80 %

Potopené zrcadlo

Více informací k této knize najdete v detailu
Bretaň. Malá Británie, kamenitý výběžek Francie s rozeklaným pobřežím. Země posetá tajemnými balvany a opředená legendami. Poslední kontinentální výspa Keltů hovořících opravdovým keltským jazykem. Oblast bez velkoměst, do které se nehrnou cizinci a místní lpí na své víře, svém poli a rádi posedí u své sklenici. Co víc si může sběratel pověstí přát? Snad jen aby byla větší! Vzhůru tedy za Bretonci s nimiž sdílíme náchylnost k podivným vadám v genomu, snad dědictví dávné spřízněnosti (PDF, strana 3).

Ivana Tomková se vrhla do žírných planin bretaňského folklóru a přeložila pro nás několik desítek legend, pověstí a pověr v rozsahu od postřehů zvících jednoho odstavce až po několika stran. Pověsti okomentovala poznámkami, z nichž je vidět, že se při práci dobře bavila a chtěla, aby se bavili i ti, kteří tolik o místních reáliích nevědí. Knihu doplnila krátkou kapitolkou o historii a současnosti Bretaně. Přesto zůstala typickým frankofonem a nepřipojila poznámku k výslovnosti, ani francouzské ani bretonské. Chápu, že vysvětlovat Čechům s šesti samohláskami 36 francouzských je házení hrachu na stěnu, ale přeci jen bych raději komolil poučen, než nepoučen. Rozsáhlý přehled překladů bretaňské slovesnosti a textů o Bretani v češtině sestavil Daniel Samek. Dřevoryty, linoryty, či čímsi podobným elegantně ilustrovala Dagmar Urbánková.

Hned úvodní legenda o tom, proč má tolik Bretonců dar vidět to, co ostatní nevidí, nám napoví, že staří Bretonci (zdrojové texty jsou z třicetiletého okolí roku 1900) si s ničím hlavu moc nelámali. Prostě, přijdu, hned jak budu moci, a když to bude nevhod, nevadí, počkám v hospodě, u cideru v družném hovoru s místními i přespolními. A cestou z nábožné pouti? (Na ty každý Bretonec musí i chce!) Inu, do hospody! Kam má taky chodit sedlák nebo námořník?

Kniha je rozdělená na tématické bloky, prvý je o živlech a druhý: O kamenech. Ostatně, koho by to neznervózňovalo, kdyby mu za domem stálo kamení. Kamení obyčejně hezky leží. Když už stojí, tak je za tím určitě nějaká nepřístojnost, ba přímo čertovina. Avšak, vidět čerta za každou kopou balvanů si můžeme dovolit my, kteří jich tu moc nemáme. Ubozí Bretonci, kteří osídlili krajinu již po tisíciletí obývanou stojatými kameny i jejich uskupeními museli duši ulevit i optimističtějšími výklady, a tak máme k dispozici pestrou paletu legend o svatých, kteří snášejí kameny nebo zaklínají nevěřící Římany.

Bretaň patří mezi ty šťastné země, které byly pokřtěny překabácením elit (druidů) a nikoliv urychleným zpytováním tváří v tvář možnosti být upálen nebo prodán do otroctví. O tomto svědčí především horentní množství "místních" světců, o kterých nevědí nejen ve Vatikánu, ale ani v nejbližší nadřazené církevní instituci. Třeba biskup Kornely umučený roku 253, očima Bretonců povýšený až na papeže, to byl jeden z těch, kteří měnili proradné Římany na menhiry. Oddaní věřící jej za to uctívali malovanými soškami volků se kterými do Bretaně přijel, a také volskými hlavami, jistě zcela bez návaznosti na výstřední keltská rohatá božstva. I nejoblíbenější patronka Bretaně - Sv. Anna, matka Panny Marie je jistě jen zběžně, pro ucho bezvěrcovo, podobná keltské bohyni Anu (stejně jako staří Čechové propadli kouzlu sicilského mučedníka Sv.Víta namísto Svantovíta). Jak říkají Bretonci: Ale svatí jsou kolikrát mazanější než sám Pán Bůh, i když on je všemohoucí.

Menhiry rukou svatou stvořené jsou rázem mnohem přátelštější, i když se v noci hýbou a přes den se nedají spočítat. Těch se Bretonec nebojí! Jistý Wilherm se dokonce bál jen žízně a ošklivých žen. To čáry a kouzla, to je jiná. Dříve Bretonci usekávali kočkám špičku ocasu, aby se zbavili magické moci a ještě generace dnešních čtyřicátníků se v mládí třásla hrůzou, že rachot za vraty je Anku - dělník smrti; ten, který s černým vozem objíždí stavení a odváží duše, ale odveze každého, na koho náhodou natrefí. Dokonce pro něj zůstaly zachovány pradávné cesty smrti, i když už po nich jezdí jen pohřební průvody.

Samozřejmé jsou též smírčí kříže, ale ty už nás přivádějí k Anaon - duším zemřelých. Jejich oddíl je obzvláště bohatý. Některé náměty jsou v nám známé třeba z Erbenovy Svatební košile, jiné jsou svázány s námořní historií Bretaně, včetně té, podle které je pojmenována celá kniha.

Nejen mrtvé šlo potkati cestou z pole, ale i všelijaké ty skřítky, dříve obry, cosi jako hejkaly a kannérez-noz, noční pradleny. Věru nebylo radno zapřádat hovor s ženou, kterou jste v noci uviděli při praní, zvláště když jste sebou na cestu nevzali otku. To cesta do pekla či do nebe - ta byla zbožným venkovanům dobře známá - tu vroubí hospody. Na té do pekla se nesmíte ztřískat do němoty a na té do nebe musíte mít vždycky na zaplacení. Protože v Bretani, nejsou-li peníze na kostelní věž u lidí, půjčí se ďábla. On už se na něj nějaký trik potom najde!

Bretaň má překvapivě dlouhou historii samostatné existence, lenní závislost na francouzském králi uznala až v roce 1488, sice po vojenské porážce, ale i tak král vládl jen díky své ženě, vévodkyni Anně, další veličině lidové slovesnosti. V Bretani se nikdy neuchytily náboženské novoty, lid nenáviděl hugenoty i revolucionáře, obojí lumpové mu brali světce. Odboj proti republice zaplní celou další kapitolu. Bojovný duch vydržel Bretoncům dodnes, plná čtvrtina de Gaullových dobrovolníků v červenci 1940 byli Bretonci z ostrova Sein, odjeli z něj všichni muži.

Pokud máte tu správnou náladu, sežeňte si pár lahví cideru, pusťte si desku Alana Stivella nebo Tří Janů (Tri Yann) a dejte se do čtení.

Vydalo Argo v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:
Potopené zrcadlo (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Cesty Binjumina Třetího
Knížek jako "Cesty Binjumina Třetího" je na našem knižním trhu málo. Lehký, až humorně laděný příběh o židech a jejich židovství, je vlastně u nás neznámý pojem. Pokud nebudeme brát ohled na knihy ...
(2) Slovník analytické psychologie
(3) Hitlerův národní stát
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům