 122 Kč)
Cena: 226 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Malé dějiny katolické církve
Po první kapitole, kde nás autor seznamuje se svým životopisem, a právě těmi teoretickými otázkami, se začíná zaobírat dějinami katolické církve od počátku do konce minulého století. To muselo dát ...
(2) Trudný konec Ústřičného chlapečka a jiné příběhy
(3) Bojujte s nepřítelem zblízka II.
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům