85 %

Potok, Chaim - Staří muži o půlnoci

Více informací k této knize najdete v detailu
Když jsem byla malá a dodneška se mi to stává, vidím na obloze medvěda. Jako opravdického medvěda. Vítr si může foukat jak chce, ale mě se z těch mraků vždycky poskládal medvěd. Po určité době jsem si zvykla a po ještě delší době se to pro mě stalo životní jistotou, znamením, že se nic nemění. Medvěd na nebi.

V knize Staří muži o půlnoci se děje cosi podobného. Tahle knížka se skládá ze tří na sobě nezávislých povídkách. Každá se dotýká lidí, kteří jsou vždy v nějakém ohledu poznamenání válkou. V první povídce Stavitel archy to je Noah - dospívající chlapec, kterého doučuje angličtinu mladá žena. Ve chvíli, kdy si na první stránce přečtete: "Jmenuji se Davita Dinnová. Hledáte prý učitele angličtiny", tak v tenhle moment ještě netušíte, že s touhle Davitou prožijete úplně nenápadně celý její život. Tři různé povídky, tři rozlišené situace s pestrým prostředím, ale stále Devita, životní jistota, znamení, že se nic nemění.
Ono to nic převratného není, existuje plno jiných děl, kde je použit stejný princip. Avšak Chaim Potok něco převratného dokázal. Použil tuto metodu, tak aby se Davita stala pro čtenáře něčím rozfoukaným, něčím platonickým. Dočtete knížku a o Davitě nevíte skoro nic a při tom tam byla, a vy ji milujete, ale víte o ni tak málo, že vás to rozčílí.
Jakmile je čtenář rozčílen - to je znamením dobré knihy.
Další dvě povídky se jmenují Válečný doktor a Kantor. Nedokážu zhodnotit, která z těch tří je nejlepší. Patří prostě k sobě.
Jazykový styl Chadima Potoka je čtivý. Předává v něm vůni židovství. Komu se nechce do čtení tlustých encyklopedií pojednávajících o dějinách Židů, knihy Chaima Potoka jsou skvělou možností jak se jim vyhnout, ale přitom židovství pochopit. V jeho knihách je židovství uvedeno do praxe - židovské svátky, zvyky, úloha rodin - to všechno je vloženo do charakterů lidí, do jejich příběhu a dostává to svůj obraz a plastičnost.


11.08.2005
GianaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dvojí život
(2) Já ještě nechci jít spát
Já ještě nechci jít spát vydalo nakladatelství ALBATROS k poctě ASTRID LINDGRENOVÉ při příležitosti jejích nedožitých stých narozenin... Astrid Lindgrenová Spisovatelka Datum narození: / ...
(3) Zlatý kříž
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům