70 %

Polkinghorne, John - Kvantová teorie

Více informací k této knize najdete v detailu
Tvrdit, že jsem pochopil Lao-c´ by bylo v intelektuálských kruzích chápáno jako výraz primitivity, tuposti a neomalenosti, s kvantovou teorií je to podobné, dokonce i velikán kvantové elektrodynamiky Feynman prohlásil, že jí nerozumí nikdo. Právě pro čtenáře inteligentního, leč matematikou nepostiženého připravil John Polkinghorne velmi krátkého průvodce po základních konceptech a historických zdrojích kvantové teorie, ukrytého pod podtitulem: Průvodce pro každého.

Kvantové teorii je přes sto let a stále budí odbor a rozpaky, jako by to ani nebyla ona, která přináší 30% HDP USA. Nedivme se tomu, jak už bylo naznačeno výše a je známo z televize, je totiž divná. Pro každého svým způsobem, od těch, kteří jsou přírodními vědami nedotčení až po ty, kterým je denním chlebem. John Polkinghorne je člověk, který by o ní mohl vnutit pár základních poznatků každému - jednak je fyzikem, žákem slavného P.A.M. Diraca, který uhodl rovnici pro pohyb relativistického elektronu, a spolužákem Rogera Penrose, ale ke stáru též reverendem Anglikánské církve. Jeho kvantová teorie je překladem ze série "velmi krátkých úvodů do ..." nakladatelství Oxford university press.

Co kniha obsahuje? Stručný přehled experimentů, které rozvrátily jistotu vědců konce 19. století, že poznání všeho je na dosah (ukázka PDF). Vyvinutí matematického aparátu k popisu kvantové teorie. Kvantové kulty: Dvojštěrbinu a princip neurčitosti. Zeširoka rozebraný problém měření ve všech interpretacích. Tunelování, kvantování polí, dekoherenci, provázanost a Einsteinův, Podolského a Rosenův teorém až k jeho opravdu děsivým důsledkům (pro hlubší nahlédnutí doporučuji Greeneovu Strukturu vesmíru) a konečně poučení z krizového vývoje, které se zabývá filozofickými přesahy a významy kvantové teorie.

Svou útlostí kniha umožňuje vidět les bez stínu stromů, takže je hned jasné, jakým problémům se Dirac vyhnul zavedením moře elektronů. Samozřejmě jsou bohatě dokumentovány vrtochy starých pánů i dobové módy - Einstein dostal Nobelovu cenu za kvantování, kupodivu ji nedostal za relativitu, ba ani za výklad Brownova pohybu, tedy důkaz existence molekul. Nicméně není zde nic, co by neměl znát absolvent úvodního kurzu, snad s výjimkou různých interpretací redukce vlnové funkce. Přehled výkladů a jejich filozofických příčin a důsledků je přínosný.

Kniha tak bude zajímavá opravdu spíše pro netknuté. Pro hlubší rozvití je doplněna poznámkami, které obsahují základní aparát rovnic, ale, řekněme, v rituální formě, neboť uvést Diracovu rovnici v kovariantním tvaru poslouží nepoučenému jen jako talisman poznání.

Polkinghorne upozorňuje, že z EPR efektu neplyne důkaz existence telepatie, varuje před holisty a kvantovými hledači vědomí (že by rozpor s kamarádem ze studií?). Kvantová teorie - jako každá silná droga - je skvělá, používá-li se správně, ale škodí, je-li použita nesprávně či dokonce zneužita.

S ohledem na zaměření čtenářů, jímž jsem knihu přiřknul, si dovolím ještě dva citáty o pragmatismu a realismu ve vědě: Pragmatik by mohl říct, že věda se musí brát vážně, ale ne tak, abychom jí opravdu věřili. ... Realismus odpovídá přesvědčení vědců o tom, že jejich objevy jsou skutečné objevy, tedy více než jen pouhé zdokonalování způsobu počítání nebo uzavírání "tichých dohod" o nazývání věcí stejným jménem.

Vydalo Dokořán v roce 2007. Zde ještě více než 44 minutový rozhovor s Johnem Polkinghorneem v televizi.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) O smyslu bytí
(2) Mnich z hory Kója
Román "Mnich z hory Kója" (Kója hidžiri) vydaný v roce 1900 patří mezi autorovo nejznámější dílo. Příběh mnicha, který se vydává cestu přes hory mezi provinciemi Hida a Šinšú, v sobě silně nese vliv ...
(3) Bajky barda Beedleho
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům