70 %

Neff, Henry H. - Tajemství gobelínu 1. - Probuzení Astarotha

Více informací k této knize najdete v detailu
Max McDaniels je obyčejný -náctiletý kluk z předměstí Chicaga. Žije pouze s otcem, protože jeho matka záhadně před lety zmizela. Jednoho dne během návštěvy muzea umění ale zjistí, že světem vládnou i jiné síly, než ty, které zná. Že jsou tu magické síly světla a temnoty, které určují bytí a nebytí světa. A on je možná jedním z vyvolených...

Knížka je také určená pro -náctileté čtenáře, proto se děj nijak moc nekomplikuje, postavy neprožívají nějaké těžké existenciální problémy atd. Ale nemá už ani pohádkově naivní nádech. Příběh je velmi atraktivní, děj má spád, seznamujeme se s množstvím neobyčejných postav a bytostí (úžasné jsou například postavy ze školní kuchyně), které neodmyslitelně patří do světa kouzel a magie. Přitom Rowanská akademie, kde se Max učí novým dovednostem, je také moderním místem, kde se využívá nových technologií. Atraktivitu samozřejmě zvyšují i časté příhody na hranici hororu, kde autor dokázal věrohodně navodit atmosféru strachu a hrůzy. Právě ta nebezpečí, které musí hrdina přežívat, blízké kontakty se smrtí, tajemná mystéria, příhody z pomezí hororů, to vše je dnes velmi čtenářsky atraktivní, a tak se nelze divit, že čtenářská hodnocení knihy na Amazonu jsou plné nadšení a superlativ. Sám se tomu nijak nedivím, protože příběh i mne opravdu pohltil. Autor svojí jednoduchou, ale přitažlivou vypravěčskou technikou dokáže vtáhnout do děje, který stejně jako u Harryho Pottera není černobílý. Každá z postav má nějaké své tajemství, svého kostlivce ve skříni. Někdy i z banální události se najednou stane smrtící příhoda. To vše jsou klady knihy, která možná přinese potěšení těm, kterým Harry Potter už schází, i těm, kteří ho neznají.

Ale určitě nejenom já, ale mnoho dalších si v duchu řekne: "A není jen kopie Harry Pottera!" Osobně musím přiznat, že z počátku jsem si myslel, že americký spisovatel, učitel a výtvarník Henry H. Neff (*1973) asi posledních deset let strávil v hibernaci, protože ta podobnost s dílem J.K. Rowlingové mi připadala až do očí bijící. Škola kouzel a magie (Rowanská akademie), neuvěřitelné schopnosti, blízcí přátelé, boj dobra a zla, neopětované lásky, les s magickými bytostmi, záhadní nepřátelé měnící se nakonec v zachránce, hrůzu nahánějící mozkomorovské bytosti - vlkouni atd. (Aspoň že se to neodehrává v Anglii). To vše dohromady jsou klasické prvky z Harryho Pottera, které H. Neff přesně deset let po jeho premiéře použil ve svém románu "The Tapestry, Book One: The Hound of Rowan" (2007). V duchu jsem se divil, že se proti plagiátorství neozvala Rowlingová.

V překladu Drahomíry Michnové první díl z chystané trilogie vydalo nakl. Fragment. Knihu doplnil autor i několika vlastními ilustracemi.


06.05.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 53. Z toho průměrné hodnocení: 1,91.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pan cizinec
(2) Anče a Kuba mají Kubíčka
"V potoce už uběhlo něco vody, Ančeti s Kubou se narodil kluk jako buk a dostal jméno Kubíček. Jinak ale všechno zůstalo při starým. Trautenberk pořád na všechny křičí své himllaudóny, donrvetry a ...
(3) Kafka
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům