90 %

Novotný, František - Konečný den Valhaly - Mezi světy

Více informací k této knize najdete v detailu
Tak, a je to naposled. Kdo by ale vůbec čekal v roce 2004, že to bude trvat tak dlouho, od prvého seznámení s Arminem von Gallwitzem až po poslední máchnutí posledního Dveřníka. Já tedy ne. Za tu dobu se přitom čtenáři stačili zocelit v kabale, mořeplavbě, mytologii, letectví a především v historii. Myslím, že František Novotný by si zasloužil plaketu "Za vzdělání národa". Samozřejmě v duchu díla by se slušelo požadovat vyfotografování s ministrem školství.

V první části posledního dílu, tedy minule, jsme se rozloučili s autorovým alter egem paranoidně rozděleným mezi mrtvého a omdlelého Swertmanna. Překvapivě navazující část vůbec nenavazuje. Věnuje se feldvéblovi Helmuthu Groehlovi se kterým se známe od té doby, co sledoval sestřelení Fáfního unganem Martinem Lutherem Kingem. Groehla si potom povšiml Lutze a převelel jej do Prahy na Ratschin - Hradčany, kde sídlí Walhalamt, organizace sledující a studující Dveřníka. Groehle je nesmírně citlivý a chápavý, rozklíčuje, kdo je Lutze a kolik je Dveřníků. Nedivíme se proto, že si své vily, ze které nemusí čučet na Himmlerův Oktogon - ponurý hrad inspirovaný Castellem del Monte na Letné, ani uniformy s runou Wunjo (doučte se na www.omniglot.com) moc neužije.

Ale abychom se zbytečně nezanášeli malichernostmi! V průběhu první třetiny knihy začne být globální situace jasná i těm, kteří od Dalšího dne Valhaly pozapomínali všechny politické třenice, tahanice, paralely i vypečené narážky. Bystrý čtenář si po naklepnutí sám rád dovzpomene nebo za pár stran už natvrdo znova přečte. Mezi jinými jsou nakonec polopaticky vyjmenována a prodiskutována všechna má zásadní odkrytí citovaných či parafrázovaných knih v předchozí části. Rozkryt je Muž z Vysokého zámku i Sophiina volba. A takové věštění z I-ťingu, na jaké přišel Novotný, o tom se většině asi jenom sní! Literární žeň je znovu bohatá. Hrdinové se opět scházejí u Betty MacDonaldové. Ve třetím paralelním vesmíru se dokonce motají různí Rampasové a další sci-fi elementy, jezdí se na cony a nacismus je zde výstřední zábavou části fandomu (Hitler má Huga). Stále mi také uniká, odkud se vzal motiv popsaných kostí používaný též Holdstockem.

Holdstocka si ostatně čtenář u celé Valhalové série musel připomenout tak jako tak, pokud si zrovna nevzpomenul na Rošamón. Konečný den Valhaly totiž vypravuje události Dalšího dne Valhaly viděné z druhé strany. V Dalším dni to byli čeští emigranti a protinacističtí demiurgové, v Konečném dni je to pohled z pevností hákových mágů. Precizně řečeno, Konečný den je výjimečný, protože je opravdu poslední, zatímco "další dny" není možné bez kontroly invariantu odlišit. Ale o tom se nebudu šířit, invarianty jsou součástí questu.

Magie svatováclavská je zde dopracována do spektakulárních manifestací s ovlivňováním prostoru - to je lahůdka. A s ní i celá spletitá magická Praha - zakomponování atentátu na Heydricha a vysvobození členů desantu Anthropoid. Pouze zjevení Krále a Světce (sv. Václava a sv. Víta) mi přijde trochu patetické. Vůbec platí, co už bylo řečeno: Důrazem na detaily a každodenní drobnosti se Novotnému podařilo vytvořit dojem opravdovosti, zvláště pro ty, kteří ještě režim sovětského typu pamatují.

Popravdě řečeno, nevím o magické růži, ale pevně věřím, že studiem pramenů o rudolfinské Praze bych se dopátral. Magická růže, někde výpustný ventil a jinde svorník (ve smyslu zednářském), je umně spojena s Golemem, ale i nacistou Hössem. Její objevení a funkce jsou pro děj zásadní.

Totéž, co o Praze magické, se dá říci o bojových šamanech Kolymské republiky rad. Jen bych byl trochu opatrný ve jmenování Dolganů do role zrádců Ruska, ne že bych se bál Dolganů (i když Brzáková píše, že jejich šamany si na těžké případy zvali Evenkové), ale spíše bych se bál o Dolgany, až bude kniha přeložena do ruštiny.

Co mi zprvu zavánělo, bylo objevení třetího světa, v němž nakladatelství Triton patří Františku Josefu rytíři Šporkovi, který má neviditelnou manželku (Skuld) a zachrání Karla VII. Švarcenberka před útokem sudetských teroristů. Dokonce jsem si poznamenal: "Budiž zatracen, kdož děj uzavřeš útěkem do jiného prostoročasu." Ale, krutě jsem se zmýlil! Vyzradím jen provalení rodinné historie s svatým viselcem Gunnarem, jenž se dusil po mnoho dní, aby prozřel jako Praotec. Vyzrazení je to malé, detailně bylo popsáno už v předchozím díle, ale umožňuje mi připomenout, že Ódin se obětoval sám sobě, aby od sebe získal své magické schopnosti. A kromě toho také Franz obětuje oko způsobem velice ódinským, aby nalezl podvodní hrobku prvního Dveřníka.

Světy jsou napíchnuty na rožni, aby se mohly hřát na ohni času, aneb matfyzí vsuvka: Koncept uspořádání paralelních vesmírů a vybrání toho optimálního je velmi zajímavý. Mimo jiné ukazuje, že na prostoru všech paralelních vesmírů lze definovat metriku, alespoň dle Novotného, mám pocit, že teoretikům mnohasvětové interpretace kvantové teorie je tato rozkoš zapovězena. V závěrečné části se provalí její úskalí, která popsal Barrow v Knize o nekonečnu: Je-li všechno možné, pak už se to také (dokonce nekonečněkrát) stalo a stále stává. V této postmoderní alternativě tak děj ztrácí na významu a je otázkou, zda není lepší v takovém případě psát lyrické verše. "Jsou okamžiky, kdy mám chuť tě zabít", zasyčel Lutze, který si ostatně vždycky přijde na své.

Na okraj bych nadhodil pár malicherností. Když tělu chybí sex, mozek ostřeji přemýšlí, o sexu. Gumrak sice je letiště v Rusku, ale "azrodnom" neznamená ani letiště, ani nic jiného.

Co se mi poněkud nezdá jsou všechny ty záměny kolem mečů, přijdou mi jako pušky, které se vystavují, ale nestřílejí. Navíc ke srážce u mrtvoly Sváfního míří už tři tanky - jeden s Lutzem, dtuhý s Eckhardtem a Martinem Lutherem Kingem a třetí s Gunnarem a von Gallwitzem. Jedné velí Ódin přestrojený za Swertmanna. Ze třetího dílu zcela vypadly eddické světy! Kromě drobné poznámky, že Válí poznal svého otce Ódina přestrojeného za Franze při rozhovoru s Reginleif, jsou vytlačovány na okraj a s objevením optimálního světa aristokracie prakticky zmizí úplně. Takže, autore, já čekám!

K tomuto tématu jsem si vypsal: Nejen jedna, ale všechny pečetě byly zlomeny! Nepřišli tedy jen germánští bohové, ale i bohové jiných národů. Tento prvek autor takříkajíc nadhodil, ale nakonec s ním příliš nepracoval. Že by se chystal k pobočným větvím? Doufám, že to nejsou jen průsaky zásady: Náhoda je princip a jiné jméno pro ďábla.

Když je svět podsvětím, netřeba nikam sestupovat, aneb jak psal staroobřadník protopop Avvakum: Kdyby nebylo borců, nebylo by věnců. Kdo touží po věnci, nemusí chodit do Persie, má doma Babylón. ... Alespoň, že se vyjasnilo, proč je mezi posledními dvěma částmi řez právě v Dračím dómu. Je to za námi! Jeden z nejzajímavějších kousků české fantastiky. Doufám, že se na něm bude ještě stavět, cestičky jsem naznačil, ale doufám, že ne moc.

Vydal Triton v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zlomený meč
(2) Kdo zachránil jeden život
Již ten fakt, že se kniha zabývá zdravotnickou tématikou, sociologií a historií, je pro mne velmi významný! Ilona Borská vypráví ve své knize o problematice TBC, nebo-li tuberkulóze ...
(3) Acid House
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům