85 %

Potok, Chaim - Vyvolení

Více informací k této knize najdete v detailu
Film Amélie z Montmartru je krásný film, ale má jednu chybu. Úplně malinkou chybu, která je naprosto stejná jako chyba v knize Vyvolení.

Tak si to představte. Amélie je krásna a dělá různé věci na které ostatní zapomínají nebo nemají čas. Nosí v kapse kamínky, jezdí na starém kole, čuchá k pomerančům, pozoruje starého malíře ze střešního okénka a Vy na to koukáte a říkáte si, jak je to krásné.
V knize Vyvolení se odehrává příběh, kdy se dva chlapci na baseballovém hřišti poznají tak, že jeden zraní toho druhého baseballovým míčkem. A díky tomu začíná jejich obrovské přátelství. A přestože jsou oba židé, je to mnohem složitější. A člověk to čte a říká si, no to je fakt krása, jak to všechno začalo tím míčkem. A sami si začnete počítat, kolik věcí ve vašem životě začalo na "baseballovém" hřišti.
A pak se to stane. Amélie se v druhé polovině filmu v kině otočí a kouká přímo do kamery a šeptá: "Víte, já si všímám věcí a detailů, kterých si ostatní nevšímají." A je konec.
V knize Vyvolení na str. 105 se stane naprosto stejná věc.
"Až budeš starší, Reuvene, zjistíš, že ty nejdůležitější věci, které se ti přihodí budou často výsledkem takových drobných hloupostí. Tak už to na světě chodí."
Člověk by po téhle větě zaplakal. Chápete, že to vím? Vím, že Amélie sleduje malinké věci, vím, že život je o baseballových míčcích. Proto se koukám na ten film a proto si čtu tuhle knížku a nepotřebuji, aby mi to někdo pojmenovával.
A.Exupery řekl větu: "Dejte věci jméno a ona se stane." Ale naopak to nefunguje. Věcem, které se staly nemůžete dát jméno, protože jinak se ztratí. A pro mě se na 105 straně kniha Vyvolení ztratila.
Ale je to krásná kniha. Tématem je židovství. A Chaim Potok, žid, nás do tohoto tématu zatahuje přitažlivým příběhem. Díky dialogům mezi dvěma chlapci, hlavními hrdiny, člověk začíná chápat co pro Žida znamená Talmud, otec, modlitba. Co pro něho znamená být vyvolený.
Krásná kniha. Až na tu chybu. Ale víte co? Odpouštím mu. Mám opřenou fotku Ch.P. o stojánek na tužky, koukám na něho a odpouštím mu.


15.06.2005
GianaDiskuze k této recenzi:
Potok, Chaim - Vyvolení (příspěvků: 3)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 19. Z toho průměrné hodnocení: 2,89.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vražedná mise
Po knihách Palebný bod Piranha a Omega přichází na náš trh i další český překlad amerického autora Michaela DiMercuria Vražedná mise (orig. Attack of the Seawolf). Jedná se o nové válečné ...
(2) Šibumi
(3) Věno po mé matce
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům