80 %

Nothombová, Amélie - Strach a chvění

Více informací k této knize najdete v detailu
V poslední době mne zaujaly dvě knihy o současném Japonsku z pohledu Evropanů. Jednak román "Pán cizinec" od M. Knealeho, a pak tento román Belgičanky Amélie Nothombové (*1967) . Ta se v Japonsku narodila jako dcera belgického velvyslance, a díky povolání otce pak většinu dětství strávila nejen v Japonsku, ale i jiných asijských zemích.

Jak sama uvádí, jedná se částečně o autobiografický příběh. Hrdinka se taky jmenuje Amélie, a je to mladá dívka z Belgie, které se po letech učení japonštiny a ekonomie splnil sen, a byla přijata do velké japonské obchodní společnosti. Její představy se ale hned po příjezdu zhroutí. Japonsko, ale hlavně japonská mentalita, se i v dnešní zamerikanizované době stále od té naši podstatně liší. Autorka ve svém krátkém díle ukazuje především na postavení japonské ženy ve společnosti a psychologie jednání ve přísné hierarchii japonského podniku. Žena v Japonsku v jakékoliv pozici je pouze jen žena, a její postavení vůči muži se nedá nijak mocensky definovat. Už od narození je vychovávána pouze k roli poslušné manželky a matky, která se musí smířit s tím, že lásku asi nikdy nepozná. Nesmí mít žádné touhy a přání. Proto když je nejhůře, může spáchat sebevraždu, která je na rozdíl od naší křesťanské tradice v Japonsku čestný a obdivný čin.

I pohled do jednání japonských firem je zcela odlišné. Autorka poukazuje na tradiční fakt, že pracovat pro firmu není jen výdělečná činnost, je to otázka cti. Všechno se v ní řídí jasnými, nejen pracovními, ale i etickými pravidly, která je nemožné porušit.

A právě neznalost těchto jemných nuancí Amélii přivádí do nelogických situací, které by na evroamerickém pracovním trhu spíše znamenaly jasné kariérní postupy, než osobní pohanu. Právě svým evropským přístupem se hrdinka snaží své nadřízené ponížit, či ztrapnit, ale neuvědomuje si fakt, že práce pro firmu, jakákoliv práce pro firmu, je pro každého japonského zaměstnance ctí. Takže její sarkastické chování a trapně pečlivé plnění podřadných úkolů vyznívá v niveč.

Toto krátké dílo u lidí z mého okolí zbudilo příznivý ohlas. Jde o malou sondu do tajemného světa japonské, potažmo asijské společnosti, která je pro nás Evropany velmi nejasná. Ve svých mnohdy překvapivých situacích poukazuje na fakt, že Japonci striktně oddělují nejen svůj osobní život od profesního, ale i v práci mají rozdílný přístup k rozdílným problémů. Jde o příjemně čtivou knihu, které se po zásluze v roce 2003 stala jedním z nejžádanějších titulů v Evropě. Následně byla i zfilmována.


03.11.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 13. Z toho průměrné hodnocení: 2,31.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kočičí pyžamo
(2) Co jsem to proboha udělal?
Kniha je již napohled v podobném formátu a grafické úpravě jako knihy předešlé (tehdy před lety), má 208 stránek a obsahuje krátké příběhy, úvahy, eseje, citáty a povídky Roberta Fulghuma. Tato ...
(3) Egypt
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům