50 %

Plzák, Miroslav - Tušení o lidské duši

Více informací k této knize najdete v detailu
Zajímavý název knihy, poutavá knižní obálka a velmi známý, populární člověk doktor Miroslav Plzák coby neúnavný autor shrnuje své celoživotní odborné i lidské znalosti v této publikaci, která vychází u příležitosti jeho významného životního jubilea...

Český lékař MUDr. Miroslav Plzák, CSc. psychiatr, zaměřující se především na poruchy partnerských vztahů, dramatik, spisovatel, televizní scénárista se narodil v roce 1925, v roce 1959 nastoupil na psychiatrickou kliniku UK v Praze a v roce 1964 se zde stal primářem. Jako první autor na světě napsal vysokoškolskou učebnici o poruchách manželského soužití. Je spoluzakladatelem Linky důvěry, autorem mnoha vědeckých prací, několik divadelních her a mnoha populárně naučných publikací o manželství. Kniha Tušení o lidské duši vychází u příležitosti autorových osmdesátin. Autorův vědecký i lidský život byl jistě velmi bohatý, on sám je několikrát ženatý. Za největší rodinnou tragédii lze jistě považovat sebevraždu dítěte. Taková osudová rána potkala manžele Plzákovy v roce 1992. Jejich jediný syn si vzal život večer před maturitou. V té době byl primář již čtyři roky v důchodu. "Po založení Linky důvěry jsem během pár let mluvil asi s padesáti rodiči dětí, které spáchaly takzvanou jinošskou sebevraždu. Z těch hovorů však nebylo možné poznat, zda šlo o začínající depresi, či schizofrenii, juniorské bilancování, nebo strach z něčeho." Tady se částečně nabízela poslední z uvedených možností.

Jedna z nejprodávanějších českých knih několika posledních měsíců je jeho knížka Tušení o lidské duši, vyšla na sklonku léta. Plzák v ní rozebírá svoje poznatky o tom, na jakých principech funguje lidské myšlení.

"Jsme dobře naprogramované stroje, které jednají na základě chemických reakcí, odehrávajících se kdesi v mozku, nebo máme "duši", svobodnou a nezávislou?" - těmito znepokojivými otázkami se zabývá ve své nové knize český psychiatr Miroslav Plzák.

Kniha se skládá z předmluvy a několika částí.
V jednotlivých kapitolách se MUDr. Plzák věnuje našim myšlenkovým pochodům a mozek, nikoli duši, určuje za centrum našeho jednání, chování i prožitků a přisuzuje mu stěžejní roli celého našeho bytí, myšlení i rozhodování.
Publikace je zpočátku psána o něco víc odborně, MUDr. Plzák nezapomíná kromě psychologie ani na fyziku, matematiku či informatiku jako na vědy, jimiž se dá naše myšlení částečně vysvětlit. Přesto se dá "Tušení o lidské duši" číst i bez přehnané znalosti těchto věd a pochopit z ní lze nejen své vlastní myšlenkové pochody, ale částečně nás naučí i orientovat se v myšlení našich blízkých. Jednotlivé kapitoly postupně ztrácejí na složitosti jazyka a nabývají své obvyklé podoby slohu, na který jsme u tohoto autora zvyklí. Vysvětlí nám podrobně mnoho věcí, které ve svém životě považujeme za samozřejmé a málokdy nás napadne pátrat po jejich smyslu, účelu či logice.

"Myslím, tedy jsem." / Descartes versus "Chci, tedy jsem." / Plzák

Autor zmiňuje i poruchy myšlení, jednání a řeči. V části o mozku a informacích nás informuje o vývoji od doby Velkého třesku až po současnost. Obrazně přirovnává mozek a jeho funkce k digitalizaci. Mozek vyrábí duši - mozek je stroj, který vnímá, ukládá informace do paměti - motorika - popisuje emoce, afekty a nálady, jejich vlastnosti, intenzitu a trvání. Popisuje Memetiku - nový obor. V mozku vznikají memy, hotové myšlenky, které se nás zmocňují, ale také nám slouží!

Autor se zabývá samozřejmě i sexuálně erotickou láskou, manželstvím a rodinou. K jeho nejznámějším teoriím patří pravidlo tří S - soucit, stesk a starost - základní kameny partnerství. Za spolehlivé rozvraceče zase považuje výčitky, osočování a výhrůžky.

S úctou k autorově věku, vzdělání a neobyčejné publicistické plodnosti je možno knihu obdivovat, ale já to neudělám, nemohu se zcela ztotožnit s obsahem díla. Připadá mi zpola odborné a zpola dětinské nebo snad jen populární?

Autor se snaží o přiblížení složitosti práce mozku a lidské duše. Jeho zjednodušování připomíná sci-fi. Tak nějak se dá vysvětlit například malému děcku složitost funkcí v PC...
Naše běžná populace si dnes však dokáže najít informace o práci mozku a existenci či nemocech duše na mnohem vědečtější a zajímavější bázi. Příště si raději přečtu publikace, autorem "zmiňovaného", mého oblíbeného Františka Koukolíka.
Je to možná tím, že jsem zdravotník a ne laik primitiv ?

Se změnami ve společnosti přibývá psychických onemocnění a tušení o lidské duši se může stát spíše zlou předtuchou...

Kniha se mi nelíbila.

Vydalo nakladatelství MOTTO, v roce 2005.


09.01.2006
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 10. Z toho průměrné hodnocení: 3,8.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1007 ohodnocených)
1091 knih
  (957 ohodnocených)
a celkem 30362 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Bittnerová, Martina - Moje milované tchyně a já
Titul: Bittnerová, Martina - Moje milované tchyně a já
Sleva: 45 % (ušetříte 100 Kč)
Cena: 120 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Černé díry, červí díry a stroje času
(2) Nefritový trůn
(3) Zlatý kříž
To vše se rázem změní jednoho podzimního dne, kdy se stane "vlastníkem" podivné černé známky na dlani, kterou mu vtiskne falešná policistka. Známka jako ze Stevensonova "Ostrova pokladů". Jenže Vašek ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2017 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům