100 %

Pradhánová, Monica - I chytré ženy dělají hloupé věci

Více informací k této knize najdete v detailu
Musím se přiznat, že tak zajímavou a zvláštní knihu jsem dlouho nečetla. Monica Pradhánová, autorka této knižní novinky, se narodila v Pittsburghu indickým rodičům, kteří přišli v šedesátých letech z Bombaje do Spojených států a hlavně z tohoto faktu se odvíjí autorčina prvotina... Americké sárí a indické karí, jak zní podtitul knihy, je románem pro ženy. V knize se však snoubí autobiografie s cestopisem, kuchařskou knihou, historií, filozofií i politikou...

Kniha má 392 stránek, je v pevné vazbě s přebalem. Román je rozdělen na pět částí a ty pak na jednotlivé kratší kapitoly, které jsou vždy ukončeny dopisy a také kuchařskými recepty. Na konci knihy je seznam méně známých rostlin a koření, nakonec ještě slovníček indických názvů a výrazů. V publikaci nenajdeme jen příběhy, jako je tomu v každém románu, ale i kuchařské předpisy, postupy při vaření, různá koření, je zde i mapka Indie, dopisy, E-maily, zajímavé citáty. Mně zaujal citát, který si vezmu k srdci:

"No víš, i Matka Tereza měla své kritiky." "Tímhle jsem se vždycky utěšovala. Ať uděláš cokoliv, pokaždé se najde někdo, kdo na tom najde chybu. Musíš si vybrat čí názor je pro tebe důležitý a čí ne, protože bůh ví, že se nemůžeš zavděčit všem.
Je marné se o to snažit."

Mně zaujal hlavně název knihy, přesto jsem byla románem velice překvapena! Původně jsem čekala jen humoristický román, ale v knize je zmíněna historie Indie, její kultura, tradice a také kuchyně. Překvapila mne hloubka, citlivost, jemný humor i bojovnost v příbězích o ženách, o matkách a jejich dcerách. Jako hlavní postavy vystupují dcery Kiran, Preity, Rání. Matky Mínal, Saródž a Uma. Všechny mají něco společného, žijí v Novém světě, ale pocházejí z Indie nebo jsou s ní spjaty. Jsou inteligentní, pokrokové, mladé i staré. Každá z nich vypráví o sobě a svém vnímání reality, o vzpomínkách, láskách a pocitech. Autorka se s hrdinkami ztotožňuje, vlastně píše ze své zkušenosti, o svém životě a o životě dalších indických žen. Zmiňuje mezigenerační vztahy, úctu k tradicím a k rodině.

"Povinnost matky předat svou moudrost, než zemře."

Kiran je právě rozvedená bezdětná třicátnice, Preity je šťastně vdaná a má dvě děti, Rání je šťastně vdaná, je bez dětí a umění se stalo smyslem jejího života. Rání však od mládí trpí depresemi a má velmi těžká období...

Díky moderním komunikacím, díky Internetu je svět opravdu malý a příbuzní a přátelé jsou si blízcí i na dálku. Mezi rodiči a dětmi i mezi přítelkyněmi kolují maily a dopisy. "Ještě že existuje Internet! Všichni příbuzní a přátelé jsou stále na dosah, i když jsou daleko!"

"Všimli jste si, že psané slovo je průraznější, intimnější, poctivější než slova vyřčená z očí do očí?"

Děti nacházejí zpět cestu ke svým stárnoucím rodičům a naopak rodiče, hlavně matky, nachází souznění se svými již dospělými dcerami. Příchod těžké choroby u jedné matky způsobí nutnost vyrovnat se s novou realitou. Jak se s chorobou vyrovná stárnoucí žena a jak to přijme její dcera lékařka?

Autorka v knize záměrně popisuje více Indii: předsudky, tabu, tradice, porovnává ženskou roli v USA a v Indii. V indické společnosti je velmi důležitá rodina! "Matka a vlast je víc než všechny ráje světa." (přísloví).

Uvědomila jsem si, jak málo toho o Indii vím, o její kultuře, o její historii, válkách a přírodních katastrofách. I čtenáři mohou být svědky propojování dvou světů: Indie a USA. Způsob života, zvyky, tradice, předávání zkušeností, třeba i indických kuchařských receptů... Nakolik jsou tyto světy stejné a čím se liší? V knize je zmíněno 11. září a problémy s hnědou pletí... Román je nejen příběhem lidských osudů, ale i pozoruhodnou zprávou o setkávání Východu a Západu napříč časem a tradicemi.

Představovaná kniha I chytré ženy dělají hloupé věci, dle mého pohledu a čtenářské vnímavosti, je románem na úrovni a vřele ji doporučuji, hlavně ženám...

Kniha byla vydána v USA, 2007.
Přeložila Jaroslava Novotná, 2008.
Vydalo nakladatelství JOTA, 2008.


25.04.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Alchymické dítě a jiné povídky
(2) Řecký oheň
(3) Povídky
Tak stojí psáno na zadní straně obalu povídkové prvotiny Zdeňka Svěráka, kterou vydalo nakladatelství Fragment a která je nazvaná jednoduše - Povídky. Pana Zdeňka Svěráka má zřejmě většina z nás ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům