90 %

Nothombová, Amélie - Vrahova hygiena

Více informací k této knize najdete v detailu
Teprve co jsem přečetl všechny novější české překlady knih této vynikající belgické autorky, dostal jsem se nyní k jejímu literárnímu debutu, který se jmenuje "Vrahova hygiena". Knihu vydala tehdy pětadvacetiletá autorka v roce 1992, a jak se často opakuje, přes noc se z ní stala slavná a nadějná spisovatelka. Tento úspěch možná odstartoval její kariéru profesionálního spisovatele, i když sama přiznává, že psát už začala mnohem dřív, a v době vydání "Vrahovy hygieny" (orig. Hygiéne de l'assassin) měla ve stole hotových dalších deset románů.

Nothombová trpí stejně jako někteří jiní autoři (např. Stephen King) přílišnou "grafomanií", a napíše ročně více románů, než je schopen knižní trh vstřebat.

Už tento její první román ale poukazuje na typické prvky z její tvorby. Tím asi nejočividnějším je rozsah děl. Autorčiny příběhy nejsou žádné Tolstého epopeje, ale krátké, ani ne dvou set stránkové příběhy. A pak jsou to samozřejmě náměty, které svojí přitažlivostí a čtivostí, ale hlavně tématy jakoby překračovaly meze lidské normality. Hrdinou této knihy je starý, umírající spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu, Prétextat Tach. Obludně obézní stařec, kterému už zbývá posledních pár týdnů života, se rozhodne vyjít ze své společenské ulity, uzavřenosti trvající už desítky let, a prostřednictvím svého tajemníka nabídne několika vyvoleným novinářům napsat s ním interview. První polovina knihy je pak až brutálním dialogovým "masakrem", kdy žurnalisté tváří tvář ikoně světové literatury poznávají jeho skutečnu osobu, jeho racionálně neracionální myšlenkové pochody, a jako doslova spráskaní psi utíkají z mistrova domu. V mnohém to připomíná postup jako z pohádky, kdy se jednotliví bratři vydávají za štěstím do světa, kde zklamou, i po ponaučení předešlého, a teprve poslední, nejslabší, vše zvládne. Tím "posledním" je novinářka Nina, nejslabší už jen tím, že je to žena. O těch Tach prohlašuje: "... viděl jste už něco ošklivějšího než ženu? ... žena je ve srovnání s mužem méněcenná, to je samozřejmé.." Pouze Nina dokáže v sobě potlačit svoji ješitnost, svou čest a lidskou pýchu, a jako jediná opravdu "vyzbrojená" se vrhá do boje, byť orálního, s duševní bestií jménem Prétextat Tach. Nejde ji o žádnou věčnou novinářskou slávu, Nina svou inteligencí a výmluvností nutí autora odkrýt jeho karty, jeho životní tajemství, a potažmo i tajemství za jediným jeho nedokončeným románem "Vrahova hygiena".

Čtenář doslova hltá stránku po stránce, přestože celý děj se odehrává ve dvou křeslech v jedné ponuré místnosti. Za hromadou pseudoodborných termínů ze světa literatury a psychologie, které po ostatních metá Tach, se nakonec skrývá osud člověka, který si nedokázal připustit své vlastní bludy. Přitom nádherně rozkrývá stupiditu naší společnosti založené na vyznávání ikon, za čímž se ale skrývá jen prázdná bublina. Jak sám v knize říká Tach, je slavný a uznávaný jen díky tomu, že ho nikdo nečte, ačkoliv se všichni tváří přesně naopak.

Knížku vydalo v překladu Jarmily Fialové nakl. Paseka v roce 2001.

Román byl v roce 1999 ve Francii zfilmován.


26.08.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 13. Z toho průměrné hodnocení: 1,23.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Otcové - dcery, matky - synové
(2) Haló, tady Miriam
Už několikrát jsme si s kolegou z práce říkali, že aspoň jednou tu 128 stránkovou harlequinku bychom zkusit mohli, ale stejně jsme zatím nikdy k tomu nenašli čas (možná spíše odvahu). Popravdě jsem ...
(3) Země
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům