60 %

Pevel, Pierre - Meče kardinála de Richelieu

Více informací k této knize najdete v detailu
Nakladatelství Albatros po románových fantasy cyklech "Moira" a "Gallica" od Henriho Loevenbrucka přivedlo na knižní trh další francouzské fantasy, tentokrát od Pierra Pevela (*1968). Kniha se jmenuje "Meče kardinála de Richelieu" (orig. Les lames du Cardinal, 2007), a jak je asi už z názvu patrno, příběh nebude mít daleko ke světu tří mušketýrů Alexandra Dumase.

Ocitneme se opět ve Francii na počátku 17. století, kdy vládne Ludvík XIII., ale skutečnou moc dřímá v rukou jeho první ministr, známá šedá eminence kardinál Richelieu. Ale zatímco v Dumasově podání je to proradná krysa, která intrikuje vůči králi a královně jak se jen dá, Pevel nám ho předkládá jako jedinečnou postavu, která díky svému politickému umu a tvrdosti (a svým elitním gardistům) jako jediná dokáže chránit francouzské království před vnějším i vnitřním nepřítelem. Pokud se ptáte, co je na tom fantasy, tak vězte, že v tomto světě jsou běžnou součástí fauny draci. Jsou tu jak klasičtí draci, velcí ještěrovití tvorové s křídly, ale pak tu jsou i lidé, kterým v krvi koluje krev prastarého dračího rodu. Jsou to lidé, kteří mají jisté magické schopnosti, mají lepší fyzické propozice, ale přesto nejsou žádná nezničitelná monstra s nadlidskou sílou. Ti nejpodlejší a nejmocnější z nich jsou členové Černého drápu, tajné společnosti, která se snaží přivést lidský svět do totálního chaosu. Jejich centrum je ve Španělsku, ale snaží se rozšířit po celé Evropě. A právě Francie se má stát další zemí, kde se chystají založit další královskou lóži. Jedinou možností, která jim v tom může zabránit, jsou vojáci ze zvláštní jednotky Meče kardinála. Jsou to výborní válečníci, kteří podléhají pouze kardinálu, a jejich postupy řešení nemusí být zcela standardní a v mezích zákona.

Autor nám předkládá výpravnou historickou fantasy, která čtenáře dokáže zcela pohltit. Ale musíme poznamenat, že v procentech vyjádřeno, fantasy v knize zaplňovala asi 4-5%. Zbytek příběhu je čistě dobrodružný žánr, který kráčí ve stopách klasických francouzských velikánů jako právě Dumas či Féval. Příběh oplývá velkým množstvím postav, které nikdy nejsou stejné, každá z nich má něco osobitého, ale především každá z nich skrývá jistá tajemství. Celá kniha je tím plná intrik a překvapivých zvratů, a čtenář si opravdu nemůže být jistý loajalitou hrdinů k té či oné straně (a dokonce ani jejich pohlavím). Vytvořil se tím jakoby takový i historický špionážní příběh, který je plný popisů šermířských duelů a soubojů, chrabrých činů i proradných zrad. Určitě nemůžeme opominout autorovu snahu o celkem detailních popisy míst, kde se příběhy odehrávají, co zajímavého se tam dělo, prostě čtenář se může i dozvědět pár zajímavostí o různých čtvrtích Paříže, domech a palácích atd.

Jak jsem tedy už napsal, kniha možná nebude příznivcům klasické fantasy zcela vyhovovat, protože ten fantastický prvek je v příběhu zastoupen minimálně, ale čtenářům dobrodružných či historických knih by neměl uniknout. Jedná se o autorovu nejpopulárnější knihu, která se letos chystá i na angloamerický knižní trh.

V překladu Dany Melanové a s ilustracemi Jana P. Krásného kniha vyšla na jaře 2009 v ediční řadě Albatros Plus.

P.S.: V hodnocení jako fantasy bych dal tak 40%, ale jako dobrodružný příběh 80%. Budu tedy uvádět průměr 60%.


15.07.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 19. Z toho průměrné hodnocení: 1,95.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31084 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Bílý kůň ve znaku
(2) Prosím stručně
Od Václava Havla se čekalo, že po ukončení svého prezidentského působení sepíše po vzoru jiných velkých státníků paměti, ve kterých popíše zákulisí doby, kdy byl hlavou naší republiky. Teď jsem měl ...
(3) Poznámky na krabičkách od sirek
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům