80 %

Pavel, Jan - Zbytečnost

Více informací k této knize najdete v detailu
"...s brilancí postmoderně hravého, filmem i literaturou poučeného narátora - v jediný, a sice průvodní příběh několikero existenciálně určujících lidských situací." Takto nám představuje na přebalu knihu Radim Kopáč. Musím se přiznat, že nejsem nijak literárně vzdělaný, a kdyby mi někdo tak nabízel knihu, s hanbou bych asi sklopil tvář a knihu nechal být. Ale ať termíny jako "postmoderně hravého" či "existenciálně určujících" ve vznešeném jazyku akademického slovníku znamenají cokoliv, v překladu pro obyčejného milovníka knih to tedy znamená vynikající čtenářský zážitek. Protože tak osobně hodnotím své první proniknutí do tvorby Jana Pavla (*1973). Tento současný redaktor nakl. Slovart nám tím přináší už osmou (podle Národní knihovny ale devátou) knihu vlastní tvorby, která zahrnuje jak poezii, tak prózu.

Do této krátké povídkové sbírky vložil osm příběhů, které i přes svoji jinakost zdánlivě něco spojuje. Aktéři jednotlivých příběhů se jakoby přesouvali po časové přímce do následných příběhů. Někdy je to zřetelnější více, někdy méně. Hlavním námětem jsou vztahy, sexuální, milostné, či snad mezilidské vůbec. Přitom někdy to jsou i celkem maličkosti, které najednou změní váš pohled na druhého, či druhé. Zajímavý je autorův pohled až na neuvěřitelné krutosti mládí, nejen duševní trápení spojené s prvními city, ale až pubertální brutalita (v povídce Bez obav).

Už od prvních stránek je to především autorova nevídaná schopnost, s jakou lehkostí dokáže čtenáře přenést, či snad vtáhnout do svého příběhu. Využívá k tomu moderního jazyka, který sem tam jakoby opepřil dávkou "sprostoty". Asi každému čtenáři přímo vyrazí dech už první stránka, kde babička své dceři a vnučce dojatě říká: "Já vás tak miluju, kurvičky moje posraný..."

Každá povídka, většinou obestřena neurčitým záhadnem, je vlastně bez konkrétního konce. Autor nám vždy jen lehce naznačí, co dalšího hrdinu čeká, co se možná bude dít už za pár minut poté, kdy skončila poslední věta.

Kniha "Zbytečnost" jen opětovně dokazuje, že žánr povídky i v době kultu románu dokáže překvapit. A že i u nás je dost skvělých povídkářů.

Knihu vydalo nakl. Slovart na jaře roku 2009.


03.06.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Pavel, Jan - Zbytečnost (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,71.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Nezbytné věci
(2) Šest snadných kapitol
(3) Černý mrak v bílém
Tenká knížka lidové poesie, vlastně textů písní Černý mrak v bílém vychází v češtině už potřetí a na nepopularitu si rozhodně nemůže stěžovat. Výbor obsahuje jednak volné popěvky "glu", občas ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům