100 %

Nosková, Věra - Bereme, co je

Více informací k této knize najdete v detailu
Věru Noskovou jsem opravdu neznal. Její jméno mi nic neříkalo. A tak když jsem na pultech knihkupectví viděl knihu Bereme, co je, nijak zvlášť jsem se jí nezabýval. Avšak jednoho příjemného dne jsem poslouchal Knihovničku Radiožurnálu Jany Klusákové, kde se o této knize mluvilo. A když po čase týdnu vyšla v jednom týdeníku recenze z pera uznávaného literárního kritika, dostal jsem chuť se na tuto knihu podívat. Bývám často skeptický k názorům recenzentů (autorka by z toho jistě měla radost, poněvadž je předsedkyní "skeptického" spolku Sysifos) a tak jsem si o této knize chtěl udělat obrázek sám.

Necelých dvě stě korun byla v dnešní době cena za knihu více než přijatelná. První vydání sice bylo v brožovaném provedení, ale musím se přiznat, že mi to u knih nikdy nevadilo. Ba možná naopak, knihy mi přišly lehčí, lépe se mi četly. Do knihy jsem se začetl cestou z práce přeplněným metrem. Po první stránce jsem zapomněl, že sedím v metru (možná jsem i dokonce ignoroval babičky, které povětšinou pouštím sednout) a že někam jedu. Ne že by byla napínavá, nebo strhující, to ne, ale držela mě a rozhodně mě nehodlala pustit. A já jsem se ani moc nevzpouzel...

Kniha je vyprávěním Pavly, mladé dívky ze Strakonic, která si později v pubertě začíná uvědomovat, jak je pro ní její rodné město malé. Její dědeček s babičkou se rok po válce odstěhovali z Rakouska do Čech, což dědeček, hlavně po "vítězném únoru", mnohokráte kvitoval se slovy: "Proboha..., kam jsme to jen vlezli!". Pavlin otec od rodiny odešel, když byla ještě malá. Ona však, přestože se jednou pokusil o její únos, pořád toužila ho více poznat. Osud a nehoda jí to bohužel neumožnil, ona však přesto jela na Slovensko, aby poznala prostředí, v jakém její otec žil. Pavla doufala, že jí od strakonického maloměšťáckého prostředí, které se jí tak příčilo, pomůže Praha. Ovšem i v Praze přišla o iluze, o iluze o krásném bohémském světě, o básnících, kteří píší pro myšlenku... Knihu také můžeme brát jako výpověď dospívající dívky, i s jejími láskami. Pavla se snaží najít lásku a ideálního partnera, ale ne a ne se jí to podařit. Ovšem, a to je nutné zdůraznit a podtrhnout, Věra Nosková nikdy nesklouzne k plytkosti a lacinému popisování citů zamilované puberťačky. Když píše o lásce, čteme to s chutí a mnohdy i s pobavením, přesně tak, jak by to mělo být.

Obzvláště zajímavá je poslední část knihy, kdy je Pavla v Praze. Poznáváme zajímavý svět pražské bohémské scény, protože Pavla jako začínající spisovatelka navazuje styky s uměleckou mládeží... Jeden recenzent této knihy prohlásil, že si přesně představil konkrétní lidi té doby a že se autorce podařilo věrně vystihnout, jak to v těchto kruzích tehdy chodilo. Nemohu to posoudit, protože děj knihy končí v době dávno předtím, než jsem přišel na svět. Ale dokáži si představit, že to tak bylo.

Jen jednu výtku k této knize mám, ale za to nemůže autorka, ale nakladatelství. První vydání této knihy si totiž paní Nosková vydala sama. Když se po knize zaprášilo, druhé vydání vyšlo v nakladatelství Abonent ND. To se rozhodlo změnit obálku knihy, na kterou použili fotku z televizního muzikálu Rebelové. Tato fotka ani samotný film nemají s knihou nic společného, navíc je kniha, bohužel, vnímána jako laciný ženský román a to si skutečně nezaslouží. Ale to samozřejmě nemá se samotnou knihou nic společného. Je to kniha mimořádná a já doufám, že pokračování, které již má autorka rozepsané na sebe nenechá dlouho čekat. Budu se moc těšit.


27.10.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 22. Z toho průměrné hodnocení: 1,55.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pojednání o dějinách náboženství
(2) Doktorka z domu Trubačů
(3) Imperium Bohemorum
V již zmiňovaném doslovu se Müller dovolává kontrafaktuálů Nialla Fergusona, zlomových okamžiků, které přirovnává k bifurkacím v teorii chaosu. Místům, kde stačí jediné jiné šlápnutí a kolo dějin se ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům