50 %

Plzák, Miroslav - Tušení o lidské duši

Více informací k této knize najdete v detailu
Zajímavý název knihy, poutavá knižní obálka a velmi známý, populární člověk doktor Miroslav Plzák coby neúnavný autor shrnuje své celoživotní odborné i lidské znalosti v této publikaci, která vychází u příležitosti jeho významného životního jubilea...

Český lékař MUDr. Miroslav Plzák, CSc. psychiatr, zaměřující se především na poruchy partnerských vztahů, dramatik, spisovatel, televizní scénárista se narodil v roce 1925, v roce 1959 nastoupil na psychiatrickou kliniku UK v Praze a v roce 1964 se zde stal primářem. Jako první autor na světě napsal vysokoškolskou učebnici o poruchách manželského soužití. Je spoluzakladatelem Linky důvěry, autorem mnoha vědeckých prací, několik divadelních her a mnoha populárně naučných publikací o manželství. Kniha Tušení o lidské duši vychází u příležitosti autorových osmdesátin. Autorův vědecký i lidský život byl jistě velmi bohatý, on sám je několikrát ženatý. Za největší rodinnou tragédii lze jistě považovat sebevraždu dítěte. Taková osudová rána potkala manžele Plzákovy v roce 1992. Jejich jediný syn si vzal život večer před maturitou. V té době byl primář již čtyři roky v důchodu. "Po založení Linky důvěry jsem během pár let mluvil asi s padesáti rodiči dětí, které spáchaly takzvanou jinošskou sebevraždu. Z těch hovorů však nebylo možné poznat, zda šlo o začínající depresi, či schizofrenii, juniorské bilancování, nebo strach z něčeho." Tady se částečně nabízela poslední z uvedených možností.

Jedna z nejprodávanějších českých knih několika posledních měsíců je jeho knížka Tušení o lidské duši, vyšla na sklonku léta. Plzák v ní rozebírá svoje poznatky o tom, na jakých principech funguje lidské myšlení.

"Jsme dobře naprogramované stroje, které jednají na základě chemických reakcí, odehrávajících se kdesi v mozku, nebo máme "duši", svobodnou a nezávislou?" - těmito znepokojivými otázkami se zabývá ve své nové knize český psychiatr Miroslav Plzák.

Kniha se skládá z předmluvy a několika částí.
V jednotlivých kapitolách se MUDr. Plzák věnuje našim myšlenkovým pochodům a mozek, nikoli duši, určuje za centrum našeho jednání, chování i prožitků a přisuzuje mu stěžejní roli celého našeho bytí, myšlení i rozhodování.
Publikace je zpočátku psána o něco víc odborně, MUDr. Plzák nezapomíná kromě psychologie ani na fyziku, matematiku či informatiku jako na vědy, jimiž se dá naše myšlení částečně vysvětlit. Přesto se dá "Tušení o lidské duši" číst i bez přehnané znalosti těchto věd a pochopit z ní lze nejen své vlastní myšlenkové pochody, ale částečně nás naučí i orientovat se v myšlení našich blízkých. Jednotlivé kapitoly postupně ztrácejí na složitosti jazyka a nabývají své obvyklé podoby slohu, na který jsme u tohoto autora zvyklí. Vysvětlí nám podrobně mnoho věcí, které ve svém životě považujeme za samozřejmé a málokdy nás napadne pátrat po jejich smyslu, účelu či logice.

"Myslím, tedy jsem." / Descartes versus "Chci, tedy jsem." / Plzák

Autor zmiňuje i poruchy myšlení, jednání a řeči. V části o mozku a informacích nás informuje o vývoji od doby Velkého třesku až po současnost. Obrazně přirovnává mozek a jeho funkce k digitalizaci. Mozek vyrábí duši - mozek je stroj, který vnímá, ukládá informace do paměti - motorika - popisuje emoce, afekty a nálady, jejich vlastnosti, intenzitu a trvání. Popisuje Memetiku - nový obor. V mozku vznikají memy, hotové myšlenky, které se nás zmocňují, ale také nám slouží!

Autor se zabývá samozřejmě i sexuálně erotickou láskou, manželstvím a rodinou. K jeho nejznámějším teoriím patří pravidlo tří S - soucit, stesk a starost - základní kameny partnerství. Za spolehlivé rozvraceče zase považuje výčitky, osočování a výhrůžky.

S úctou k autorově věku, vzdělání a neobyčejné publicistické plodnosti je možno knihu obdivovat, ale já to neudělám, nemohu se zcela ztotožnit s obsahem díla. Připadá mi zpola odborné a zpola dětinské nebo snad jen populární?

Autor se snaží o přiblížení složitosti práce mozku a lidské duše. Jeho zjednodušování připomíná sci-fi. Tak nějak se dá vysvětlit například malému děcku složitost funkcí v PC...
Naše běžná populace si dnes však dokáže najít informace o práci mozku a existenci či nemocech duše na mnohem vědečtější a zajímavější bázi. Příště si raději přečtu publikace, autorem "zmiňovaného", mého oblíbeného Františka Koukolíka.
Je to možná tím, že jsem zdravotník a ne laik primitiv ?

Se změnami ve společnosti přibývá psychických onemocnění a tušení o lidské duši se může stát spíše zlou předtuchou...

Kniha se mi nelíbila.

Vydalo nakladatelství MOTTO, v roce 2005.


09.01.2006
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 11. Z toho průměrné hodnocení: 3,64.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mezi planetami
(2) Ať si holky popláčou
Na třicet fejetonů má rozmanitá témata, nemá cenu je zde všechny vypisovat, ale jedno mají všechny fejetony společné: Věra Nosková dovede být mile sarkastická i tvrdě ironická, umí být vlídně ...
(3) Nejkrásnější řecké báje a pověsti
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům