Tato kniha si v r. 2000 ve Velké Británii vysloužila a také plně zasloužila titul Kniha roku a její ústřední motto leccos napovídá:
Je to smutné a je to k smíchu. Jako sám život
Spisovatel Tony Parsons se narodil vr. 1955, přispívá do mnoha londýnských periodik a v čtivé, vtipné i zamyšlení hodné knize Muž a chlapec nás seznamuje s Harry Silverem, produkčním jisté televizní talk show. Harry Silver má krásnou manželku a bezvadného čtyřletého syna Pata, ale v panice z třicítky na krku (život totiž ve třiceti končí!?) si koupí sportovní auto a dopustí se nevěry. Tato záležitost na jednu noc mu nejenom nepřinese kýžený pocit bezstarostnosti z přibývajících let, ale samozřejmě rozbije jeho manželství. Harry zůstává sám se svým synem, a aby k přemýšlení a sebezpytování neměl málo důvodů, dostává navíc v této době také výpověď zpráce vtelevizi. V takto získaném volném čase se tedy snaží zvládnout domácnost, být dobrým otcem, ale především najít sám sebe, zorientovat se ve svých citech, stát se MUŽEM, jakým byl jeho otec silná osobnost, zbožňovaná autorita pro celou rodinu.
Se servírkou Cyd a její dcerkou Peggy, Patovou spolužačkou, nakonec Harry dojde mnoha poznání o sobě samém i o lidech okolo a také nové, silné lásky. Ostatně o jeho zmoudření svědčí i následující krátký úryvek z knihy:
Dnes jsem dosáhl třiceti let. Některým situacím by se měl člověk v životě snažit vyhnout.
Mít poměr na jednu noc s kolegyní.
Unáhleně kupovat luxusní věci, které si nemůže dovolit.
Nechat se opustit svou ženou.
Ztratit zaměstnání.
Znenadání zůstat sám se synem.
Když se vám blíží třicítka, cokoliv by vás napadlo udělat, nedělejte to.
Zmrví vám to celý den.
Četba knihy Muž a chlapec vám naopak celý den příjemně obohatí.