80 %

Piňol, Albert Sánchez - Studená kůže

Více informací k této knize najdete v detailu
"Trochu verneovka, trochu horor, je v tom Stevenson, Conrad i Lovecraft, ale hlavně síla vyprávění a velký příběh": tak charakterizují knihu "Studená kůže" na přebalu v nakl. Mladá fronta. Autorem moderního dobrodružného románu je španělský autor píšící v katalánštině Albert S. Piňol. Podtitulem "Duch Lovecrafta se vrací" nám dává jasně najevo, že ...

"Trochu verneovka, trochu horor, je v tom Stevenson, Conrad i Lovecraft, ale hlavně síla vyprávění a velký příběh": tak charakterizují knihu "Studená kůže" na přebalu v nakl. Mladá fronta. Autorem moderního dobrodružného románu je španělský autor píšící v katalánštině Albert S. Piňol. Podtitulem "Duch Lovecrafta se vrací" nám dává jasně najevo, že svůj román nenapsal pouze jako klasickou adventure story, ale obsahuje hororové a fantaskní prvky, které jsou typické pro tvorbu klasika a otce moderního hororu Howarda P. Lovecrafta. Děj se odehrává v chladných vodách oceánu mezi jižním koncem Patagonie a ledovou Antarktidou někdy v 19. století, na malém bezejmenném ostrově uprostřed rozsáhlé vodní nicoty, kde kromě majáku a meteorologické stanice nic není. Jednou za rok k němu připlouvá loď, která přiváží nového meteorologického pracovníka s proviantem na celý rok, aby vystřídal předešlého, a pouze se strážcem majáku zde má rok zapisovat meteorologická měření. Práce pro člověka, který má důvod se na 365 dní dokonale a hermeticky uzavřít od civilizace a lidstva. Přesně takovým je i náš hrdina, irský bojovník za svobodu, teroristický aktivista, který po letech válčení s britskou mocí je svými krajany a spolubojovníky tak zhnusen, že roční samota uprostřed ledového oceánu mu připadá jako ráj. Ale nic není tak, jak si to představo-val. Meteorologická chatka na malém ostrůvku je zdemolovaná, bývalý pracovník nezvěstný, a v majáku, nezvykle opevněném jako nedobytná věž, se nachází jen lidská troska, bláznivá postava, která by se podle rozházených záznamů měla jmenovat Batis Caffó. I když okolnosti vypadají děsivě, přece jen se hrdina rozhodne zůstat. Nastává noc, a náš člověk najednou zjišťuje, že on a Caffó nejsou jediné bytosti, které si dělají nárok na život na tomto bohem zapomenutém kousku pevniny. Jsou tu ještě netvoři - žabáci. Hordy lidem-rybám podobných příšer, která po stovkách útočí noc co noc na lidskou pevnost bráněnou pouze dvěma muži.

Piňol vytvořil skvěle koncipovaný příběh, který v sobě skloubil jak dobrodružný příběh, tak horor, ale nepřehlédnutelný je i důraz na psychický prvek. Musíme si uvědomit, že autor vytvořil skvělý námět na povídku - dva muži na několika set metrovém ostrůvku uprostřed širého oceánu, a hromada zabijáckých příšerek. Ukázkový povídkový příběh, který po pár stránkách vyvrcholí masakrem jedněch, nebo druhých. Ale Piňol tento standardní námět dokázal roztáhnout na sto sedmdesát stránek, a přitom stále udržovat čtenáře v napětí. Velkou roli v tom hraje právě psychický a mentální vývoj hrdinů. Od počátečního zděšení, provázaného vraždící zběsilostí, přes chvilkou naději na záchranu, až po laxní přijmutí osudu. Podobně je vnímán i vzájemný vztah obou našich hrdinů. V tomto duchu vyznívá i závěr knihy, který nemá tradiční pointu v podobě smrti jedněch nebo druhých, ani záchrany zvenčí. Konec lze popsat jako nekonečný cyklus utrpení obětí vlastní touhy po totální samotě.

Příběh vypadá velmi čtivě, ale přiznávám, že až tak jednoduché čtení to není. Autor si očividně rád hraje se slovy, vyhrává si s podrobným popisem nejen fyzickým, ale i pocitovým. Díky tomu lze knihu "Studená kůže" doporučit jak příznivcům napínavých příběhů, tak i čtenářům zvyklým na literárně propracovanější kousky.


19.10.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 12. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Léčitelka
Když jsem si kupoval knihu Léčitelka (orig. The Healer,s War), tak mi ve specializovaném knihkupectví na SFaF řekli, že jim nakladatel o knize prozradil, že jde asi o takový až sentimentální příběh ...
(2) Kmen Andromeda
(3) Anální vesmíry
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům