70 %

Pérez-Reverte, Arturo - Kůže na buben

Více informací k této knize najdete v detailu
Horké léto - Španělsko - andaluské centrum Seville - náměstí v historickém centrum - a na něm chátrající kostel Matky Boží v slzách. Kostel, který někteří mocní chtějí zbourat. Kostel, který se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou. Kostel, který zabíjí.

Tak toto zní jako námět na duchařský horor. Horor to sice není, ale určitě to lze považovat za thriller. V jeho zdech už "náhodně" zemřeli dva lidé, oba jeho odpůrci. Oficiálně jde o náhodu, ale zainteresovaní ví o boji odehrávajícím se mezi jeho farářem, otcem Ferro a jeho příznivci, a mocnými lidmi z bank, městské rady a samotným arcibiskupem sevillským. Tento lokální boj se dostane až k uším nejvyššího z církve, až k samotnému papeži. Neznámý hacker , kterému ve Vatikánu dali přezdívku Nešpor, se naprosto bez problémů dostává do počítačové sítě Vatikánu a předává do soukromé pošty papeže vzkazy o tom, co se v kostele Matky Boží v slzách děje. A tak na scénu vstupuje chladný a šarmantní otec Quart, ambiciózní člen IOE (Ústav pro zahraniční záležitosti), vatikánské tajné služby, který je svým nadřízeným poslán do Seville, aby zjistil všechny okolnosti případu kolem kostela.
Pérez-Reverte je považovaný za nejčtenějšího hispánského autora současnosti. Jméno si udělal především knihou "Dumasův klub", o které jsem už psal. Základním rysem u jeho děl je propracovanost jednotlivých postav. Detailně se snaží odhalit všechny psychologické pochody a stavy jednotlivých hrdinů, a tím jakoby zvýšit čtenářův zájem o jejich postavy. Na této knize je to skvěle vidět. Už od prvních stránek tohoto románu vás zaujme nejen klasický popis děje, ale především psychologická stránka, nebo možná ještě lépe autorův popis nonverbální komunikace jednotlivých aktérů. Toto dodržuje u všech postav románu, a těch je více než dost. Vzniká tím několik dalších příběhů, protože kromě toho, že jednotlivé postavy jsou spojeny nějak s problematikou kostela, Pérez-Reverte jejich důkladným popisem vytváří u každé postavy i jejich osobitý příběh, nezávislý na hlavním ději. K tomu autor ještě vybral zajímavé a dost protikladné postavy.
Pérez-Reverte podle stylu Agathy Christie neskrývá před čtenáři různé , kdo za čím stojí, kdo dělají jaké věci, ale přece jen některé příběhy neodhalí dřív, než na konci knihy. Konec příběhu sice odhalí všechny záhady, ale nelze vůbec říct, že pravda a láska vyhrála nad lží a nenávistí. Takový život není. V tom je kniha pozitivní, ale přece mám jednu připomínku. To, jak autor vykresluje knihu do nejmenších podrobností, ze začátku přidává na atraktivitě knihy, ale potom , když každé setkání s některým z hrdinů je neustále znovu popisován jeho život a charakter, přece jen dost unavuje, a přiznám, že posledních asi 5-6 kapitol jsem tyto pasáže přeskakoval.


08.06.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zvláštní mise
(2) Krotitelka dráčků
(3) Cesta Pražským kruhem
Zkuste se na chvíli zastavit a uvědomit si minulost kolem vás. Pokud nemáte na zastavení čas, otevřete knihu Cesta pražským kruhem pražského rodáka Dana Hrubého od nakladatelství XYZ a začněte číst. ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům