90 %

Noviková, Naomi - Nefritový trůn

Více informací k této knize najdete v detailu
Musíme si přiznat, že není až tak obvyklé, že u seriálových knih (a ve fantasy je to téměř každá kniha) se ke čtenáři jednotlivé díly dostávají pěkně rychle jeden za druhým. Čekat někdy rok a více není až taková výjimka. A tak nakladatelství Argo a Triton určitě potěšilo mnoho našich čtenářů, když už po červnové premiéře prvního dílu hitu Temeraire od Naomi Novikové (*1973) se už v září na trhu objevil druhý díl pod názvem "Nefritový trůn" (orig. Throne of Jade).

Kniha navazuje hned na první díl, ve kterém jsme se seznámili s bývalým námořním kapitánem Willem Laurencem, který se nešťastnou náhodou dostal k dračímu vejci, ze kterého se vylíhnul jeho spolubojovník - drak Temeraire. Tento díl končí jejich velkým úspěchem, kdy oba zachrání Velkou Británii před invazí napoleonských vojsk. Ale v době této slávy přichází strašná zpráva, když se zjistilo, kdo je pravým majitelem vzácného draka - samotný čínský císař. A ten chce vzácného nebešťana zpátky do Číny. Pro Temeraireho si do Anglie připluje samotný čínský princ, který nekompromisně chce draka zpátky, protože zjistil, že je zneužívám jako obyčejný válečný stroj, a k tomu ho ovládá neurozený voják. Můžete si říct, co je Číňanům do toho, jsou tak daleko, že stejně nějak ohrozit Anglii nemohou. Ale válka s Napoleonem se nevyvíjí zrovna růžově, a když se zjistí, že Francouzi vyjednávají s Pekingem, britská koruna musí nějak jednat. A tak se vláda rozhodne, že se drak vrátí, jen aby si to nerozházela s božským císařem největší říše světa.

Zatím co v prvním díle se děj vlastně odehrává jen ve vzduchu, v "Nefritovém trůnu" se po většinu času příběh odvíjí na mořích a oceánech. Oba naši aktéři se musí vydat na několika měsíční plavbu z Anglie do Číny, která se samozřejmě neobejde bez množství nebezpečí, úkladů a intrik. Ano, právě intriky jsou hlavní součástí druhého dílu. Anglická výprava musí celou cestu odrážet útoky čínského prince a jeho pomocníků, kteří se snaží co nejvíce zničit vztah Laurence a Temeraireho. A jde o pokusy od nejjemnějších diplomatických fines, až po snahu o zabití. Děj se tedy jakoby přenesl z otevřené války z prvního dílu do světa, který bychom dneska nazvaly jako válka tajných služeb.

Další markantní rozdíl mezi oběma díly je v charakteru našeho hrdiny. Zatímco v prvním dílu je Laurence řády až fanaticky dodržující důstojník Jejího Veličenstva, už od prvních stránek "Nefritového trůnu" se z něj stal opravdový letec, tedy drzí a až arogantní důstojník, který ve druhém dílu začíná vzpourou proti generalitě. Oproti první dílu bych řekl, že dvojka je o mnoho akčnější. Zajímavosti mu přidává i samotný fakt, že jejich nepřáteli jsou exotičtí Číňané, jejichž mentalita a oddanost je v přímém rozporu s anglickým námořnictvem a dračím letectvem. A nemůžu vynechat i milostné aférky draka Temeraireho s krásnou čínskou dračicí. Ale obdobných překvapení čeká naši dvojici v Číně povícero.

Autorka vytvořila další, stejně zajímavý a čtivý díl, který k tomu okořenila nejen exotikou dalekých zemí, ale i dalším množstvím zajímavých a tak protichůdných postav.

Kniha vyšla v krásné vazbě a grafické úpravě, a překladu se opět zhostila Petra Kůsová.


08.10.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1007 ohodnocených)
1091 knih
  (957 ohodnocených)
a celkem 30496 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Ó Cadhain, Máirtín - Hřbitovní hlína
Titul: Ó Cadhain, Máirtín - Hřbitovní hlína
Sleva: 35 % (ušetříte 140 Kč)
Cena: 258 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Předvolání
Americký spisovatel John Grisham se stal velmistrem žánru zvaného právnický thriller. Možná ten název vznikl jen díky jemu. Proslavil se takovými tituly jako Firma, Klient, Bratrstvo aj. Po mnoha ...
(2) Co jsem to proboha udělal?
(3) Prázdniny
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2017 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům