80 %

O hnědém medvědu ze Zeleného údolí

Více informací k této knize najdete v detailu
Všichni ji litovali, ale nikdo nepomohl, jak už to zkrátka chodí. Inu, děti moje, Skotsko je drsný kraj a ani malé děti tam nechodívaly na kutě po historkách, kde chudákovi pomohli a nešťastného rozveselili. Za to nýmandovi, který zbabral na co přišel, tomu pomohl Lišák a získal všechno! Opět jako v životě. Ale nezoufejte nad potměšilým perexem! Výbor ze skotských pohádek, legend a mudrosloví pochází sice z lidových sběrů a není proto tolik učesaný, ale pohádka zůstává pohádkou, v níž je zlo potrestáno a dobro, byť místy poněkud neohrabané nebo národnostně upřednostňované, vyhraje.

Dokonce lze říci, že skotské pohádky jsou genderově vybalancovanější nežli pohádky české. Aktivní hrdinkou je totiž nezřídka spíše dívka, kterou vyvolený vlivem magického selhání ztratí. Děje se tak v Nížinách i na Vysočině a Ostrovech. Kniha je totiž rozdělena podle regionů, které jsou vlastně oblastmi národnostními, jak se dovíme v závěrečném slově Daniela Samka. Jeho závěrečný úvod do teorie Skotů, jakkoli začíná whisky a dudami, je plný překvapení. Ve středověku bylo totiž jménem Skotsko označováno Irsko, podle bájné pramáti Irů Scoty. Situaci poněkud zprůhlední, že koncem 5. století zaútočil na nynější Skotsko klan Dál Riada z ulsterského hrabství Antrim a vybojoval zde území pro několik gaelských království. Roku 426 z Británie ustoupili Římané a zanechali Brity napospas Gaelům z Irska a Piktům. Britové si pozvali na pomoc Angly a Sasy, kteří je nakonec ovládli a společně pak vzdorovali invazi Vikingů. Nevalně, vlna anglosaských uprchlíků zaplavila Nížiny a Jižní Vrchovinu Skotska. Severní Vysočina a Západní ostrovy si podržely "gaelský svéráz". Někde až dodnes, ale ještě v 19. století, ze kterého jsou sebrané příklady slovesnosti, byla skotská gaelština opravdu živoucím jazykem.

Kniha je rozsáhlá a pestrá, kromě již zmiňovaných pohádek, které jsou místy značně surrealistické, obsahuje několik dalších oddílů. Předně jsou to historické legendy. Dobře víme, že Skotové jsou na svou pohnutou historii velice pyšní. Dále jsou to krátké vtipy a anekdoty, ze kterých zvíme, že naše vánoční zvyky, jako je louskání ořechů a hledání osudu na příští rok provozovali Skotové na Haloween, vlastně samhainn.

Tajemné příběhy jsou legendy a báchorky o duších, strašidlech a skřítcích. Ve stejném duchu se nesou Tajná společenství. Podstatně odlišnou položku obsahu tvoří Mudrosloví starých Gaelů. Tato část má mnohdy ambice sahat až k samým kořenům indoevropanství, jak píše Samek, který tuto část sestavil a přeložil. To srazilo Ďábla do pekel, že se ptal na věci, které dobře věděl.

Ostatní části sestavila z anglických originálů Martina Joujová. Jak už je v této edici zvykem, je kniha interesantně ilustrována - každá stránka jako by ležela na trávě nebo plula na vodě. Zasloužila se o to Markéta Jelenová. Mimo zmiňované kapitoly o Skotsku, jeho obyvatelích a jejich slovesné kultuře je připojen též přehled pramenů, ale i překladů skotské lidové tvořivosti a dalších pramenů o Skotsku do češtiny. Jediný povzdech (který jde dále než pokřik) zaslouží věta "Unesly ji skřítkové...", škoda, měli unést jazykového korektora. Též bych si dovolil připodotknout, že vypadla odpověď na hádanku: "Co je lodí pro každý náklad?"

Vydalo Argo v roce 2008.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kroky
Když jsem se do té knihy pustil bylo mi jasné, že to nebude jen tak. Znám autorův životopis a vím tak, že spáchal sebevraždu. Nečekal jsem tedy žádný navoněný příběh, nečekal jsem žádnou ...
(2) Mocné vášně a nedokonalé myšlenky
(3) Minutové povídky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům