100 %

Nosková, Věra - Bereme, co je

Více informací k této knize najdete v detailu
Věru Noskovou jsem opravdu neznal. Její jméno mi nic neříkalo. A tak když jsem na pultech knihkupectví viděl knihu Bereme, co je, nijak zvlášť jsem se jí nezabýval. Avšak jednoho příjemného dne jsem poslouchal Knihovničku Radiožurnálu Jany Klusákové, kde se o této knize mluvilo. A když po čase týdnu vyšla v jednom týdeníku recenze z pera uznávaného literárního kritika, dostal jsem chuť se na tuto knihu podívat. Bývám často skeptický k názorům recenzentů (autorka by z toho jistě měla radost, poněvadž je předsedkyní "skeptického" spolku Sysifos) a tak jsem si o této knize chtěl udělat obrázek sám.

Necelých dvě stě korun byla v dnešní době cena za knihu více než přijatelná. První vydání sice bylo v brožovaném provedení, ale musím se přiznat, že mi to u knih nikdy nevadilo. Ba možná naopak, knihy mi přišly lehčí, lépe se mi četly. Do knihy jsem se začetl cestou z práce přeplněným metrem. Po první stránce jsem zapomněl, že sedím v metru (možná jsem i dokonce ignoroval babičky, které povětšinou pouštím sednout) a že někam jedu. Ne že by byla napínavá, nebo strhující, to ne, ale držela mě a rozhodně mě nehodlala pustit. A já jsem se ani moc nevzpouzel...

Kniha je vyprávěním Pavly, mladé dívky ze Strakonic, která si později v pubertě začíná uvědomovat, jak je pro ní její rodné město malé. Její dědeček s babičkou se rok po válce odstěhovali z Rakouska do Čech, což dědeček, hlavně po "vítězném únoru", mnohokráte kvitoval se slovy: "Proboha..., kam jsme to jen vlezli!". Pavlin otec od rodiny odešel, když byla ještě malá. Ona však, přestože se jednou pokusil o její únos, pořád toužila ho více poznat. Osud a nehoda jí to bohužel neumožnil, ona však přesto jela na Slovensko, aby poznala prostředí, v jakém její otec žil. Pavla doufala, že jí od strakonického maloměšťáckého prostředí, které se jí tak příčilo, pomůže Praha. Ovšem i v Praze přišla o iluze, o iluze o krásném bohémském světě, o básnících, kteří píší pro myšlenku... Knihu také můžeme brát jako výpověď dospívající dívky, i s jejími láskami. Pavla se snaží najít lásku a ideálního partnera, ale ne a ne se jí to podařit. Ovšem, a to je nutné zdůraznit a podtrhnout, Věra Nosková nikdy nesklouzne k plytkosti a lacinému popisování citů zamilované puberťačky. Když píše o lásce, čteme to s chutí a mnohdy i s pobavením, přesně tak, jak by to mělo být.

Obzvláště zajímavá je poslední část knihy, kdy je Pavla v Praze. Poznáváme zajímavý svět pražské bohémské scény, protože Pavla jako začínající spisovatelka navazuje styky s uměleckou mládeží... Jeden recenzent této knihy prohlásil, že si přesně představil konkrétní lidi té doby a že se autorce podařilo věrně vystihnout, jak to v těchto kruzích tehdy chodilo. Nemohu to posoudit, protože děj knihy končí v době dávno předtím, než jsem přišel na svět. Ale dokáži si představit, že to tak bylo.

Jen jednu výtku k této knize mám, ale za to nemůže autorka, ale nakladatelství. První vydání této knihy si totiž paní Nosková vydala sama. Když se po knize zaprášilo, druhé vydání vyšlo v nakladatelství Abonent ND. To se rozhodlo změnit obálku knihy, na kterou použili fotku z televizního muzikálu Rebelové. Tato fotka ani samotný film nemají s knihou nic společného, navíc je kniha, bohužel, vnímána jako laciný ženský román a to si skutečně nezaslouží. Ale to samozřejmě nemá se samotnou knihou nic společného. Je to kniha mimořádná a já doufám, že pokračování, které již má autorka rozepsané na sebe nenechá dlouho čekat. Budu se moc těšit.


27.10.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 22. Z toho průměrné hodnocení: 1,55.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31036 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Harry Potter a vězeň z Azkabanu
(2) Konečné řešení
Aly píše, že rozhodnutí vyvraždit evropské Židy nebyl náhlý voluntaristický akt, ale politický rozhodovací proces táhnoucí se mnoho měsíců. Nebyl to nápad několika málo pohlavárů, ale široce ...
(3) Sputnik, má láska
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům