100 %

Pokorný, Milan - Karel Kyncl - Život jako román

Více informací k této knize najdete v detailu
Život jako román je kniha výstižného názvu, i když Kynclův život by dal námět na více románů... Milan Pokorný jako autor autobiografického díla se nesnaží
o idealizaci či odsouzení, líčí Karla Kyncla jako člověka chybujícího nebo sklízejícího úspěchy... Tato životopisná kniha vznikla i díky té možnosti využít Kynclův soukromý archiv.

Milan Pokorný, PhDr. - vystudoval FF UK, je redaktorem několika časopisů, je publicistou, redigoval knihy od různých rozhlasových zpravodajů, podílel se na sborníku k 80. výročí českého rozhlasového vysílání. Zajímá se o slovakistiku, literární teorie, je autorem literárně vědeckých studií v našem i zahraničním odborném tisku.

Kniha má předmluvu, kde autor rozebírá svůj postoj , který zaujal při tvorbě životopisné knihy o Karlu Kynclovi. Díky laskavosti paní Jiřiny Kynclové dostal k dispozici soukromý archiv jejího manžela včetně soukromé korespondence.
Vzniká román o známé osobnosti, kde se nevynořují odpovědi, ale otázky...

Autor rozdělil knihu o životě a díle Karla Kyncla do částí po desetiletích. Jako Léta třicátá a čtyřicátá, padesátá, šedesátá, sedmdesátá, osmdesátá a devadesátá... Tato období jsou stěžejní osnovou příběhu. Zde se seznamujeme s počátkem, průběhem i koncem hlavního hrdiny.

Karel Kyncl je velmi pracovitý, činorodý, zajímá se o dění kolem sebe a trochu zanedbává manželku a děti a svoje zdraví. Při jeho způsobu života se není čemu divit. Je tak trochu naivní, není stvořený pro týmovou práci, je svůj!

Stává se novinářem, je věrný novinařině, ale i literatuře, píše knihy. Nechyběl v počátcích rozhlasového vysílání a mikrofon mu učaroval, stál i v počátcích televizního vysílání!
Stal se zahraničním zpravodajem a pobýval v USA od roku 1962 - 1965.
Tam je se svojí manželkou Jiřinou, ale byli odděleni od svých dětí Karla a Ireny.
Prožívá atentát na Kenedyho! Nic nebude jako předtím!
Jako první informuje Evropu do Prahy...

V roce 1965 se lodí vrací z Ameriky domů, ale to už se vrací do jiné země, než v roce 1962 opouštěli. Kyncl dál pracuje, píše, překládá knihy, dělá besedy, cestuje po celé republice. Moderuje pořady v rozhlase i v televizi, informuje o svém pobytu v USA. Stává se zahraničním korespondentem a posléze i válečným reportérem - Vietnam, Laos...
21. srpen 1968 Karla Kyncla zastihl na pobytu v Japonsku...
Co se doma děje? Co dál?
Sovětská invaze do Československa, Palach! Kyncl se vrací domů, k ženě a dětem. Vystupuje, mluví, informuje, vystupuje z KSČ... Nastává doba normalizace! Kyncl se stává nepohodlný a je pronásledován, zatýkán, vězněn. Spolu s ním trpí celá rodina.
Román je plný informací, popisuje životně důležité události a osudové zvraty hlavního hrdiny. Obsahuje soukromé dopisy, rozhovory, autentické poznámky. Jsou zde uvedeny zajímavé skutečnosti a neskutečně šokující skutky "té" doby před rokem 1989...

Kniha je věnována památce Karla Kyncla, který zemřel v roce 1997.
Je to již téměř deset let...

Je to tak dávno a přece jakoby před chvílí, když jeho jedinečný hlas, jeho intonace, se hlásí jako zahraniční zpravodaj z Londýna a zajímavě, poutavě nás informuje o Británii, královské rodině, o Londýně a jiných zdánlivě nedůležitých maličkostech. Jeho osobitý příspěvek v rozhlase a všichni ztichnou, aby slyšeli!

Život jako román nemůže obsáhnout vše, co Karel Kyncl prožil a co vytvořil...

Vkládám krátké pozornosti hodné citáty z knihy:

"Rádio bude potřebné stále. Především proto, že podporuje fantazii, zatímco televize ji někdy až ubíjí. A bez fantazie se žít nedá."

(Karel Kyncl )

"Pocit - vnitřního vyhoření - znají příslušníci nejrůznějších profesí. Řešení není mnoho. Buď čechovské hořké smíření se stavem věci, nebo rezignace, končící v devastující spirále alkoholismu či narkomanie, anebo změna profese."

( Karel Kyncl )

"Demokracie je vůbec nejnáročnějším systémem správy veřejných věcí, nikoli hotový systém, ale ideál, k němuž se dá pouze směřovat a překonávat přitom těžké překážky. Je to systém správy veřejných věcí, který programově odmítá považovat občana za nedospělé dítě, které je v případě nutnosti možné přimět k určitému jednání třeba násilím."

(Karel Kyncl)

Kniha se mi líbila, protože byla velmi zajímavá, přitažlivá, přečetla jsem ji za krátkou dobu několika dní. Zároveň je to čtení velmi těžké, nepatří mezi romány oddechové. Autor odhaluje nové skutečnosti týkající se celé společnosti, historie, minulosti, současnosti a hlavně Karla Kyncla a jeho osoby.

Vydalo nakladatelství Radioservis, 2005.


16.01.2006
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,57.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zvláštní význam palačinek
Krátká novelka začínajícího spisovatele Pavla Torcha "Zvláštní význam palačinek" přináší svěží vánek do místních literárních vod. Jeho styl psaní mi připomněl jednoho z mých oblíbených autorů, Jana ...
(2) Japonská přísloví
(3) Ikona
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům