75 %

Olivová, Lucie - Tradiční čínská architektura

Více informací k této knize najdete v detailu
Čínská architektura tvoří jeden z hlavních poznávacích znaků Číny, který my, vzdálení cizinci, známe z průčelí čínských restaurací či naopak ze snímků nejzásadnějších památek. Z dobré poloviny snímků tak na nás shlíží Chrám nebes nebo kruhové domovesnice národnosti Hakka a vytvářejí tak dojem, že Čína je plná kruhových staveb, ačkoliv je tomu právě naopak, s výjimkou těchto památek UNESCO už téměř žádné jiné kruhové stavby v Číně nejsou. Útlá kniha Lucie Olivové má potenciálního cestovatele nebo zájemce připravit na setkání s čínskou architekturou a jejími zákonitostmi. Majestátní střecha, nikoli fasáda, je v čínské architektuře hlavním ozdobným prvkem.

Prvotní okouzlení červenými stěnami a prohnutými střechami totiž cestovatele brzy přejde a zjistí, že čínská architektura je překvapivě monotónní, což má několik příčin. Architektura byla v Číně tradičně považována za řemeslo. Za výraz strnulosti čínské architektury bývá považováno, že se nevytvořil jiný sloh pro chrámy než pro paláce. Prvý důvod však není ten zásadní a otevřeně jej nepřiznává ani autorka: Čína má prostě tak dlouhou historii že do stavu srovnatelného s posledním stoletím na Západě se dostala již před tisíciletími. A celou tu dobu ji tak modifikovala nařízení úředníků pevně přesvědčených o tom, jak má vypadat dům, chrám i most a co je pro lid dobré. Platil zákaz barevných střešních tašek pro soukromé stavby. Bylo dáno zákonem, že šat i obydlí obyčejného lidu má být skromné.

Lid sám si pak v duchu hesla: "Vyčnívající hřebík musí být zatlučen", sám přidával širokou paletu pověr. Knihovny mívaly střechy z černých tašek - je to barva vody a tak homeopaticky chrání před požárem. Zcela zásadní je v tomto ohledu vliv fengshui. Ale ať už si o geomantech myslíme cokoliv, uplatňování principů geomancie rozhodně výrazně napomáhalo zkrášlit kulturní krajinu a vedlo k dodržování řady praktických zásad. Rozsáhlá ukázka k tomuto tématu: Geomancie a rozvržení města dokumentuje styl knihy i obrovské množství obrázků a náčrtů.

Je pravda, že některé popisky jsou jen v čínštině, ale to u ilustračních obrázků nevadí, zájemci o přesný název toho kterého trámu v krovu si beztoho opatří něco obsáhlejšího. Kromě perokreseb jsou v textu černobílé fotografie a doprostřed je vložena barevná příloha s hlavními stavbami. Text samotný počíná jako historický výklad, ale postupně se přeměňuje v poznámky k jednotlivým typům staveb: chrámy, hrobky, prostá obydlí.

Vzhledem k tomu, že vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury ČLR (ale jeho stránku jsem nenašel, takže se musíte spokojit s odkazem na anglický web čínské vlády), je striktně užíván přepis znaků do pinyinu, který gramotný Číňan běžně ovládá. Čecha však nutí nastudovat si výslovnost, nehledě k tomu, že ve skloňovaných slovech zavádí chaos. Slovo "tangský" je pak třeba číst tchanský s nosovým n. Je to nepříjemné zvláště vzhledem k tomu, že čínská slova jsou jednoslabičná a význam (pokaždé jiný) mají v obou transkripcích. Pochopitelně je to problém neřešitelný, daný počtem uživatelů té které transkripce.

Kromě lidové a obyčejné architektury dochované v tisících až desetimiliónech exemplářů (domy, vesnice, mosty) jsou rozebrány i zásadní a jedinečné stavby. Značná část z nich je shrnuta například v tomto seznamu.

Je určitým paradoxem, že snad nejvěrněji ztvárnili zhouský (to je zrovna příklad bolavosti pinyinu v češtině, čti čouský) ideál Mongolové, když v roce 1267 založili na zelené louce město Dadu, dnešní Peking. Čtenář se také doví, že rozložení současného Pekingu podél východo-západní hlavní ulice Chang´an jie, je ve světě severo-jižně orientovaných čínských měst čímsi výjimečným.

Samostatná kapitola je s ohledem na jejich historický význam věnována zahradám. V zahradě by se nemělo nacházet místo, odkud by se dala celá přehlédnout. Odlišnost od evropské zahrádky vystihuje postřeh, že změť pestrých květin by byla považována za projev nevkusu.

Zájemci o čínské stavitelství zde mají možnost pochopit filozofii čínské architektury a budoucí turisté vytipovat místa, která na jejich trase rozhodně nesmí chybět, ať už se jedná o dobře známé Zakázané město nebo o takřka neznámé Pingyao kompletně zachované ve stavu z dynastie Čching (v pinyinu Qing) a obkroužené hradbami z roku 1370 (dynastie Ming).

Vydalo Dokořán v roce 2008.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31097 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Křest ohněm
(2) Kostlivení
(3) Čtvrtá oběť
Děj detektivního románu je situován do současnosti. Hlavní hrdinkou mysteriózního thrilleru je sedmnáctiletá dívka Cameryn, dcera koronera Pata Mahoneyho. Dívka je svéhlavá a nechce se stát "normální ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům