80 %

Payne, C. D. - Mládí v hajzlu V.

Více informací k této knize najdete v detailu
Mnozí už ani nedoufali a přece je to pravda. Série knih o čtrnáctiletém chlapci Nickovi Twispovi je od teď oficiálně pentalogií a to definitivně. Jak to vím? Pátý díl totiž obsahuje něco co jsme u jeho předchůdců postrádali a to epilog.

Varování: Tato recenze odhaluje závěr knihy.

Protože v česku se z Mládí v hajzlu stal doslova kult, rozdělím tuto recenzi na dvě části: pro náhodné čtenáře a pro Twisp-maniaky. Která že skupina je asi početnější? No tak to je opravdu hloupá otázka...

Recenze pro náhodné čtenáře:
Celá pětidílná sága Mládí v hajzlu je jakýsi fiktivní deník čtrnáctiletého amerického chlapce z kalifornie. Líčí nám zde den po dni svůj velice rušný život. Nick jde z průšvihu do průšvihu a celý děj se tak nějak točí kolem jeho dívky snů Sheeni. Asi si říkáte nic zvláštního, ale to jste na omylu. Nickovo svérázné vyjadřování nikoho nenechá chvíli v klidu a je jedno, jestli jste ještě školou povinní nebo už dávno dospělí, smát se budete zkrátka neustále.

Pátý díl kráčí ve šlépějích svých předchůdců a laťka tak zůstává stále velice vysoko. Pokud jsem vás nalákal, tak jsem opravdu rád, ale přece jen vám musím doporučit pokud možno začít od začátku, myslím že nebudete litovat.

Recenze pro Twisp-maniaky:
Tak jsme se přeci jen dočkali, děj pátého dílu přesně navazuje na ten předchozí. Nick a Sheeni se poté, co byli oddáni, přesunuli do Paříže, do Sheenina města snů, a do země, kde je Nick díky své neschopnosti naučit se cizí jazyk nucen prožít poměrně nelehké období. I když to ze začátku vypadá velice nadějně, nakonec se nepodaří manželům Twispovým skrýt svojí totožnost ani v tak velikém městě jako je Paříž. Sheeniny rodiče se za ní vypraví a ta když to zjistí, bez jediného vzkazu zmizí a zoufalý Nick se vydává na putování po Francii s cirkusem, kde působí česká dívka, s kterou se Nick v Paříži spřátelil.

Děj je opět jedinečný a po podle mě trochu slabším čtvrtém dílu se opět jedná o báječnou zábavu, ačkoliv tohle je můj osobní názor. Zajímavostí je, že v tomto pokračování se objevují hned tři osoby české národnosti a jejich role v příběhu je poměrně významná. Jak si tohle vysvětlit? Zřejmě jde o dárek českým čtenářům, protože Payne moc dobře ví o postavení, jaké Mládí v hajzlu v česku má, nikde jinde tak obrovský úspěch nezaznamenal.

Zatím to vypadá všechno velice slibně že? Tak přesně to jsem si myslel i já ještě pět stran před koncem... v tu chvíli dochází k nečekanému Nickovu zatčení a děj zde končí. A hned poté přichází epilog "O třináct let později". Těchto posledních pět stran absolutně změnilo celou pentalogii. Dovídáme se, že Nick po svém zatčení prožil několik let v nápravném zařízení pro mladé delikventy. Poté se prosadil v Las Vegas jako žonglér (žonglovat se Nick naučil při cestováni s cirkusem) ale to nejdůležitější, což asi nikdo nečekal je, že Nick se s Sheeni už nesetkal, ta se ve Francii vdala a má dvě děti. Ve zkratce se dovídáme i osudu dalších postav, ale velice útržkovitě. I když se Payne v závěru snažil trochu mlžit románkem Nicka s dívkou Reinou, přesto všichni víme, že pro Nicka byla Sheeni to nejdůležitější na světě a Nickův osud je nakonec (možná trochu silná slova, ale nemůžu si pomoci) lidskou tragédií. Alespoň tak na mě působí závěrečný odstavec knihy.

Je to zvláštní, ale z pětidílné série knih, jednoho z vrcholů humoristické literatury (říkejte si co chcete, ale je to tak), se tak díky pěti posledním stranám stává realistické, poměrně naturalistické dílo. Takový závěr asi nikdo nečekal a sám jsem zvědav jak se k tomu fanoušci série postaví.

I přes pochmurný konec se pořád jedná o skvělou zábavu, alespoň já jsem se výborně bavil. Musím zejména vyzdvihnout překlad paní Tamary Váňové, který je zkrátka dokonalý a pří vší úctě k C. D. Payneovi, je právě překlad paní Váňové hlavním důvodem takového úspěchu Mládí v hajzlu u nás. Na závěr menší perlička, patý díl u nás vychází ve světové premiéře, v Americe totiž stále nenašel vydavatele...

P.S. Napsal jsem C.D. Payneovi dopis, v němž jsem mu sdělil, že jsem zklamaný z konce pátého dílu a celé série. Během hodiny mi odpověděl:

Tomas,
Sorry that Nick ended sadder but wiser. That's life. And you can't eliminate all the mysteries in life either.

C.D.


29.12.2005
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 80. Z toho průměrné hodnocení: 1,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Odlesk Boží slávy
V dnešní době je mnoho knih poznamenáno fenoménem románu "Šifra mistra Leonarda". Píšou se (a čtou) knihy o záhadách papežů, o tajemstvích Vatikánu, Máři Magdalény, Svatém grálu atd. Sardou ale jaksi ...
(2) Kognitivní terapie a emoční poruchy
(3) Hledání ztraceného smyslu revoluce
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům