80 %

Neff, Ondřej - Tušení podrazu

Více informací k této knize najdete v detailu
Když 25. června 1951 severokorejské jednotky vpadly do kapitalistického jihu, nebylo překvapením, že po třech měsících hnaly trosky vojsk OSN a Jižní Koreje k Pusanu. Opravdovým překvapením, zejména pro čínské soudruhy, však bylo, že již v listopadu stála vojska OSN na hranicích Číny. Za něco málo více než rok učinilo frontové kyvadlo čtvrtý kyv a bohatě tlumeno potoky krve vojáků i civilistů se zastavilo pár kilometrů severně od 38. rovnoběžky na níž začínalo. Tou dobou v Praze promuje mladý zubař, který se za pár let octne přímo na krvavé půdě Severní Koreje. Ale nebude to první zastavení našeho příběhu. Ten začíná dříve, v Heidelbergu, v Praze a neskončí... nebo začíná v květnu 2007 a skončil...

Záleží na tom, jak Šifru mistra Součka pojmete. Dílo mystifikátora Součka k tomu dává dostatek prostoru a Ondřej Neff, v některých směrech nástupce Ludvíka Součka využil prakticky vše, co lze o Součkovi vědět. Není toho málo, prohlédněte si odkazy a zdroje k Součkovi na Wikipedii! Nemalý impulz k oživení porevoluční součkologie učinil Ross Hedvíček popularizací výpovědí rudého přeběhlíka generála Šejny. I Hedvíček nazval svůj článek Tušení... I on se dostal do Neffovy součkovské knihy ze součkovského světa.

„Pánové,“ oslovil oba Kříž velebným hlasem, „vola děláte vy ze mě a to je činnost, která mi ze všech lidských aktivit vyhovuje nejméně, když vynechám polévání dehtem a válení v peří.“ Nicméně záleží na přístupu a na rozdíl od nerudného Kříže, je čtenář rád, je-li – kultivovaně – balamucen a zaplétán do tajuplných příběhů v nichž, v intelektuálním prodloužení skrze hlavního hrdinu, maří pikle nacistů a jejich následovníků a balí různé kozaté Kamily. Jde o to, jak se mu to podá.

Tušení podrazu přivádí na scénu třiadvacetiletého Davida Kacera, který přichází do paláce firmy Mobilia (jak jinak, nadnárodní korporace), aby se stal testerem nové generace mobilního telefonu. Stane se přitom svědkem nechutné sebevraždy, seznámí se s Kamilou a dostane auril a úkol: nalézt ztracený rukopis Ludvíka Součka Tušení světla.

Pod Neffovýma rukama (resp. třemi prsty) se rodí příběh velice spletitý. Kacer je člověk ve fandomu zběhlý, se znalostmi nemalými, avšak již záhy začne být jasné, že na postpubertální trucy není místo a správná otázka vyvolá odpověď, kterou by tazatel rozhodně oželel – zde upomínám na hluboký exkurz do pražské galérky a komerčního polosvěta. Neffovi hraje do karet geografická spletitost Prahy, v níž stačí ujít sto metrů, aby se člověk přesunul z jednadvacátého století do neolitu, jakož i spletitost peripetií historických. Provařená tajemství, záhady a osvědčené tipy stále platí, myslím.

Asi by bylo nevhodné postupovat po dějové linii, jakkoli by to umožnilo zasvěcené kverulování a komentování každého kroku. Já jsem si však nevypisoval jména ulic, nehledal je na mapě a valná většina logických „vší“ mi unikla. Zaznamenal jsem jen, že ciabatta by neměla být označována za tmavé pečivo a že pátek třináctého není nešťastný až tak kvůli templářům. A opičky zatleskaly. Jedna stáhla ručky z očí a byl to Bernard, druhá je sundala z uší a byl to redaktor Kříž a ta třetí , to byl Souček, přestal si zakrývat ústa a usmál se.

Skvělá fabulace! Řekl bych sice, že noir styl neustálého kupení dalších a dalších zápletek a zádrhelů dovede autora až k závěrečnému deus et machina. Možná až příliš složitě, což mi nesedí s Kamilou – měl jsem nastřádány v průběhu četby spekulace dickovského ražení a nakonec se ukázalo, že vše bylo mnohem prostší. Také řešení, kterým se příběh ouroborovsky uzavře do sebe (viz též metazapletení v tiráži: Odpovědný redaktor: Karel Kříž). To právě umožnilo zápletkové běsnění. Ludvík Souček nikoli jako plagiátor druhořadých záhadologů, ale jako svůdce vládců světa, zastíratel pravdy příliš jasné, než aby mohla být viděna. Sbohem příteli. Končí příběh, který se nikdy nestal. Jen jedno mi vrtá hlavou, jak mohl zemřít opičí král Hanuman, ale jeho tři proroci nepromluví, protože tazatele nevidí ani neslyší.

Vydal Albatros Plus v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Conan a černý labyrint
(2) Anče a Kuba mají Kubíčka
(3) Láska a jiné nemoci
Záměrně píšu mezi lidmi, protože, jak plyne z úvodu, Yovell se nebojí ani neortodoxních kombinací a trojúhelníků. Mottem knihy je pátrání po odpovědích na otázky: Co je v milenecké lásce normální a ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům