80 %

Payne, C. D. - Mládí v hajzlu VI.

Více informací k této knize najdete v detailu
Tak se nám opět rok s rokem sešel a je to tu zase vše nanovo. Nick se vrací? Tak trochu. V recenzi na minulý díl jsem si posteskl, že je poslední. C. D. Payne ovšem všechny včetně mě překvapil a myslím, že velice příjemně.

Co si budeme nalhávat, závěr páté části Mládí v hajzlu, nás všechny tak trochu rozladil. Někteří se s tím možná ani doteď pořádně nesrovnali, ale Payne naštěstí pochopil, kde je jeho síla a šestý díl, se vrací k tomu nejlepšímu co nám nabízely jeho předchůdci.

Nejdůležitější změnou je, že se nám změnila hlavní postava. Místo deníku Nicka Twispa, se nám tak do rukou dostává deník jeho mladšího bratra, Noela Wescotta. Noelův styl psaní je až nápadně podobný způsobu, jakým psal jeho starší bráška. Po pár stránkách jsme tedy zase jako doma a můžeme si krásně užívat to, co nás už několikrát tak skvěle bavilo.

Stejně jako Nick Twisp, ani šestnáctiletý Noel to nemá v životě příliš jednoduché. Život mu neustále hází klacky pod nohy, ale jak už je v rodině Twispů zvykem, ti se nevzdávají a vrhnou se do boje. Za vším hledej ženskou, tato pravda prostě platí, a tak se i zde většina věcí točí okolo něžnějšího pohlaví. Čeká nás další porce košilatého humoru, který si tolik lidí oblíbilo a nedá na něj dopustit. Pro někoho ovšem může být styl, jakým je kniha psaná, poměrně kontroverzní. Ano, není to nic pro citlivky.

Opět musím pochválit neuvěřitelný výkon překladatelky Tamary Váňové, tu by měl C. D. Payne na rukou nosit, protože z velké části právě jí vděčí za tak mimořádný úspěch své ságy Mládí v hajzlu u nás v České republice.

Abych jenom nechválil, nemůžu se trochu ubránit pocitu, že autor tak trochu vykrádá sám sebe. Některé situace jsme už prostě někde dřív viděli a to je trochu na škodu. Kdo ví, možná za to mohla ta krátká doba, co uběhla od vydání dílu minulého, každopádně chybějící pestrost a méně nových nápadů, to jsou hlavní důvody, které celkové hodnocení maličko sráží dolů. Naopak velké plus zaslouží pasáže, kdy se dozvídáme nové věci ze života Nicka Twispa, všelicos se tak vysvětlí.

Celkově mě šestý díl Mládí v hajzlu velice potěšil a pokud je právě tento díl tím opravdu závěrečným, musím říct, že je to poměrně důstojné zakončení slavné série.


08.01.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 24. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Všechno je definitivní
(2) Jak blbá, tak široká
Kniha mne zlákala nejen názvem, ale i nápaditou knižní obálkou. Autorka Halina Pawlowská se narodila 1955, je vdaná a má dvě děti, syna Petra a dceru Natálii. HALINA PAWLOWSKÁ O SOBĚ: "Nejdřív ...
(3) Šedé duše
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům