90 %

Obluk, Pavel - Leviatan / Vlny

Více informací k této knize najdete v detailu
Novela Leviatan je vítězná práce v soutěži o cenu Karla Čapka za rok 1995.

Jde víceméně o technothriller, než o čistou science fiction. Jak mi autor sám řekl, je to psané jako crichtonovský román. Opravdu můžeme Leviatana považovat za jakousi českou variantu na slavnou knihu M.Crichtona Kmen Andromeda. Příběh se odehrává v současnosti v USA, kde ve výzkumné laboratoři Bluesand Vallye armáda tajně zkoumá podivuhodný vzorek organismu, který se stal nepřítelem lidstva číslo 1. Tento organismus, vědci nazývaný Leviatan, je dosud nepoznanou entitou, která se najednou objevila v oceánech a začala ničit všechno, co se objevilo okolo. Vědci zjistili, že je prakticky nezničitelná a hlavně se sama rozmnožuje, či spíše sama roste geometrickou řadou. Výzkum je zcela v rukou armády a je přísně tajen před světem, má ale i své výhody. Pro vědecký tým neexistuje požadavek, který by se hned nemohl splnit. Vše probíhá v klidu a jde spíše o logický příběh než o akční story. Vše krásné ale jednou končí - objevují se první mrtví. Jak jich začne přibývat, na hladinu vyplouvají i jiné věci. Např. nejsou jediné středisko, kde se zkoumá tento vražedný organismus. Jsou, nebo byla, i další dvě, ale tam práce zkolabovala. Jejich výsledky i vědci ve Bluesand Vallye nemohou pomoci. Protože střediska byla zničena lokálním termonukleárním výbuchem. Jako prevence. Celá kniha je dobrá. Musím přiznat, že první kapitola je jako sjezd divoké řeky. Ale pak to trochu drhne. A nejvíce mne zklamal konec, který vlastně neexistuje.

Osobně mne více nadchla druhá novela Vlny, která je klasickým postkatastrofickým příběhem. Odehrává se v daleké budoucnosti, kdy globální oteplení rozpustilo ledovce a Země je zaplavena. Zůstalo jen pár ostrůvků, na kterých přežívají malé skupiny lidí. Na jednom takovém se odehrává i náš příběh. Žije zde kmen lidí, kteří jsou zcela pod vlivem bizardního náboženství. Vyznávají Město, bývalé lidské sídlo, které se nachází pod vodou u jejich ostrova. Pro jeho velikost věří, že ho museli stvořit pouze Bohové. A jednoho dne se objeví někdo, kdo zjistí pravdu!


21.07.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Obluk, Pavel - Leviatan / Vlny (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Poslední hrdina
(2) Otroci Panství - Ohnivý vítr II
Jak jsem už napsal o první části "Větrný zpěvák", příběh mne zaujal především svým netradičním pojetím fantasy, které nekopíruje temně středověké reálie, ale vytváří svůj velice svébytný svět. Svět s ...
(3) Blaze
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům