90 %

Pelc, Jan - ... a máš mě rád?

Více informací k této knize najdete v detailu
Jan Pelc patří do skupiny českých exilových autorů. V roce 1981 emigroval přes Jugoslávii do Francie, kde od roku 1982 žil. Pracoval jak se dalo, dělal dokonce i pro Tigrida. Po sametové revoluci se vrátil zpátky do Prahy, ale pak opět do Francie (dělal i na českém velvyslanectví v Paříži) a pak zase do ČR atd.

Ale to všechno je nezajímavé. Zajímavá je hlavně jeho literární činnost. Svou prvotinou " .. a bude hůř" (Index, NSR,1984 - Praha 1990) udělal díru do světa. Aspoň do našeho českého, literárního. Kniha plná netradičních příběhů, netradiční slovní zásoby, prostě jak se podíváte na web, většinou narazíte na názory typu: ".. nic pro slušňáky, plné sexu a vulgarity, přehršel násilí a černého humoru.." I můj otec prohlásil, že nechápe proč někdo něco takového vydal. To všechno jen dopomohlo k tomu, aby se kniha stala bestsellerem mladší čtenářské generace. Ve stejném stylu jsou psána i jeho další díla a dílka. Nejinak je tomu i v krátké povídkové sbírce "..a máš mě rád?" , která poprvé vyšla v roce 1995.
Nelze říci, co spojuje devět povídek v knize, nějaký společný prvek. Teda kromě toho, že ani jednu nelze nedočíst. Možná jen to, že postavy či problémy jsou netypické, mnohdy až zavání fantastikou či hororem. To potvrzuje už první povídka "Pražský biftek", která se pravděpodobně díky své pointě stala nejznámější částí celé knížky. U některých je zase vidět možný autobiografický náboj, např. "Milujme své nakladatele", nebo ve Francii se odehrávající "Věčná cesta". Ale to jsou jen mé dohady. Osobně mne zaujaly především dvě povídky - "A sobec jsi" a "Osel". Obě neobsahují žádný fantastický prvek, jsou to příběhy z běžného života, jen možná ne zrovna o běžných situacích. První vypráví příběh člověka, který najde svoji životní lásku až po mnoha letech manželství, a celé trapné lhaní a přetvářka ho ničí, až už nezbývá jiného řešení, než odkopnout za sebou "žebřík". Naopak příběh "Osel", který se odehrává na slunném řeckém venkově, je vlastně zpovědí staré ženy, která už desítky let žije osamocená pouze se svým chromým oslem, který se jakoby stal jejím posledním přítelem.
Myslím, že autorovi jde hlavně o to poukázat, že každý člověk je osobnost. Jedinečný tvor, který žije svým vlastním životem, který své problémy a osudy řeší mnohdy až nestandardním přístupem. A každý má právo na kus svého vlastní štěstí.


01.07.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 15. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Povolání pro ženu nevhodné
(2) Erik
Hlavním hrdinou v příběhu "Erik" je jedna z nejoblíbenějších postav celého cyklu - mág Mrakoplaš. Tento mág jen podle oblečení a jména s magií moc společného nemá. Za to je mistrem v utíkání ...
(3) Bojujte s nepřítelem zblízka III.
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům