Pilzová, Markéta - Fénix

Více informací k této knize najdete v detailu
Otázka reinkarnace je stará jako lidstvo samo, a protože její odpověď na ni je přímo úměrná víře či zkušenostem každého z nás, neexistuje v jejím případě oficiálně ani ano, ani ne. Kdo z nás si občas neřekne: Proč mě pořád dokola potkávají stejné problémy? Nebo se třeba ocitneme poprvé na cizím místě a najednou je nám tak nepochopitelně povědomé, ...

Otázka reinkarnace je stará jako lidstvo samo, a protože její odpověď na ni je přímo úměrná víře či zkušenostem každého z nás, neexistuje v jejím případě oficiálně ani ano, ani ne.
Kdo z nás si občas neřekne: Proč mě pořád dokola potkávají stejné problémy? Nebo se třeba ocitneme poprvé na cizím místě a najednou je nám tak nepochopitelně povědomé, a co víc,někteří lidé dokonce najednou vědí,co je za tím či oním domem, nebo kam ta či ona cesta vede. Sny, které se nám s pravidelností opakují a my víme s jistotou, že je nemáme v tomto životě kam zařadit. A to už nemluvím o osudových vztazích, které nám pořádně dokážou otřást rozumem, a nemyslím jen partnerské, vždyť snad každý z nás někdy potkal někoho cizího, s nímž už po chvilce kontaktu zažíval pocit nevysvětlitelné blízkosti, a najednou se mu zdálo, že ho zná již celou věčnost.
První část románu se odehrává v pražském židovském ghettu roku 1500. Sedmnáctiletá Sára se zde osudově zamiluje do mladého tuláka Davida. Ona je milovanou a hýčkanou dcerou z vážené rodiny učence a on je nejen tulák, ale také bezvěrec, v tu dobu židovskou komunitou hanlivě nazývaný gój, jejich sňatek tudíž nepřichází v úvahu. I kdyby její rodiče vzhledem k lásce k dceři se svatbou souhlasili, znamenalo by to potupu celé rodiny a následné vyloučení z židovské obce. Proto se otec Sáry rozhodne co nejdříve ji provdat. Láska je však silnější než rozum a Sára v noci tajně prchá s Davidem z města na jeho další toulky světem. Dojdou až do polské chasidské vesničky Lublinka a tam jim její obyvatelé poskytnou na čas přístřeší.
Její rodina je zdrcena a proto vyhledá radu Bal Šéma-svatého muže. Ten ví, kde Sáru hledat, zároveň je však varuje, že v tomto případě je boží vůle příliš silná a člověk by se neměl za každou cenu snažit zvrátit její chod. Otec však v touze získat dceru zpět jeho rad nedbá a vyšle za ní její bratry, Jakoba a Jošuu. Ti se tedy vydávají na pouť a mají úspěch. Sáru nakonec najdou a chtějí ji přivést domů stůj co stůj. Ta se však brání, dochází k potyčce a Jakob, ovládnutý zlobou a nenávistí k jejímu milenci, Davida v afektu zabije. V zápětí je otřesen vlastním činem, bohužel je pozdě na nápravu a oběma bratrům nezbývá, než prchnout. Sára je zničena náhlou a nečekanou ztrátou milovaného člověka, a proto je ochotna udělat cokoli, jen aby Davida získala zpět. Netuší, že za svůj čin bude znovu a znovu trpět, tak jako už tolikrát. Přesvědčí mladého Samuela, který je místním Bal-Šémem, aby Davida přivedl zpět do života pomocí kabaly. Samuel cítí, že v tomto případě je to zneužití vyšších zákonů, ale protože se mu Sára líbí a má pro ni slabost, nakonec souhlasí. Vše se podaří, ale Sáru čeká jen další bolest-David, který již poznal pokoj jiného světa, ji prosí, ať ho nechá jít.David umírá a Sára, neschopna se vyrovnat s touto skutečností, se v noci vrhá v lese do propasti a umírá také.
Bájný pták Fénix se podle legendy zrodí z popela každých pět set let. Druhá část románu se odehrává v roce 2000, to je také přesně za pět set let. Naše hrdinka se jmenuje Eva a je jí okolo pětadvaceti. Žije běžným životem současné mladé svobodné ženy, dokud nepotká lékaře Adama.Ve chvíli, kdy to vypadá, že jejich lásce, kterou oba vnímají jako osudovou, nic nestojí v cestě, ještě ani jeden z nich netuší, jak těžkou a bolestnou zkouškou budou muset projít.Utrpení čeká na oba, ale zkouška hlavně na Evu. Bude chtít znovu, tak jako už tolikrát, pokořit Boha a smrt, anebo se naučí pokorně přijmout nezvratné, aniž by poškodila ostatní i sebe, a tím ujít na své cestě věčností zase o kousek dál?
Víc vám prozrazovat nebudu, věřím, že koho to téma zajímá, bude chtít přečíst si zbytek sám. Přestože se zdá, že jsem vám i tak prozradila víc než dost, budete-li číst tuto knihu, zjistíte, že tomu tak zdaleka není. Mladá autorka knihy, která se zde zamýšlí nad odvěkými filozofickými a duchovními otázkami, vás mile překvapí svou vyzrálostí a nadhledem . Ostatně otázky, zdali volit tradiční pojetí náboženských tradic a zákonů, nebo cestu vlastního srdce, která je vždy velmi individuální a často s sebou nese i nemalé problémy, dnes řeší stále více lidí.


02.11.2004
Martina ŠalatiováDiskuze k této recenzi:
Pilzová, Markéta - Fénix (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kardinál z Kremlu
(2) Neúplnost
(3) Konečný den Valhaly - Mezi světy
V první části posledního dílu, tedy minule, jsme se rozloučili s autorovým alter egem paranoidně rozděleným mezi mrtvého a omdlelého Swertmanna. Překvapivě navazující část vůbec nenavazuje. Věnuje se ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům