80 %

Olša, Jaroslav - Závistivý lidojed a pták nepták

Více informací k této knize najdete v detailu
Lidojedství je špatné. Nejen že křiví páteř, ve smyslu morálním i fyzickém, ale zanechává i stopy na chování praktikujících, kupříkladu potřebu nosit s sebou neustále sekeru a následně ji používat k řešení valné většiny drobných nepříjemností všedního dne. Pod lesními velikány a ještě lépe na horských pláních Nové Guineje to nebýval problém, ale zkuste se pořádně rozpřáhnout sekerou v přecpaném autobuse...

Jaroslav Olša zúročil své tři návštěvy druhého největšího ostrova, z nichž až ta poslední byla rekreační, a připravil přehled místního papuánské slovesnosti. Vlastně, připravil pro nás i úvod do problematiky, kde se dočteme, že ne všechny jazyky na zmiňovaném ostrově jsou papuánské, ale v prvém přiblížení strčme do jednoho pytle s Papuánci i Melanésany a vydejme se do pralesa i na pláně!

Kvílení přestává, dívka se rozbíhá směrem ke skupině, ale ne směrem k novomanželovi, ale směrem k vepřům. To je ten nejkrásnější svatební dar, jaký si jen Papuánská nevěsta může přát. Prvá ukázka nám představuje minoritní žánr krátkých vypravování, a to etnografické shrnutí. V tomto jsme se mohli dočíst, jak se Papuánci vdávají a žení. Druhé takové je o původu sága, které je líčeno jako hotový zázrak. Poznamenejme však, že Jared Diamond viděl ságo úplně jinak. Většina vyprávění jsou však klasické pohádky a pověsti: Například, moskyti byli vypuštěni, protože Papuánci kradli.

O bledém měsíci shrnuje motivy o vyběrači ptačích hnízd jaké byly uvedeny v Syrovém a vařeném Léviho-Strausse, zatímco Had, který se proměnil ve žraloka opakuje motivy z Původu stolničení o neuměřené a uměřené (vychované) sestře a božském manželovi. V Kouzelníku Watuwem jsem snad správně rozeznal specifickou parafrázi křesťanského ráje.

Katolictví a zvláště přijímání těla Páně domorodci zvyklí za přijímání těla zajatců radostně přivítali a pro místní šamany to byla opravdu radostná zvěst, mám-li parafrázovat autora na křestu. Ovšem ani stoupenci evoluce nepřijdou zkrátka, protože Hadí muž Moro při křížení krys a prasat objevil proslulé Mendelovy zákony dědičnosti. Pochopitelně obrazně! Prasata ani krysy nekvetou červeně ani bíle! Jenom poštovní schránka kvete modře, jak vědí všichni, kdo četli Wolkera.

Závistivý lidojed (totožný s ptákem neptákem) vyšel v edici Mýty, legendy a pohádky, která vždy udiví kvalitou výtvarného zpracování. Ani fotografie plastelínových instalací v exteriérech Mariany Dvořákové nejsou výjimkou. Hodnotným doplněním je přehled snad všech českých knih o Papui i Nové Guinei, spolu s doslovem o kultu kargo a mapou ostrova.

Jak se říká v jednom vypravování: Jen právo, hněv a statečnost samy o sobě nestačí pomstít křivdu. Případným zájemcům o cestu mezi lidožrouty vřele doporučuji, ačkoliv na Nové Guineji už je asi nenajdete (prý se dobře schovávají). Kdyby jste se na zmiňovaný ostrov přece jen vypravili, nezapomeňte, že Papuánci nesportují, ale hrají na sport. Snažte se protivníkovi nestrhnout koteku - penisové pouzdro, měl by pak na své straně nejen právo, hněv a statečnost, ale i výše zmiňovanou sekeru a léta jejího praktického užívání.

Vydalo Argo v roce 2008.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Toyen - film Jana Němce
(2) Hektorova cesta aneb hledání štěstí
Hrdinou našeho příběhu je mladý a oblíbený psychiatr jménem Hektor. Žije v jisté zemi, kde se mají lidé dobře, jsou většinou spokojení a zdraví. Ale Hektor stále více zjišťuje, že i přes tyto výhody ...
(3) Teologický slovník
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům