90 %

Pérez-Reverte, Arturo - Dumasův klub

Více informací k této knize najdete v detailu
Román španělského prozaika Artura Péreze-Reverta (*1951) patřil k evropským bestsellerům na konci minulého století. O jeho úspěchu svědčí i fakt, že kniha byla zfilmována Hollywoodem jako "Devět bran" s J. Deppem v hlavní roli. Kniha nás zavádí do prostředí bibliofilů, obchodníků s knihami, antikvariátů, prostě do prostředí, kde je kniha ...

Román španělského prozaika Artura Péreze-Reverta (*1951) patřil k evropským bestsellerům na konci minulého století. O jeho úspěchu svědčí i fakt, že kniha byla zfilmována Hollywoodem jako "Devět bran" s J. Deppem v hlavní roli.
Kniha nás zavádí do prostředí bibliofilů, obchodníků s knihami, antikvariátů, prostě do prostředí, kde je kniha středobodem všeho dění. Zavádí nás mezi lidi, kteří jsou schopni kvůli knize spáchat jakékoliv činy, jakýkoliv zločin. Vždyť samotný román začíná smrtí jednoho z nejváženějších sběratelů knih, a můžu vás ubezpečit, že to nebude jediná smrt v příběhu. Naším hrdinou je Lucas Corso, staromládenecký "lovec" knih, který se živí hledáním vzácných a žádaných titulů pro sběratele. V této oblasti už má velmi slušné renomé, proto se není čemu divit, když dostane za úkol ověřit pravost rukopisu jedné z kapitol "Tří mušketýrů" od A. Dumase. Spolu s tím má pro jiného sběratele satanistických knih vyřešit jednu velmi tajemnou záhadu, kterou už století provází knihu "Devět bran Říše stínů". Její vydavatel byl v roce 1667 za její vydání upálen inkvizicí na hranici i se všemi výtisky. Na mučidlech doznal, že stále ukrývá jeden svazek, ale o jeho majiteli už nic neprozradil. Problém je, že v dnešní době jsou oficiálně evidovány tři exempláře, takže dva musí být podvrhy. A zmíněný sběratel chce vědět, kdo ze tří majitelů má originál. Corso se vydává na cestu po znalcích a historicích literatury celé Evropy. A čím dál více se zamotává do situace, která je pro něj stále obludnější, a nebezpečnější. Nevinné vyzvídání po pravosti Dumasova rukopisu se mění v útěk před silami "temna", které se za ním táhnou, kamkoliv se hne. Všechno nasvědčuje tomu, že dobrodružný román "Tři mušketýři" a jeho autor A. Dumas mají mnoho společného se satanistickým svazkem "Devět bran". Protože jak si jinak vysvětlit tajemnou postavu temného zabijáka s dlouhou jizvou na tváři , který se chová jako Rochefort z Mušktýrů, a přitom je jizva i znamení, kterým si Lucifer-Ďábel označil své následovníky. A vůbec si neumí vysvětlit, kdo, či co, je krásná a mladá dívka, která se jmenuje jako jedna literární postava z příběhů Sherlocka Holmese, a která i oficiálně podle pasu bydlí na jeho adrese na Baker street v Londýně.
Autor se snažil nejen o sepsání napínavého příběhu, ale je vidět, že měl snahu i o hlubší psychologický rozbor člověka, pronásledovaného smrtícím neznámem. Pérez načrtnul postavu Corsa velmi precizně, čímž se liší od stylu např. D. Browna, autora slavné "Šifry mistra Leonarda", který se o hlubší pohled do charakteru jednotlivých hrdinů moc nesnažil.
Nedílnou součástí příběhu je i mystika, vždyť samotný závěr knihy, který doslova čtenáře mystifikuje, mne zanechal v nejistotě, co tedy bylo jen dobře sehrané divadlo, a do čeho asi opravdu zasáhly síly temna i dobra. Kniha není jen poutavý thriller, ale i zajímavý průvodce po dějinách literatury. Člověk se dozví zajímavosti, které se ani neučí na střední škole v dějinách literatury.
V konkurenci s často srovnávanou "Šifrou mistra Leonarda" nejde až o tak šokující příběh, plný prudkých zvratů, ale na druhé straně má z literárního hlediska o dokonalejší stylistiku a propracovanost.


30.11.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 36. Z toho průměrné hodnocení: 1,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31167 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rašómon a jiné povídky
(2) Hadi a náušnice
(3) Sputnik, má láska
"Sputnik, má láska" (orig. Spútoniku no koibito, 1999) je příběh osamělosti, kterou se trojice hrdinů příběhu snaží udolat skrze lásku, ale ta je jim až fatálně zapovězena. Fialka, Mjú a vypravěč ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům