80 %

Navrátil, Boleslav - Ostrava

Více informací k této knize najdete v detailu
Ostravo, nejen Nohavica, ale i zástupy bezejmenných Ostraváků z tebe učinily nejsvébytnější české město po Praze, a tak je načase připomenout si doby uplynulé. Ostrava vychází v edici Zmizelá Morava a Slezsko, která má připomenout zaniklou tvář měst i celých regionů se zřetelem na jejich historický či umělecký význam a na sílu genia loci, na jehož vytváření se podíleli naši předkové. Jedná se publikaci především obrazovou, 178 černobílých snímků nebo reprodukcí. Textu je 46 stran, které se věnují krátkému shrnutí historie města.

Autor, Boleslav Navrátil, je novinář, který však hojně publikuje v Moravskoslezském deníku. Své články o historii města využil i při tvorbě textu knihy.

Historický úvod čtenáře provede od založení až po současnost a to včetně později připojených obcí. První zmínka o vsi Ostrava na pravém břehu Ostravice (ve Slezsku) je z roku 1229, kdy ji papežské privilegium zahrnovalo do majetku benediktýnského kláštera v Týnci.

Nicméně, Ostrava je svázána s těžbou uhlí a výrobou železa bez ohledu na vše ostatní. To ostatně shrnuje i Navrátil v poslední kapitole historického přehledu. Rodilí Ostraváci si vždy přáli a stále přejí, aby se o jejich městě mluvilo a psalo pěkně. Z mnoha důvodů to však i jim samotným činí potíže. Smolně byla fotografie objevena v takové době, že mohla zachytit právě dobu živelné těžby uhlí a navazujícího průmyslu, války a socialistický "buldozerový urbanismus". Bez ohledu na to, že současná Ostrava už prý je čistší než Praha, genia loci bude ještě dlouho ozařovat žár vítkovských pecí, protože mnohdy jsou tyto historické konotace i umně posilované, viz Stodolní ulice dnes a 34. Dobová pohlednice z roku 1905 ilustruje skutečnost, že v té době byla v Ostravě největší spotřeba alkoholu v celém rakousko-uherském mocnářství.

Jako doplňující četbu rozhodně doporučuji Zapomenutou Ostravu Josefa Filgase (pražácí a jiní zpěvácí budou potřebovat slovnik, bo inač by něrozuměli), je tam například celý článek o snímku 63.: Zábavní park Tivoli byl v Moravské Ostravě vybudován na někdejší haldě, která vznikla ukládáním hlušiny z dolu Karolina a prachu z Centrální koksovny. Když už jsme u té literatury, nejde nezmínit Bezruče: Na snímcích naleznete Heřmana Brodavku i jeho hospodu, před kterou zastřelil místního opilce, čímž dal Bezručovi záminku k sepsání Maryčky Magdonové.

V knize jsou zastoupeny i snímky novější historie: 86. Konstruktivistická budova uhelného prádla v areálu Karolina, která byla odstřelena v roce 1989 Zajímavé, já jsem měl dojem, že budovy svrhlo několik zapřažených buldozerů, každopádně to byla netradiční podívaná. Dokonce jsem byl překvapen, že v roce 1914 stál v Ostravě šivaistický, falický chrámek, ale podle popisky je to pavilon s dělostřeleckým granátem pro lodní dělo ráže 420 mm. K architektuře bych jen doplnil, že secese a Art nouveau jedno jsou.

Ostrava, stejně jako celé série Zmizelé Čechy a Zmizelá Morava a Slezsko potěší hlavně místní a milovníky impresí, které nebaví obcházet antikvariáty a sbírat staré pohlednice. Zároveň také činí možnost zapomenutí zmizelých tváří našich měst méně pravděpodobnou.

Vydala Paseka v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:
Navrátil, Boleslav - Ostrava (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Astrologie
(2) Pohádky
Malá a nenápadná knížečka mne zaujala svým názvem. A proč se nevrátit do dětství prostřednictvím pohádky? Autor vypráví své pohádkové příběhy krásným jazykem, jenž má proslulý půvab a v každé ...
(3) Největší hereze
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům