90 %

Nicholson, William - Ohnivá píseň - Ohnivý vítr III

Více informací k této knize najdete v detailu
V poslední části trilogie "Ohnivý vítr" nazvané "Ohnivá píseň" se završují osudy rodu Manthů, kteří se vydali hledat předpověděný domov, místo, kde konečně budou svobodní a snad i šťastní. Po strastiplných časech strávených jako otroci v Panství, se po revoltě zbytky rodu vydali pod vedením rodiny Hathových na cestu, která je má do vysněného domova přivést. Osud celé výpravy je na bedrech dvojčat Orličky a Střílka, kteří jsou od narození spojení něčím více než telepatickým poutem. Cesta to nebude lehká, ale to se dá očekávat. Cesta do ráje je vždy kamenitá a strastiplná.

Spisovatel W. Nicholson i v posledním díle připravil našim hrdinům překvapivé a smrtelné překážky. A jako vždy zcela originální, nápadité a napínavé. Nastala doba krutosti. Přesně jak se píše v textu: "Města hoří, lidé hladovějí. .. Silní požírají slabé. Je to temná, surová doba."

Už na začátku je to drsné přepadení a únos dívek klinem Barra, který stál i lidské životy. Ani záchrana před ledovou smrtí, jímž se stal pralesní ostrov hojnosti, je nakonec místem, kde vládne spíše paní smrtka.

Na pozadí těchto příhod se především rozvíjí osobní vztahy mezi jednotlivými hrdiny celé trilogie. Především Střílek se musí vyrovnat se svým osudem zachránce, který asi bude pro něj znamenat smrt. S tím se ale nechce nikdo s jeho blízkých smířit. Obzvlášť krásná Sisi, která na konci druhé části musela odložit masku vznešené a nedotknutelné princezny, svůj vztah k němu naopak prohlubuje. K tomu připívají především kritické nástrahy, které v lidech uvolňují skryté tužby. A nejen kritické chvíle, ale i záhadný parazitující hmyz, který v člověku odhalí jeho pravé, utajené já.

Vše se točí ale především kolem budoucího osudu Střílka, na jehož bedrech leží vlastně nejen osud jeho rodiny a rodu, ale i celého lidského rodu. Jen on jako dítě proroka Ira Manthy může svým finálním a fatálním činem spasit celý svět, a zničit ohnivým větrem zlo právě vládnoucí celému lidstvu.

Autor až do poslední stránky splňuje všechno to, čím se vyznačují i předešlé díly. Je to svěží a plynulý příběh, který je velmi srozumitelný, ale přesto svými fantastickými prvky dělá z této trilogie jedno z nejpůsobivějších děl fantasy literatury, které se právě nachází na našem knižním trhu. Vynikající je i pestrost volených postav, které i přes svoje jasně nadpřirozené schopnosti působí velmi věrohodně a originálně. A přitom si autor vždy nechává nějaké to překvapení v rukávu. Ani v tomto díle tomu není jinak. Mnozí čtenáři určitě budou překvapení, jaké postavy či postava se najednou na počátku knihy objeví. I když kniha už od druhého dílu má spíše ponurou náladu, přece jen autor dokázal na mnohých místech vykouzlit na čtenářově tváři úsměv a odlehčit tak ponurosti děje.

Celou trilogii graficky doplněnou obálkovými ilustracemi uznávaného Petra Síse vydalo v roce 2007 nakladatelství ARGO.


21.02.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zápisky starého prasáka
(2) Hektorova cesta aneb hledání štěstí
(3) Češi u Tobruku
Kniha je uvedena krátkým shrnutím válečné situace, zejména s ohledem na Středomoří a Afriku. Čtenáři mají v ukázce možnost ohodnotit kvality tohoto shrnutí sami, stejně jako se začíst do příběhu ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům