100 %

Nauman, Pavel - Pohádky o mašinkách

Více informací k této knize najdete v detailu
Představuji Vám nádhernou knihu pohádek, která vyšla v letošním roce 2007 ke stému výročí narození autora Pavla Naumana v nakladatelství PASEKA. Je to kniha Pohádky o mašinkách, která je určena malým dětem...

Kniha je vázaná, bohatě ilustrovaná, kresby jsou na příjemném žlutém pozadí a hlavně u každého obrázku je krátká citace vyňatá z textu, která výstižně charakterizuje právě probíhající děj... Publikace obsahuje devět pohádek o mašinkách. Autor polidšťuje neživé předměty - mašinky a popisuje jejich údržbu, obsluhu, jak fungují, co si myslí, po čem touží, jejich vlastnosti, jízdy i havárie! Jednotlivé pohádky na sebe volně, ale přece jen obsahově a dějem navazují.

Pavel Nauman (1907-1976)
syn přírodovědce, který na Karlově univerzitě tři roky studoval přírodopis (1925-1928), navázal na Karla Čapka, klasika české literatury, o jehož kočce Jůře mohl poprvé číst už ve svých jedenácti.

Nauman, Pavel -- Lhoták, Kamil: Pohádky o mašinkách
Portál české literatury - Česká literatura - Nové knihy (archiv) - Detail knihy

Druhým umělcem, jenž se o vznik knížky (poprvé vydané roku 1942) zasloužil, se stal malíř Kamil Lhoták (1912-1990). A nejenže Mašinky výtečně ilustroval, ale ve stejném roce vedle nich do výkladních skříní Protektorátu přidal i vlastní literární debut, totiž Kouzelné prázdniny (napsané s Gustavem Kubským). A později následovaly další autorské publikace: Balon, křídla, vrtule (1948), Kolo, motocykl, automobil (1950) a Z dějin ponorky, torpeda a potápěcích přístrojů (1956) - zatímco Pavel Nauman zůstal na rozdíl od svého ilustrátora u mašinek.
Autor tím bezděky stvořil jakousi "malinkou železničářskou bibli", která je plným právem opětovně vydávána a na niž - mimo jiné - zdařile navázal ve své knížce Pohádkový dědeček (1958) Eduard Petiška (1924-1987).

Hlavními postavami jsou: nerudný, ješitný a nejvyšší pán železničář, zlý černokněžník ZABABA, hodný a moudrý pan Blahoš, malý klučina Pavlík (Pašík) a samozřejmě mašinky...

Autor Pavel Nauman nádherným vyprávěním, viděným přímo dětskýma očima, napsal pohádky o mašinkách, ale i o lidech kolem nich, o všude přítomném zlu a dobru. Poslední pohádka je nejdůležitější a nejpoučnější, i když v každé pohádce je ponaučení. A konec? Ten je nejhezčí!

"Moje mašinka mne tak dovezla až do Zababova
a tady jsem se stal černokněžníkem, který působí železniční neštěstí
a staví čarodějné mašinky, které jsou lidem ke škodě.
A to vše se stalo už dávno a dávno a já nemohu ani umřít,
ani se vrátit mezi lidi, ani přestat dělat zlo, protože jsem kouzelník,
nad kterým vládne mocné zlo."

Autor také dětem předvedl, snad v té vůbec nejzřetelnější podobě, lidské i zvířecí vlastnosti, jakými jsou: umanutost, hrdopyšnost anebo zvědavost, které utkví v dětské paměti již proto, že rozesmějí...

Pohádky Pavla Naumana na mne velmi zapůsobily, četly se dobře, byly zajímavé a krásné. Doporučuji pro předškolní a mladší školní věk, jsou určeny hlavně pro chlapečky, protože obsahují technickou tématiku, jak věci fungují a nejen to, popisována je i práce lidí, jejich spolupráce, porada, odvaha, prostě, aby vše fungovalo... Pohádky byly zajímavé, čtivé, milé, poučné, nebezpečné zápletky a situace vyvažovalo dobro, které pak zvítězilo nad zlem. Při hlubším zamyšlení se nám otevírá hluboká filozofie života, vztahů a práce, kde by se měli zamyslet hlavně dospělí.

Při čtení knihy zaplesá srdce nejednoho chlapečka,
tatínka nebo dědečka... Jen více takových pohádek pro naše malé děti...

Autor Pavel Nauman, dědicové, 1942, 2007.
Ilustroval Kamil Lhoták, dědicové 1942, 2007.
Vydání sedmé.
V Pasece I.

PASEKA, 2007.


12.06.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dobrodružství voru Missi - dvojjazyčná kniha: česky - anglicky
Devítiletý chlapec Andy, jeho táta a strejda Láďa se rozhodnou cestovat na voru, po řece Mississippi. Dospělí se vrátí do chlapeckých let a jako Tom Sawyer, Huckleberry Finn a Joe Harper si užívají ...
(2) Písně mrtvých
(3) Vražedné pronásledování
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům