60 %

Nodl, Martin; Tinková, Daniela - Antropologické přístupy v historickém bádání

Více informací k této knize najdete v detailu
Kniha je sborníkem deseti příspěvků z kolokvia k historické antropologii pořádaného v roce 2003. Cílem akce byla diskuse, včetně mezí a rizik, antropologických přístupů a forem bádání při vlastním empirickém historickém výzkumu, při konfrontaci s konkrétním pramenným materiálem. Editoři, Martin Nodl a Daniela Tinková, píší, že "nové kulturní dějiny" neznamenají nutně nástup nových, striktně aplikovatelných metod, ale spíše nuancování a otevření nových metodologických východisek. To v podstatě znamená odstup od marxismu a strukturalismu a jejich rigidního socioekonomického determinismu. "Návrat člověka do dějin" tak překvapivě znamená nejen varování před "naším" pohledem na cizí, ale také upozornění, že lidé jsou ve své podstatě všude lidmi.

Prvý oddíl, Gender a tělo je text editorky Daniely Tinkové o interpretacích lidského těla a vztahu k němu v souvislosti s formováním moderní společnosti. Je to hutný přehled odkazů na foucaultovskou a eliasovskou inspirační linii.Tereza Diewoková sepsala příspěvek o vnímání porodu na přelomu 18. a 19. století z korespondence české a francouzské nobility a městského obyvatelstva..

Druhým blokem je Spiritualita a zbožnost. Překvapivě právě v ní je navýsost genderová práce Veroniky Čapské, Spiritualita servitů - čistě mužský řád opírající se o mariánský kult. Naopak ženským klášterům kontemplativních řeholí v raném novověku se věnuje Jan Zdychinec. Jeho práce přináší rozhodně více otázek než odpovědí a pro studenty bude výborným kompasem k hledání polí neoraných. Kromě nepokrytých nářků nad tím, co všechno nebylo zkoumáno a co všechno nebude zkoumáno - o niterných pocitech a zbožnosti jeptišek v době úpadky řádového života v 16. století se mnoho pramenů nedochovalo - stať vypichuje zajímavé srovnání: Ve středověku a renesanci byla jeptiška veselá a odvážná, v 18. století je takřka duševně nemocnou dívkou. Článek zaskočí i na odbornou literaturu nebývale rozbujelými poznámkami a literaturou, je vidět, že vydavatel nekrátil, což bude pro odborníky jistě cenné.

Markéta Křížová popsala dva indiánské příklady konverze ke křesťanství, ale, tak říkajíc, po svém. Tarahumarové ze severního Mexika přestoupili na katolictví, stejně jako Delawaři na protestantství Moravských bratří. Později však oběma národům začal překážet permanentní dozor a nadvláda misionářů, zatímco ve světě mimo misie už pro ně už nebylo místo. Přitom je dobře patrné, že právě přijetí křesťanství nečinilo domorodcům nejmenší problémy, ty nastaly, když své zcivilizování chtěli ve společnosti uplatnit. Víra, jako zbraň proti domorodcům se tak stala po jistém přepracování hlavním ideologickým nástrojem proti akulturaci bojujících revitalizačních hnutí. Pro znalce indiánských válek bychom mohli připomenout, že Pontiakovo povstání (1762-63) bylo vyvoláno kázáními proroka Neolina.

Nejrozsáhlejší je poslední blok: Reprezentace a elity. Článek editora Martina Nodla popisuje rituály českých královských svateb a zásnub s ohledem na rozdíly oproti Francii a Flandrům. Václav Bůžek popisuje v soudobém Česku vyhasínající umění přípitku v podmínkách silně rozvrstvené společnosti. Claire Mádlová na příkladu hraběte Franze von Hartiga ukazuje autobiografickou tvorbu identity.

Předposlední dva texty zůstávají věrné úvodu knihy, to jest hledání mezí a rizik antropologického přístupu. Josef Hrdlička tak činí na příkladu "střední třídy" vrchnostenských (to jest poddanských) měst a Jaroslav Šotola na příkladu zrušeného jezuitského řádu. Sečteno a podtrženo, v pozadí zaměření historické antropologie stála emocionálně laděná snaha odčinit "násilí" páchané politickými a sociálními dějinami na "malých lidech" Šotola mimochodem krásně ukázal, jak se o sebe vzdělaní jezuité po zrušení řádu dokázali postarat, mimo jiné tím, že si snad všichni vyřídili potvrzení o neschopnosti vyučovat z důvodů nemoci. Jak soudobé!

Celkově lze říci, že kniha zaujme především odborníky, případně pokročilé zájemce o historii se značným rozsahem zájmů.

Vydalo Argo v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Hon na ponorku
(2) Magické houby v náboženství a alchymii
(3) Manželství do 158 liber
Kniha, jež vyšla v novém vydání jako "Manželství do 158 liber", nás zavádí do nezvyklého milostného propletence. Nejedná se ani o milostný trojúhelník, ale čtyřúhelník. Dvě manželské dvojice, které ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům